هدایت به بالای صفحه

چهارشنبه, 19 ژانويه 2022


 EN   FR    PR

به وبسایت تیم دانشجویی جهان تحصیل خوش آمدید. * WWW.JAHANTAHSIL.COM بازدیدکننده عزیز، در نظر داشته باشید که کلیه تعهدات از قبیل انعقاد توافق نامه ها (قراردادها) فقط در صورتی که از ایمیل jahantahsil@gmail.com ارسال شود دارای ارزش است. و هیچ نماینده ای ، با نام جهان تحصیل ،اجازه دریافت مبلغ و انعفاد قرارداد را ندارد.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9737 | بازدید امروز : 26252 | کل بازدید : 23529511 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 
صفحه اصلی > عمومی > معافیت تحصیلی 

درود بر بازدیدگنندگان عزیز / در این بخش به پرسش و پاسخ درباره معافیت های سربازی میپردازیم.

ئوات و پاسخهاي مربوط به معافيت تحصيلي

 

سئوالات و پاسخهاي مربوط به معافيت تحصيلي

سئوال

پاسخ

1- آيا مشمولان غايب مجاز به تحصيل ميباشند? خير -هيچ مشمول غايبي مجاز به ادامه تحصيل نمي باشد.
2- مدت زمان معرفي فارغ التحصيلان دوره كارداني و  بالاتر چند ماه مي باشد؟ فارغ التحصيلان مقاطع دانشگاهي حداكثر ظرف 6 ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پليس+10 نسبت به تعيين وضعيت مشموليت خود اقدام نمايند
3- مدت زمان معرفي دانشجويان انصرافي و اخراجي چند ماه مي باشد؟ دانشجويان اخراجي ، انصرافي و ترك تحصيل كرده حداكثر ظرف 4 ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پليس+10 نسبت به تعيين وضعيت مشموليت خود اقدام نمايند.
4-  اعاده به تحصيل دانشجويان انصرافي و اخراجي چگونه مي باشد؟

1-دانشگاه با اعاده به تحصيل دانشجوي اخراجي هماهنگ باشد .

2 - اعاده به تحصيل مشروط به شركت مجدد در آزمون ورودي نباشد . 

3-از تاريخ انصراف يا اخراج بيش از 6 ماه نگذشته باشد.

4-درخواست وي براي معافيتها مورد رسيدگي قرا نگرفته باشد.

5- نحوه انتقال دانشجويان از دانشگاهي به دانشگاه ديگر چگونه امكان پذير مي باشد؟

1- با رعايت ماده16 آئين نامه اجرائي و توافق دو دانشگاه مبدا و مقصد

2- انتقال دانشجو مستلزم شركت در آزمون ورودي نباشد.

3-رعايت سقف سنوات تحصيلي.

4- اعلام درخواست انتقال به سازمان وظيفه عمومي و موافقت اين سازمان
  6 - تحصيل طلاب با داشتن معافيت تحصيلي حوزوي در دانشگاهها چگونه مي باشد؟ با موافقت حوزه ، طلاب مجاز به شركت در آزمون و تحصيل در دانشگاه ها ميباشند و تا زمانيكه معافيت تحصيلي حوزوي اعتبار دارد طلاب مي توانند همزمان در دانشگاه هم تحصيل نمايند.
7 - ادامه تحصيل متعهدين به خدمت در آموزش و پرورش در دانشگاه ها چگونه مي باشد؟  با موافقت سازمان مربوطه امكان ادامه تحصيل متعهدين به خدمت در آموزش و پرورش ميسر است.
8 - آيا متعهدين به خدمت پس از استعفا از سازمان مربوطه مجاز به تحصيل در دانشگاه ها ميباشند ؟ خير، مستعفيان متعهد خدمت در سازمان ها مجاز به تحصيل نبوده و اين افراد پس از اتمام خدمت مجاز به ادامه تحصيل هستند.
9 - آيا دانشجو در حين تحصيل مجاز به درخواست معافيت پزشكي  مي باشند ؟ مجاز نيستند
10 - آيا دانشجو در حين تحصيل مجاز به درخواست معافيت كفالت ميباشد ؟ بلي، امكان در خواست هر نوع معافيت به جز معافيت پزشكي براي    دانشجو ي مشمول امكان پذير مي باشد.
11 - آيا دانشجويان اخراجي مجاز به شركت مجدد در آزمون مي باشند؟ خير ،دانشجويان اخراجي و انصرافي صرفاً پس از اتمام خدمت مي توانند مجدداً در آزمون ورودي دانشگاهها شركت و ادامه تحصيل دهند.
12 - آيا دانشجويان انصرافي اگر  بدون غيبت به خدمت اعزام شوند مجاز به ادامه تحصيل ميباشند ؟ خير ، تا پايان خدمت مجاز به شركت مجدد در آزمون و ادامه تحصيل نمي باشند.
13 - آيا دانشجويان اخراجي پس از گذشت 6 ماه مجاز به اعاده تحصيل ميباشند؟ خير، حداكثر فرصت براي اعاده به تحصيل آن هم در صورت واجد شرايط بودن شش ماه است.
14 ـ تمديد مشمولان ديپلم فني حرفه اي ، كارو دانش و پيش دانشگاهي متولدين نيمه دوم  هر سال چگونه مي باشد؟ در صورتيكه تحصيل اين دسته از مشمولان پيوسته و حضوري باشد تا مهر ماه سال بعد مي توانند اعزام خود را تمديد نمايند
15 - مشمولان تا چه سني مجاز به اخذ مدرك پيش دانشگاهي مي باشند؟ اين دسته ازمشمولان چنانچه حضوري در حال تحصيل باشند تا 24 سالگي مجاز به تحصيل مي باشند.
16 - آيا مشولان مي توانند بدون شركت در آزمون سراسري در دانشگاهها ادامه تحصيل دهند؟ برابر ماده 35 قانون خدمت وظيفه عمومي ، در حال حاضر مشمولان ديپلمه غير غايب با داشتن برگ آماده به خدمت يا برگ معافيت موقت از خدمت دوره ضرورت و با شركت در آزمون ورودي يكي از داتنشگاهها يا موسسات آموزشي داخل كشور و قبولي در آن مجاز به تحصيل در دانشگاه مي باشد.
17 - مشمولان فا رغ التحصيل مقطع كارداني به بالا در صورت داشتن غيبت مجاز به ادامه تحصيل در مقطع بالاتر ميباشند ؟ خير اين دسته از افراد قبل از تعيين تكليف قطعي مشموليت خود مجاز به ادامه تحصيل در مقطع بالاتر نمي باشند.
18 - آيابه  متعهدين خدمت (شركت ملي نفتكش، كشتيراني و سازمان هواپيمائي) بعد از اخراج معافيت تحصيلي تعلق ميگيرد؟ به متعهدين خدمت در سازمان ها بعد از اخراج معافيت تحصيلي تعلق نمي گيرد.
19 آِيامشمولان استخدام شده از طريق پذيرش آزمون در دانشگاه هاي نظامي و انتظامي نيروهاي مسلح پس از اخراج از معافيت تحصيلي برخوردار ميشوند؟ خير اين دسته از افراد در صورت اخراج از دوره آموزش مجاز به ادامه تحصيل نمي باشند.
20 - شرايط درخواست معافيت تحصيلي جهت مقاطع كارشناسي ارشد و بالاتر در خارج از كشور چيست؟

1-اخذ پذيرش از دانشگاه خارج از كشور .

2 - تاييد وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري و درخواست صدور معافيت تحصيلي از سازمان وظيفه عمومي ناجا.

3- نداشتن غيبت مشمول.

4- واگذاري وديعه

5- دانشجوي انصرافي نبودن

6 - اخذ مجوز از سازمان وظيفه عمومي
21 - ميزان و نوع وديعه جهت مشمولاني كه قصد تحصيل در خارج از كشور را دارند چگونه ميباشد؟

مبلغ وديعه 000/000/150 ريال است كه به صورت نقدي، ضمانت نامه بانكي و يا وثيقه ملكي اخذ مي شود

22 - آيا تحصيل همزمان با خدمت دوره ضرورت در  دانشگاه پيام نور مجاز است ؟ خير ،منع قانوني دارد.
23 - آيا تحصيل همزمان در دو دانشگاه مجاز است? خير، مگر دانشجويان نخبه و در چارچوب ضوابط مربوط به تحصيل نخبگان.
24 - شرايط ادامه تحصيل در مقطع دكتري تخصصي رشته هاي پزشكي و دامپزشكي و دندانپزشكي چگونه ميباشد؟ ادامه تحصيل در مقطع دكتراي تخصصي رشته هاي پزشكي و دامپزشكي و دندان پزشكي صرفاً با تاييد ستاد كل و با عضويت در هيات علمي انكان پذير مي باشد.
25 - معافيت تحصيلي چند بار در هر مقطع تحصيلي به مشمول تعلق ميگيرد؟ معافيت تحصيلي به مشمول در هر مقطع صرفاً يكبار تعلق مي گيرد.
26 - به مشمولاني كه به طور غير مجاز از كشور خارج مي شوند آيا معافيت تحصيلي تعلق ميگيرد ؟ خير ، معافيت تحصيلي صرفاً براي مشمولاني كه به طريق قانوني از كشور خارج مي شوند تعلق مي گيرد.
27 - مشمولاني كه در خارج از كشور از معافيت تحصيلي برخوردارند پس از اخراج يا فراغت يا ترك تحصيل طي چه مدت بايستي خود را به سازمان وظيفه عمومي معرفي نمايند؟ اين افراد حداكثر تا يك سال فرصت دارند خود را به سازمان وظيفه عمومي معرفي كنند.
28 - طلاب حوزه علميه پس از اخراج يا انصراف چه مدت مهلت معرفي به وظيفه عمومي را دارند؟ چهار ماه براي معرفي خود فرصت دارند.
29 - مشمولان حوزه علميه حداكثر تا چه سني بايستي دوره مقدمات را به اتمام برسانند؟ حداكثر تا24 سالگي مجاز به تحصيل در دوره مقدمات مي باشند.

تیم دانشجویی جهان تحصیل

 

 

 

 

 

Flag Counter

45FD31B-5C6E-11D1-9EC1-00C04FD7081F>>