جمعه, 03 دسامبر 2021
لوگو


                       EN      FR      PR                           

  •   e.mail:jahantahsil@gmail.com   
  •            ID Skype :      Jahantahsil     
  •            Telegram :   @Jahantahsil     
  •        Whats app: +46-765196808     
  •           تماس رایگان و  سریع با تیم            

ابزار اینستا گرام
اروپا
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 34032 | بازدید امروز : 56168 | کل بازدید : 21687737 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 
به وبسایت تیم دانشجویی جهان تحصیل خوش آمدید. * WWW.JAHANTAHSIL.COM بازدیدکننده عزیز، در نظر داشته باشید که کلیه تعهدات از قبیل انعقاد توافق نامه ها (قراردادها) فقط در صورتی که از ایمیل jahantahsil@gmail.com ارسال شود دارای ارزش است. و هیچ نماینده ای ، با نام جهان تحصیل ،اجازه دریافت مبلغ و انعفاد قرارداد را ندارد.صفحه اصلی > اروپا > سوئد 
سوئد

سوئد (به سوئدی: Sverige به تلفظ اِسْوِریّه)، کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. نام این کشور در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌است. پایتخت این کشور شهر استکهلم است. سوئد همچنین جمعیت بسیار بزرگی از کردهای مهاجر را در خود جای داده‌است و در کنار آلمان مقصد اصلی اکثر کردهای مهاجر است.

سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۲ میلیون نفر است که تقریبا ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. این کشور با تعداد ۲۰ نفر در هر کیلومتر مربع از تراکم جمعیت پایینی برخوردار است که بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند.

کشور سوئد از حکومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌گردد. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور توسط نخست وزیر اداره می‌شود.

زبان سوئدی از خانوادهٔ زبان‌های هندواروپایی شاخهٔ ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن‌ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد می‌باشد. در برخی نواحی شمالی کشور، به زبان فنلاندی نیز تکلم می‌گردد. تعداد ۴ زبان اقلیمی اعم از فنلاندی، تورندال، رومانی(زبان کولی‌ها) و ییدی (زبان یهیودیان) در کشور سوئد تکلم می‌گردد. شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاه‌های دولتی از حق استفاده از این زبانها برخوردار بوده و هم چنین درخصوص مراقبت‌های کودکان و بزرگسالان از حق استفاده از زبان‌های فنلاندی و سامی نیز برخوردارمی‌باشند.
۹۵٪ مردم سوئد پیرو دین مسیحیت و مذهب پروتستان هستند و ۵ درصد باقیمانده که اکثرا در شمال این کشور زندگی می‌کنند پیرو مذاهب و ادیان ابتدایی خود هستند همچنین در این کشور اقلیتی مسلمان و هندو که اکثرا مهاجر هستند زندگی می‌کنند.

کشور سوئد به ۲۵ استان (به سوئدی: Län) تقسیم می‌شود:

استان‌های سوئد
- بلکینگ
- بوهوسلن
- دالارنا
- دالس‌لند
- گوت‌لند
- گستریکلاند
- هاللاند
- هلسینگلاند
- هریدالن
- یمتلاند
- لاپلاند
- مدلپاد
- نوربوتن
- نرکه
- اسکونه
- اسمالند
- سودرمانلاند
- اوپلاند
- ورملاند
- وستمانلاند
- وستربوتن
- وسترگوت‌لند
- انگرمانلاند
- اولاند
- اوسترگوت‌لند

شهرهای بزرگ

شهرهای پرجعیت سوئد به ترتیب عبارت‌اند از:

اِستُکهُلم (Stockholm) پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور است.

بخشی از محدوده شهری استکهلم در اوپلاند و بخشی دیگر در سودرمان‌لاند قرار گرفته‌است.مساحت شهر ۱۸۸ کیلومتر مربع است.شهر بر روی چهارده جزیره که با پل پیوند دارند بنا شده‌است و این شهر و پیرامونش ۲۴٫۰۰۰ جزیره دارد.به خاطر آب‌راه‌های زیاد موجود در استکهلم، آن را «ونیز شمال» نیز نامیده‌اند.طول روز در استکهلم در اوایل تابستان بیش از ۱۸ ساعت و در اواخر پاییز در حدود ۶ ساعت استمقر دولت و پارلمان سوئد و کاخ سلطنتی پادشاه سوئد، کارل گوستاف شانزدهم در استکهلم قرار گرفته‌اند.

گوتنبورگ (به سوئدی: Göteborg).دومین شهر بزرگ سوئد و از شهرهای مهم این کشور است که در جنوب غربی سوئد قرار دارد و مرکز استان وسترا گوتلاند سوئد است.کارخانه خودروسازی ولوو در گوتنبرگ قرار دارد.

مالمو (به سوئدی: Malmö) سومین شهر بزرگ کشور سوئد است. مالمو در در جنوب این کشور و جنوبی‌ترین قسمت استان اسکونه جای گرفته است.

اوپسالا (به سوئدی: Uppsala) یکی از شهرهای مرکزی سوئد است و در ۷۰ کیلومتری شمال استکهلم قرار گرفته است.دانشکده ایران‌شناسی دانشگاه اوپسالا از دانشکده‌های بسیار فعال و معروف در زمینه مطالعات ایران است.

 

سوئد به طور خلاصه:

نام رسمی کشور :
پادشاهي سوئد
(Kingdom of Sweden)
پایتخت :  استكهلم
زبان رسمی :  سوئدي (رسمي) ، اقليت كوچك لاپي .
نوع حکومت :  سلطنت مشروطه

پخش سرود ملی کشور

 

مذهب :  كليساي لوتري انجيل گراي سوئد (بيش از 90%) ، كاتوليك رومي (2%)

واحد پول : کرونا سوئد((Sweden krona
عضویت :  ‌سازمان ملل متحد ، اتحاديه‌ي بازرگاني آزاد اروپا ، كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا ، شوراي اروپا ، سازمان همكاري اقتصادي و توسعه .
جمعیت :  8,986,400 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : گوته بورگ, مالمو, اوپسالا, لينكوپينگ, وستاروس, يونكوپينگ, هلسينگبورگ, بوروس, سوندسوال, لوند
امید طول عمر :  77 سال
رشد سالانه جمعیت :  درصد 0.18%(July 2004 est.) 
مساحت :  449,649 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  3,218کیلومتر

مختصات جغرافیایی :  62 درجه شمالی و 15 درجه شرقی

تیم جهان تحصیل

تحصیل در سوئد

 

Flag Counter