هدایت به بالای صفحه

جمعه, 03 دسامبر 2021


 EN   FR    PR

به وبسایت تیم دانشجویی جهان تحصیل خوش آمدید. * WWW.JAHANTAHSIL.COM بازدیدکننده عزیز، در نظر داشته باشید که کلیه تعهدات از قبیل انعقاد توافق نامه ها (قراردادها) فقط در صورتی که از ایمیل jahantahsil@gmail.com ارسال شود دارای ارزش است. و هیچ نماینده ای ، با نام جهان تحصیل ،اجازه دریافت مبلغ و انعفاد قرارداد را ندارد.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 22055 | بازدید امروز : 53255 | کل بازدید : 21684823 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 
صفحه اصلی > عمومی > گرانی دلار 

یار دبستانی من ، با من و همراه منی                                     چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی


 

درد و دل نامه دسته جمعي

درود

دوستان در اين پست ميخواهيم درد و دل چندگانه ولي مشترک دانشجويان خارج از کشور را به صورت خلاصه ولي مفيد خدمدتان عارض شويم.

امروزه ،تحصيل در خارج از کشور  رنگ بوي سوئدي،نروژي،کانادايي،روماني،انگليسي،استراليايي،مالزيايي گرفته است و دغدغه اکثريت افرادي که متقاضي تحصيل در سوئد،تحصيل در نروژ،تحصيل در کانادا،تحصيل در انگليس،تحصيل در مالزي،تحصيل در استراليا،تحصيل در روماني،تحصيل در قبرس و در تحصيل در هر کجايي از اين دنياي بزرگ هستند، بحث رايگان يا پولي بودن دانشگاه هاست و يکي ديگر از افکار حاشيه ي دوستاني که به زندگي در سوئد،زندگي در نروژ،زندگي در کانادا،زندگي در مالزي،زندگي در قبرس،زندگي در روماني،زندگي در استراليا،زندگي در انگليس  فکر ميکنند نزديکي فرهنگ کشور مورد نظر به فرهنگ آريايي آنهاست.

حال با توجه به نوسانات شديد ارز در ايران عزيز و با توجه به تحريم هاي کورکورانه بيگانگان آيا اين دغدغه ها و افکار حاشيه اي چند برابر نشده است ؟ آيا نياز به تجديد مديريت خود نخواهيم داشت ؟ آيا براي گذر از اين بحران نياز به همفکري با مشاوران ،صالحان،نيکان نخواهيم داشت ؟  آري – نياز خواهيم داشت. و چطور ميتوانيم اين افراد را بيابيم و نظرات رنگين آنها  را در زندگي حقيقي و حقوقي خود نقش دهيم.در اين باره به زودي صحبت هاي تکميلتري خواهيم داشت.

دوستاني که در کشورهاي اروپايي مشغول به تحصيل هستند، نسبت به دانشجوياني که در کشورهاي آسيايي از قبيل "هندوستان،مالزي،ارمنستان و ترکيه "بسيار اميدوار تر و هدفمند تر برنامه هاي زندگي خويش را اجرا ميکنند ولي اين افرادي که در کشورهاي اروپايي مشغول به زندگي هستند ناچارا" مجبور به رعايت قوانين ايالتي و حکومتي اين دسته از کشورها هستند.

براي مثال خدمت عرض شود، زندگي در سوئد بسيار در رفاه و آسايش ولي بسيار سخت در اجراي قوانين اين کشور است.يعني رانندگي در سوئد در چارچوب قوانين، سخت است. کار در سوئد در چاچوب قوانيني به روز حکمفرماست. پزشکي در سوئد و معاينات پزشکي رايگان بوده. حال چگونه ميتوانيم از اين نوع خدمات رفاهي استفاده کنيم.در کشور سوئد و همچون نروژ پرداخت مالياتهاي ساليانه امري ضروريست.به راستي اين ماليات چيست؟ ماليات در کشور سوئد و نروژ يعني پرداخت درصدي از حقوق ماهيانه که دانشجويان وغيردانشجويان ميتوانند بخشي از ساعات هفتگي خود را کار کنند و به اداره ماليات در سوئد  و نروژ به اجبار پرداخت کنند.آيا اين پرداخت که شامل پرداخت بخشي از زحمات روزانه ماست ،عادلانه است؟بسياري از مهاجرين عزيز در بدو ورود با نارضايتي خويش مبالغ را پرداخت ميکنند . ولي بعد از چندي از پرداخت اين ماليات هاي سنگين فوايد حاصله از پرداخت را به صورت کاملا محسوس و نمايان لمس خواهند کرد.در چند خط پيش خدمتان عرض شد ،در کشور اروپايي از جمله سوئد ونروژ هزينه هاي درماني رايگان بوده و اين رايگان بودن نتيحه پرداخت به موقع ماليات هاي شهروندان و يا مهاجراني است که بابت ادامه زندگي در اين کشورها ميپردازند.

ولي متاسفانه پرستوي مهاجري که ناچارانه به علت نداشتن شرايط مادي و علمي نميتواند براي تحصيل و زندگي در سوئد،تحصيل و زندگي در نروژ،تحصيل و زندگي در کانادا،تحصيل و زندگي در انگليس،تحصيل و زندگي در روماني وارد خاک اين کشورها شود مجبور است حوزه آسيايي را انخاب کند.

زندگي در کشورهاي جهان سوم! آيا اين امر عقلاني است؟ اين سوال را بايد خودشان پاسخ دهند.ولي به ايده بسياري از دوستان زندگي در مالزي در کنار آن همه ناملايمتي ها لذت بخش است.چرا؟ چون که در يک کشور چند اقليتي ميتوان تجربه هاي زندگي در چند کشور را همزمان در يک کشور بدست آورد.

در بالا به برخي از ناملايمتي ها در کشور مالزي اشاره شد.اين ناملايمتي ها چيست؟ امروزه از هر دانشجوي خارج از کشور اگر پرسيده شود مشکلت چيست ،عده اي قريب به اتفاق بحث مالي را در بک گراند ذهني خود دارند و در مراحل بعدي ميتوانند به موارد حاشيه اي اشاره کنند.

دوستان، اکثريت اداره مهاجرين کشورها سالانه و يا هر چند سال يک بار خلاصه اي از هزينه هاي زندگي در کشور خودشان را به صورت ماهانه و سالانه اعلام ميدارند.براي مثال اداره مهاجرت سوئد اين هزينه را اينطور برآورد کرده است:هزينه زندگي براي يک فرد غير سوئدي در کشور سوئد حدوا" 8000 کرون تعريف شده است که با توجه به قيمت ارز امروز اين  مبلغ معادله 2 ميليون تومان ميباشد.

حال هزينه زندگي در کشور مالزي با توجه به اينکه شرايط کار براي دانشجويان خارجي امکان پذير نيست چقدر است؟ بسياري از افرادي که در کشور مالزي زندگي ميکنند با هزينه هاي بالا دوست نيستند. چون با پرداخت اين هزينه هاي زندگي از قبيله اجاره خانه،کرايه رفت آمد و اجاره بالاي خدمات شهري نميتوانند خواسته هاي خود را در اين کشور برآورده کنند و آنهايي که متقاضي تحصيل در کانادا و تحصيل در استراليا هستند ازاين قضيه مستثني نيستند .

مثلا: شقايق عزيز چندي پيش ايميلي که ارسال کرده بود و درخواستي که از اينجانبان داشت ،اين بود که ايشان را از کشور کانادا به نروژ انتقال دهيم.چرا؟ چون که اين بانوي ايراني عزيز نميتواند هزينه هاي جاري تحصيل و زندگي را در کانادا تامين کند و اين عدم تامين، ناامني قابل ملاحظه اي را براي او پديدار خواهد کرد.

 مرتضي از هندوستان ميگويد: بدنبال اتقال به يک کشور اروپايي هستم که هزينه تحصيلم رايگان باشد،چون زماني که من به  کشور هندوستان به عنوان يک دانشجو وارد شدم، ارزش 1 روپيه 18 تومان بوده است که در آن زمان هزينه هاي جاري براي زندگي خويش  به بالاتر از 300 دلار ماهيانه سوق پيدا نميکرد و من برنامه خود را با اين هزينه کم، چيده ام ولي حال با اين روپيه 40 تومان و بالا رفتن هزينه زندگي در کشور هندوستان براي خارجيان به خصوص ايرانيان ،نميتوانم ادامه برنامه خود را در کشور هند بيمه کنم و به هيچ يک از هموطنانم ،کشور هندوستان را به عنوان کشوري براي ادامه تحصيل پيشنهاد نميکنم.

ستاره از استراليا ميگويد نميتوانم هزينه دانشگاهي خود را با درآمد خود در استراليا تامين کنم.

الياس از مالزي ميگويد من به عنوان آن پرستوي مهاجري که تصميم به هجرت گرفته بودم ديگر و بعد از اين نميتوانم هزينه هاي جاري در کشور مالزي را براي خود پرداخت کنم .چرا؟ چون که هزينه ها بسيار سرسام آور است و با توجه به اينکه بسيار ميتوانم نيروي علمي و کاري خوبي براي اين کشور باشم اجازه کار نخواهم داشت ودرصد موثري از زمان زندگي ام در کشور مالزي بيهوده از بين خواهد رفت .حال چه بايد کنم؟ بازگشت به ايران يا کشور ديگر.

عليرضا از نروژ ميگويد حدودا" يک سالي است که در کشور نروژ اقامت دارم ،بعد از يک سال با توجه به اينکه سوادم ياري کننده من در يادگيري زبان بومي اين کشور نيست چطور ميتوانم در اين کشور ادامه تحصيل دهم و چه مسيري را بايد طي کنم.

آري دوستان،سوگند به خداوند يکتا، سرزمين ايران - کشورايران - ميهنمان ايران"   بهترين - زيباترين – با فرهنگترين -  علمي ترين و با تمدن ترين کشوري است که تا به اين لحظه از زندگي خودمان ديده و شنيده ايم . ولي با توجه به برنامه هاي جاري آينده خودمان و تجربه مهاجرت حال تصميم داريم بخشي از زندگي فردي خود را در کشور ديگر سپري کنيم. بايد سعي کنيم تماميه جنبه هاي حقيقي و حقوقي زندگي در کشور دوم را ببينيم و دانستن ما آنقدر پر رنگ باشيد که حقايق کشور مقصد را لمس کنيم.چرا؟ چون که بعد از سفر به کشور مورد نظر به عنوان مهاجر به راحتي و با هزينه کم نميتوانيم برنامه هدفمند زندگي خود را تغيير دهيم  و اين تغيير يعني شرمنگي در عالم وجود خود.

کلام آخر تيم دانشجويي جهان تحصيل و همراهان آن : ما از ايرانيم و خاکستر وجودمان، روز و روزگاري بايد وجبي از خاک ميهنمان ايران را تشکيل دهد.همميهنان،رفقاي قديمي و جديد ،دانشجوي امروزي،ايراني " در لحظه ورود به تصميم جديد زندگيتان سعي کنيد جداي از ديدن هر لذت زندگي که به نيت آن ،تصميم هاي زندگيتان اعلام خواهد شد بتوانيد درد سرهاي حاشيه آن را به وضوح ببينيد و جدا از نوشتن برنامه هاي نيک روزگارتان، تلفات وآنچه را که نداريد بنويسيد و براي نداشتن آنچه را که بايد داشته باشيد جايگزيني  سالم اختيار کنيد.

بدرود خوانندگان اين درد و دل نامه دسته جمعي: ما از همين جا، اين درد و دل دوستانه را با آن پرستوي مهاجري که به سرزمينمان ايران عزيز در حال هجرت است ميفرستيم.

 

 

 

 

 

 

Flag Counter

45FD31B-5C6E-11D1-9EC1-00C04FD7081F>>