جمعه, 22 اُكتبر 2021
لوگو


                       EN      FR      PR                           

 •   e.mail:jahantahsil@gmail.com   
 •            ID Skype :      Jahantahsil     
 •            Telegram :   @Jahantahsil     
 •        Whats app: +46-765196808     
 •           تماس رایگان و  سریع با تیم            

ابزار اینستا گرام
اروپا
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 14889 | بازدید امروز : 15088 | کل بازدید : 20622950 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 
به وبسایت تیم دانشجویی جهان تحصیل خوش آمدید. * WWW.JAHANTAHSIL.COM بازدیدکننده عزیز، در نظر داشته باشید که کلیه تعهدات از قبیل انعقاد توافق نامه ها (قراردادها) فقط در صورتی که از ایمیل jahantahsil@gmail.com ارسال شود دارای ارزش است. و هیچ نماینده ای ، با نام جهان تحصیل ،اجازه دریافت مبلغ و انعفاد قرارداد را ندارد.صفحه اصلی > اروپا > سوئد > تحصیل در دبیرستان سوئد  
تحصیل در دبیرستان سوئد

درود بر شما

شرح مختصری درباره دوره دبیرستان در سوئد

در سوئد همه نوجوانانی که دوره ۹ ساله ابتدایی را تمام کرده اند حق تحصیل در یک دوره سه ساله دبیرستانی را دارند .تحصیلات دبیرستانی پایه خوبی را برای فعالیتهای شغلی؛ ادامه تحصیل؛ رشد فردی و همچنین مشارکت فعال در زندگی اجتماعی بنیانگذاری می کند.

۱۸ برنامه سراسری
بر اساس قانون مربوط به مدارس که اول ماه جولای سال ۲۰۱۱ به اجرا در آمد مدارس عمومی و مدارس با مدیریت خصوصی برابر می شوند.
۱۸ برنامه سراسری در دبیرستان وجود دارد؛ ۱۲ برنامه حرفه ای و ۶ برنامه آماده کننده برای دانشگاه. همه برنامه های دبیرستانی سه ساله هستند.
پس از گذراندن یک برنامه حرفه ای دانش آموزان بایستی بخوبی آماده زندگی شغلی باشند؛ آموزش بایستی کیفیت بالا داشته باشد و منجر به مهارت در شغل شود. شروع بلافاصله در زمینه شغلی بایستی ممکن باشد. همه دانش آموزانی که یک برنامه حرفه ای را می خوانند امکان کسب شرایط عمومی ورود به دانشگاه را در طول دوران تحصیل دبیرستان دارند. بمنظور واجد شرایط عمومی ورود به دانشگاه شدن بایستی دانش آموز دوره های آموزشی را انتخاب کند که چنین امکانی را به او می دهد.
پس از گذراندن یک برنامه آماده کننده برای دانشگاه بایستی دانش آموزان آماده تحصیل در دانشگاه باشند.علاوه بر این برای دانش آموزانی که شرایط ورود به یک برنامه سراسری را ندارند پنج برنامه آشنایی وجود دارد. برنامه های آشنایی بایستی دانش آموزان را به یکی از ۱۸ برنامه سراسری و یا زندگی شغلی هدایت کند.
در بعضی مدارس تحصیلاتی وجود دارد که با برنامه های سراسری تفاوت دارد: تنوع ویژه؛ تحصیلاتی که از سراسر کشور دانش آموز می گیرند و تحصیلات معتبر سراسری در ورزش.

شرایط ورود به دبیرستان
شرایط ورود به دبیرستان برای برنامه های حرفه ای و آماده کننده دانشگاه متفاوت است. بطور کلی دانش آموز برای تحصیل در یک برنامه سراسری؛ علیرغم حرفه ای و یا آماده کننده دانشگاه بودن آن بایستی در مواد درسی سوئدی و یا سوئدی بعنوان زبان دوم؛ انگلیسی و ریاضیات نمره قبولی داشته باشد. برای برنامه های حرفه ای داشتن نمره قبولی در پنج ماده درسی دیگر نیز لازم می باشد؛ یعنی مجموعا هشت ماده درسی.
برای برنامه های آماده کننده دانشگاه داشتن نمره قبولی در ۹ ماده درسی دیگر نیز لازم می باشد؛ یعنی مجموعا ۱۲ ماده درسی. برای برنامه اقتصاد و علوم اجتماعی و همچنین برنامه علوم انسانی چهار ماده درسی از آن ۹ ماده قبول شده دیگر بایستی جغرافی؛ تاریخ؛ تعلیمات اجتماعی و تعلیمات دینی باشد. برای برنامه علوم طبیعی و تکنیک سه ماده درسی از آن ۹ ماده قبول شده دیگر بایستی بیولوژی؛ فیزیک و شیمی باشد.
برای برنامه هنر و زیبایی ۹ ماده درسی انتخابی می باشند.بعضی رشته ها در زمینه هنر و زیبایی؛ رشته های با جهت مشخص و برنامه ورزش می تواند شرایط ورود ویژه و در بعضی مواقع امتحان داشته باشد.

دوره های آموزشی و برنامه مواد درسی
تحصیلات دبیرستانی در سوئد به صورت دوه های آموزشی می باشد. به این معنی که دانش آموزان یک و یا چند دوره آموزشی را در زمینه مواد درسی مختلفی که در برنامه ها وجود دارد می خوانند.
اغلب دوره های آموزشی شامل ۱۰۰ واحد می باشند که برابر با تقریبا چهار هفته تحصیل تمام وقت است. مواد درسی دوره دبیرستان و محتوای دوره های آموزشی مختلف و شرایط مربوط به میزان معلومات در برنامه مواد درسی که راهبر آموزش می باشد شرح داده شده است.

مقیاس نمرات
در مقیاس نمرات از حروفA-F استفاده می شود که در آنE پایین ترین نمره و  A بالاترین نمره ،Fقبولی می باشد به معنی نمره غیر قبولی است. دانش آموزان پس از اتمام هر دوره آموزشی نمره می گیرند. شرط معلومات سراسری برای درجات نمرات A E C وجود دارد.

ساختار برنامه ها
مواد درسی مشترک دوره دبیرستان مواد درسی است که همه دانش آموزان دوره دبیرستان آنها را می خوانند. این مواد درسی عبارتند از انگلیسی؛ تاریخ؛ ورزش و تندرستی؛ ریاضیات؛ علوم طبیعی؛ تعلیمات دینی؛ تعلیمات اجتماعی و سوئدی یا سوئدی به عنوان زبان دوم. دانش آموزان مواد درسی مشترک دبیرستانی را در برنامه های مختلف به میزان متفاوتی می خوانند. هر برنامه بجز مواد درسی مشترک دوره دبیرستان دارای یک تعداد مواد درسی مشترک برنامه ای نیز هستند که همه دانش آموزان یک برنامه مشخص آنها را می خوانند. آندسته از مواد درسی که به برنامه ویژگی خاص آنرا می دهند.
تمام برنامه ها بجز برنامه درمان و مراقبت دارای شاخه های مختلفی هستند که دانش آموزان می توانند انها را انتخاب کنند. در ضمن در هر برنامه دوره های آموزشی مختلفی در یک برنامه مطالعه عمیق تر وجود دارد. در آموزش یک انتخاب فردی نیز وجود دارد.
در چارچوب انتخاب فردی در برنامه های حرفه ای بایستی مدارس دوره های آموزشی لازم برای داشتن شرایط عمومی ورود به دانشگاه را ارائه کنند. دانش آموزان بایستی در همه برنامه ها امکان خواندن حداقل یک دوره آموزشی هنر و زیبایی و حداقل یک دوره آموزشی ورزش و تندرستی را در چارچوب انتخاب فردی داشته باشند.
همه برنامه های تحصیلی شامل یک کار دبیرستانی نیز می باشند که آموزش برنامه تحصیلی را جمعبندی می کند. برای اینکه دانش آموز بتواند دیپلم بگیرد بایستی در کار دبیرستانی خود نمره قبولی داشته باشد.

آموزش توام با کارآموزی
در چارچوب برنامه های حرفه ای امکان انتخاب آموزش توام با کار آموزی در دبیرستان وجود دارد. دانش آموزی که آموزش توام با کار آموزی را انتخاب می کند قسمت اعظم دروه تحصیلی خود را در یک و یا چند محل کار می گذراند. تحصیلات آموزش توام با کارآموزی دارای همان اهداف و شرط معلومات است که تحصیلات انجام شده در مدارس دارند. برای استحکام بخشیدن میان برنامه های حرفه ای دبیرستان و زندگی کاری برنامه توصیه های سراسری و محلی وجود دارد.
دو نوع دیپلم
دانش آموزی که یک برنامه دبیرستانی را بپایان رسانیده باشد می تواند دیپلم دبیرستان دریافت کند.برای گرفتن دیپلم حرفه ای بایستی دانش آموز ۲۵۰۰ واحد خوانده باشد و از این میزان در ۲۲۵۰ ؛ واحد آن قبول شده باشد. دانش آموز بایستی در سوئدی ۱؛ آلترناتیو سوئدی بعنوان زبان دوم ۱ انگلیسی ۵ و ریاضیات ۱ قبول شده باشد. شرط دیگر این است که دانش آموز بایستی در ۴۰۰ واحد از مواد درسی مشترک برنامه ها و کار دبیرستانی قبول شده باشد. دانش آموز می تواند دیپلمدبیرستان را هم از طریق خواندن برنامه حرفه ای توام با کار آموزی و هم برنامه حرفه ای که در دبیرستان تدریس می شود دریافت کند.

برای گرفتن دیپلم در برنامه های آماده کننده برای دانشگاه بایستی دانش آموز ۲۵۰۰ واحد خوانده ؛ ۲ و ۳ ؛ باشد و از این میزان در ۲۲۵۰ واحد قبول شده باشد. دانش آموز یایستی در سوئدی ۱ ۲ و ۳؛آلترناتیو سوئدی " بعنوان زبان دوم ۱  ۲ و ۳ انگلیسی ۵ و ۶ و ریاضیات ۱ قبول شده باشد. دانش آموز بایستی علاوه براین کار دبیرستانی قبول شده نیز داشته باشد.
با داشتن یک دیپلم آماده کننده دانشگاه دانش آموز واجد شرایط عمومی ورود به دانشگاه می باشد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ورود به دانشگاه به صفحه اینترنتی www.skolverket.seمراجعه کنید و در آنجا زیر تیتر Förskola & skolaو سپسGymnasieutbildning  در این مورد بخوانید.

با داشتن یک دیپلم حرفه ای بعلاوه نمره قبولی در سوئدی ۲ و ۳؛ آلترناتیو سوئدی بعنوان زبان دوم۲ و ۳ و همینطور انگلیسی ۶ نیز دانش آموز واجد شرایط عمومی ورود به دانشگاه می باشد.

دانش آموزان برنامه های حرفه ای حق دارند دوره های آموزشی لازم برای کسب شرایط عمومی ورود به دانشگاه را بخوانند.
مازاد بر داشتن شرایط عمومی اغلب اوقات داشتن نمره قبولی در دوره های آموزشی که برای رشته تحصیلی تقاضا شده حائز اهمیت است نیز از شرایط پذیرفته شدن می باشد که شرایط ویژه نامیده میشود.

پیمانکاری
تمام سیستم دبیرستان متاثر از پیمانکاری است. دانش آموزان در همه برنامه ها امکان عمیق تر شدن در پیمانکاری را دارند.

قسمتی از اروپا
دبیرستان سوئد در ارتباط با سیستم کیفیتی اروپا می باشد. هدف کمک به متحرک بودن شهروندان بین کشورها و تسهیل در یاد گیری مادام العمر می باشد.

آموزش بزرگسالان
آموزش بزرگسالان بایستی از برنامه مواد درسی و شرط معلومات دبیرستان استفاده کند. آموزش بزرگسالان بایستی همزمان انعطاف پذیر و قابل تطبیق با نیازهای زندگی بزرگسالان باشد.

برنامه های ۱۸ گانه

 • برنامه های حرفه ای
 • برنامه کودکان و اوقات فراغت
 • برنامه ساختمان و تاسیسات
 • برنامه برق و انرژی
 • برنامه وسائط نقلیه و حمل و نقل
 • برنامه تجارت و امور اداری
 • برنامه صنایع دستی
 • برنامه هتل و گردشگری
 • برنامه تکنیک صنعتی
 • برنامه استفاده و نگهداری از طبیعت
 • برنامه رستوران و مواد غذایی
 • برنامه گرما؛ تهویه و بهداشت و املاک
 • و مستغلات
 • برنامه درمان و مراقبت

برنامه های آماده کننده دانشگاه

 • برنامه اقتصاد
 • برنامه هنر و زیبایی
 • برنامه علوم انسانی
 • برنامه علوم طبیعی
 • برنامه علوم اجتماعی
 • برنامه تکنیک

برنامه های آشنایی
پنج برنامه آشنایی امکانات جدیدی را برای دانش آموزانی که فاقد شرایط لازم هستند مهیا می کند.از طریق این برنامه ها دانش آموز می تواند شرایط لازم برای یک برنامه سراسری کسب کند؛برای بازار کار آماده شود و یا تحصیل دیگری را ادامه دهد.

برنامه های آشنایی عبارتند از:

 • آموزش آمادگی
 • انتخاب فردی با تکیه بر برنامه
 • آشنایی حرفه ای
 • آلترناتیو فردی
 • آشنایی زبان

تیم دانشحویی جهان تحصیل

تحصیل در سوئد

 

Flag Counter