امروزه، تقریباً ۲۰۰ هزار پزشک خارجی در ایالات متحده آمریکا مشغول به‌ کار هستند و این شغل از مشاغل پر درآمد آمریکا محسوب می‌شود. در این کشور به فارغ‌التحصیلان خارجی رشته پزشکی (IMG) می‌گویند. هر پزشکی که مایل به کار در آمریکا است باید برای اخذ مجوز طبابت در ایالتی که قصد فعالیت در آن را دارد، درخواست دهد. برای اخذ این مجور نیاز به شرکت و قبولی در آزمون (USMLE) است. پزشکان جهت مهاجرت به آمریکا می‌توانند برای دریافت ویزای H-1B آمریکا اقدام کرده و بیش از ۱۷۵ هزار دلار در هر سال از شغل طبابت درآمد داشته باشند.

اگر علاقه‌مند به مهاجرت به آمریکا هستید و در حال حاضر به عنوان یک پزشک مشغول به کارید، مقاله‌ای که در حال مطالعه آن هستید مخصوص شماست!

شرایط مهاجرت پزشکان به آمریکا

برای کار به عنوان پزشک در آمریکا، باید از دانشکده پزشکی فارغ‌التحصیل شوید و مجوز طبابت را با قبولی در آزمون (USMLE) اخذ کنید. هر ایالت قوانین خاص خود را برای ارائه مجوز به پزشکان دارد. معمولا پزشکان باید قبل از درخواست مجوز کار، ۱ تا ۳ سال رزیدنتی و یا سال‌ها کار طبابت در خارج از ایالات متحده را بگذرانند. برای انجام دوره رزیدنتی یا شرکت در دوره تخصص پزشکی در آمریکا نیز قبولی در آزمون مجوز پزشکی ایالات متحده (USMLE) ضروری است.

برای مهاجرت پزشکان به آمریکا بهترین گزینه ویزا، ویزای H-1B آمریکا است که یکی از پرتقاضاترین گزینه‌های ویزا محسوب می‌شود.

مراحل اخذ مجوز پزشکی در آمریکا

پزشکان قبل‌از اینکه برای مهاجرت به آمریکا اقدام کنند باید ۱ تا ۳ سال سابقه رزیدنتی و یا سال‌ها کار طبابت در کشور خود داشته باشند. در ادامه مراحل اخذ مجوز طبابت پزشکان در آمریکا به ترتیب آمده است.

۱گذراندن مرحله اول آزمون USMLE
(USMLE Step 1)

۲گذراندن مرحله دوم آزمون USMLE

 • قسمت اول (USMLE Step 2 CK)
 • قسمت دوم (USMLE Step 2 CS)

۳دریافت گواهینامه (ECFMG) از کمیسیون آموزشی آمریکا برای فارغ‌التحصیلان پزشکی خارجی جهت معادل سازی مدرک تحصیلی

۴تکمیل برنامه ۳ ساله رزیدنتی در آمریکا یا کانادا

۵شرکت در مرحله سوم آزمون USMLE
(USMLE Step 3)

۶دریافت مجوز طبابت

 • هزینه مجوز: ۲۵۰-۱۴۲۵ دلار بسته به ایالت
 • هزینه پردازش اطلاعات: ۱۰۰ دلار
 • هزینه مجوز موقت: ۲۰۰ دلار
 • هزینه تمدید مجوز : ۴۵۰ دلار

مهاجرت پزشکان به آمریکا بدون انجام آزمون USMLE

بدون ثبت‌نام و تکمیل تمام مراحل آزمون USMLE، شما نمی‌توانید به عنوان یک پزشک خارجی برای کار، اخذ مجوز طبابت و رزیدنتی در آمریکا درخواست دهید. با این حال، اگر تصمیم به ثبت‌نام و قبولی در آزمون USMLE ندارید، می‌توانید در شغل‌های غیر بالینی محدود که با بیماران در تماس نیستید، مانند تکنسین‌های پزشکی کار کنید. اما برای بعضی‌از شغل‌های غیر بالینی نیز همچنان نیاز به آزمون USMLE و دریافت مجوز پزشکی خواهید داشت.

معادل سازی مدارک تحصیلی پزشکی برای مهاجرت به آمریکا

برای معادل سازی مدارک تحصیلی پزشکی در آمریکا متقاضی باید گواهینامه (ECFMG) را که استانداردی برای ارزیابی مدارک فارغ‌التحصیلان بین‌المللی پزشکی (IMG) است، دریافت کند. با دریافت این گواهینامه اطلاعات فرد وارد سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایالات متحده (U.S. health care system) می‌شود.

مدارک موردنیاز برای دریافت مجوز پزشکی در آمریکا

برای دریافت مجوز پزشکی در آمریکا هنگام معادل سازی مدارک تحصیلی باید مدارک زیر را ارائه دهید. تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شده باشند.

 • یک کپی از مدرک تحصیلی پزشکی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • مدارک مبنی بر ۱ تا ۳ سال سابقه رزیدنتی و یا سال‌ها کار طبابت در کشور خود

سطح زبان مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به آمریکا

پزشکی نیازمند ارتباط نزدیک با بیماران و سایر اعضای کادر درمان است. از این رو داشتن مدرک زبان برای مهاجرت پزشکان به آمریکا یک امر ضروری است. برای کار در آمریکا به‌عنوان یک پزشک، اداره منابع و خدمات بهداشتی آمریکا (HRSA) به تازگی آزمون OET را نیز به لیست آزمون‌های انگلیسی شناخته شده برای مهاجرت پزشکان به آمریکا اضافه کرده است. پزشکان و دیگر اعضای کادر درمان از سراسر جهان به زودی می‌توانند از نتایج آزمون OET خود هنگام مهاجرت و درخواست ویزای آمریکا استفاده کنند.

سطح زبان OET مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به آمریکا حداقل نمره ۳۵۰ (درجه B) در Reading، Writing و Listening است.

گزینه های مختلف دریافت ویزا برای مهاجرت پزشکان به آمریکا

خوشبختانه پزشکان معمولاً تجربه کاری و تحصیلی لازم به عنوان مهاجرت کارگران خارجی به ایالات متحده را دارند. ویزاهای متعددی وجود دارد که یک پزشک خارجی ممکن است بواسطه آن‌ها واجد شرایط مهاجرت به آمریکا باشد. GO2TR در این قسمت انواع گزینه‌های مختلف دریافت ویزا برای مهاجرت پزشکان به آمریکا را در اختیار شما عزیزان می‌گذارد.

ویزای H-1B برای مهاجرت پزشکان به آمریکا

ویزای H-1B آمریکا یکی از پر تقاضاترین گزینه‌های ویزا برای پزشکانی است که می‌خواهند به ایالات متحده مهاجرت کنند. این ویزا توسط بسیاری از پزشکان متخصص استفاده می‌شود. برای تایید این ویزا، پزشک باید یک پیشنهاد شغلی برای استخدام تمام وقت با یک کارفرمای آمریکایی مانند بیمارستان، دانشگاه، کلینیک و مطب پزشکی داشته باشد.

ویزای O-1 برای مهاجرت پزشکان به آمریکا

برای تایید ویزای O-1 آمریکا پزشک باید از طریق نشان دادن جوایز، انتشار مقالات یا دیگر فعالیت‌های مهم در حوزه پزشکی ثابت کند که دستاوردهای فوق‌العاده‌ای در این زمینه دارد. همچنین پیشنهاد کاری که دریافت کرده است، نیازمند مهارت و تجربه بالاتر از حد متوسط است و فرد دیگری نمی‌تواند جایگزین آن در آمریکا شود.

ویزای TN برای مهاجرت پزشکان به آمریکا

ویزای TN آمریکا بیشتر مخصوص پزشکان کانادایی یا مکزیکی است. این ویزا برای پزشکانی است که قصد دارند در ایالات متحده به عنوان پزشک آموزشی یا پژوهشی کار کنند. اگر می‌خواهید مستقیماً با بیماران کار کنید نیز، کل زمان ارائه مراقبت از بیمار باید کمتر از ۱۰٪ از کل وظایف شما را تشکیل دهد.

ویزای J-1 برای مهاجرت پزشکان به آمریکا

ویزای J-1 آمریکا یک گزینه عالی برای پزشکان خارج از آمریکا است زیرا به پزشکان اجازه می‌دهد تا در برنامه‌های رزیدنتی و فلوشیپ در ایالات متحده شرکت کنند. ویزای J-1 مستلزم گذراندن موفقیت آمیز آزمون ECFMG و پذیرش در برنامه آموزشی است.

ویزای E-2 برای مهاجرت پزشکان به آمریکا

ویزای E-2 آمریکا یک ویزای سرمایه گذاری است اما در برخی موارد برای مهاجرت پزشکان به آمریکا نیز قابل استفاده است. اگر پزشکی هستید که به دنبال سرمایه گذاری در یک تجارت پزشکی یا به‌دنبال افتتاح یک مطب پزشکی در آمریکا هستید ممکن است واجد شرایط ویزای E-2 باشید. (متاسفانه ایرانیان واجد شرایط نیستند.)

اقامت پزشکان در آمریکا

پزشکانی که مایل به اخذ اقامت آمریکا هستند باید یک کارفرمای آمریکایی پیدا کنند. کارفرما می‌تواند اقامت دائم یا همان گرین کارت آمریکا را برای یک پزشک خارجی دریافت کند به شرطی که کارفرما بتواند نشان دهد که نمی‌تواند یک پزشک آمریکایی را برای پر کردن این موقعیت شغلی پیدا کند. کارفرما می‌تواند با استفاده از فرآیند سه مرحله‌ای زیر، اقامت دائم یک پزشک خارجی را دریافت کند:

 • تایید درخواست PERM از وزارت کار آمریکا
 • ارسال درخواست ویزا به اداره مهاجرت آمریکا
 • درخواست اقامت دائم آمریکا

درآمد پزشکان در آمریکا در سال ۲۰۲۳

متوسط درآمد پزشکان در آمریکا ۱۷۴,۸۱۳ دلار در سال، ۱۴,۵۶۸ دلار در ماه و ۸۴.۰۴ دلار در ساعت است. درآمد پزشکان تازه کار نیز از ۴۸,۷۵۰ دلار در سال شروع می‌شود در حالی که اکثر پزشکان با تجربه تا ۲۲۵,۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند. جدول زیر درآمد پزشکان در برخی از ایالت‌های آمریکا را برای شما نشان می‌دهد.

ایالتدرآمد در ماه
آریزونا۲۰,۰۰۰ دلار
کانکتیکات۱۷,۳۳۳ دلار
ویرجینیا۱۶,۶۶۷ دلار
اوهایو۱۶,۶۶۷ دلار
فلوریدا۱۵,۸۷۹ دلار
نیومکزیکو۱۵,۴۳۸ دلار
جورجیا۱۵,۴۳۸ دلار
کلرادو۱۴,۵۸۳ دلار
تگزاس۱۴,۱۶۷ دلار
ایلینوی۹,۲۱۹ دلار
مریلند۸,۹۱۷ دلار
کالیفرنیا۸,۳۳۳ دلار
نیویورک۴,۱۲۵ دلار
پنسیلوانیا۳,۷۵۰ دلار
تنسی۲,۹۲۵ دلار
مینه سوتا۲,۷۵۰ دلار
کانزاس۲,۶۴۱ دلار
ایندیانا۲,۵۴۵ دلار
نیوجرسی۲,۳۴۲ دلار
درآمد پزشکان در ایالت‌های آمریکا

درآمد پزشکان متخصص در آمریکا در سال ۲۰۲۳

درآمد پزشکان متخصصان در آمریکا در سال ۲۰۲۳ طبق جدول به‌صورت زیر است.

تخصصدرآمد ماهانه
پزشک داخلی۱۶,۰۶۱ دلار
پزشک عمومی۱۲,۳۱۶ دلار
پزشک اورژانس۱۱,۷۰۶ دلار
مدیر پزشکی۱۱,۰۶۴ دلار
جراح۸,۳۳۳ دلار
پاتولوژیست۶,۹۷۸ دلار
درمانگر سلامت۶,۰۵۶ دلار
دکترای پزشکی (Doctor of Medicine مخفف: MD)۵,۰۲۳ دلار
رزیدنت۲,۷۶۳ دلار
انترن۲,۷۶۲ دلار
درآمد پزشکان متخصصان در آمریکا