مهاجر پذیر بودن کانادا سبب شده تا افراد زیادی خواهان مهاجرت به این کشور باشند. شاید شما نیز جزو آن دسته افراد هستید که می‌خواهید از طریق ویزای تحصیلی به این کشور مهاجرت کنید و از امکانات آموزشی پیشرفته آن بهره‌مند شوید. همانطور که می‌دانید مهاجرت تحصیلی به کانادا برای دانش‌آموزان و دانشجویان بر اساس یک سری قوانین و شرایط امکان‌پذیر است. آیا اطلاع دارید که تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از شروط لازم و ضروری است؟ در واقع شما باید اثبات کنید که می‌توانید از پس تامین مخارج تحصیلی خود بربیایید، برای دانش‌آموزانی که کمتر از 18 سال سن دارند، فرد دیگری که اقامت دائم کانادا یا ویزای گاردین دارد باید به عنوان سرپرست معرفی شده و تامین مخارج تحصیلی را عهده‌دار شود.
در ادامه اطلاعات بیشتری درباره ویزای تحصیلی کانادا و میزان تمکن مالی ارائه خواهیم داد، تا پایان همراه ما بمانید.

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا

اگر خواهان ادامه تحصیل در کشور کانادا هستید لازم است تا از مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا آگاهی پیدا کنید و بر اساس شرایط و ضوابط تعیین شده کارهای خود را پیش ببرید.

برای تکمیل شدن پذیرش شما در دانشگاه‌های کانادا باید سه مرحله را بگذرانید؛ به این صورت که ابتدا یک مدرک زبان معتبر بگیرید، سپس کارهای آزادسازی و ترجمه مدارک خود را انجام دهید و دانشگاه و رشته مد نظر خود را انتخاب کنید.

در مرحله دوم باید فرم‌های پذیرش تحصیلی را پر کنید و مدارک مورد نیاز مثل رزومه علمی، توصیه نامه و… را در سایت دانشگاه بارگذاری نمایید. اپلیکیشن فی به مبلغ میانگین 100 الی 250 دلار برای بررسی مدارک شما را به دانشگاه پرداخت کنید و بعد از تایید اولیه هزینه یک ترم را پرداخت کنید.

بعد از طی مراحل پذیرش تحصیلی شما باید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید، به این صورت که ابتدا مدارک خود مثل فرم پذیرش تحصیلی، مدارک زبان و… را به سفارت کانادا ارسال کنید. سپس در مدت کمتر از یک ماه از سایت VFS وقت بگیرید و برای کارهای انگشت نگاری به یکی از مراکز بیومتریک مراجعه کنید

 

هزینه‌های این مرحله شامل هزینه‌های بررسی رونده (حدود 150 دلار) و هزینه‌های انگشت نگاری و بیومتریک (حدود 85 دلار) است. اگر متقاضی دانش‌آموز است و زیر 14 سال سن دارد، پرداخت هزینه بررسی پرونده کفایت می‌کند.

بعد از طی این مراحل و فراهم شدن شرایط اپلای کانادا برای تحصیل باید منتظر بمانید تا نتیجه درخواست ویزای شما صادر شود. سپس بعد از تایید نهایی ویزای تحصیلی باید به سفارت کانادا مراجعه کنید و کارهایی مثل الصاق ویزای تحصیلی به پاسپورت را انجام دهید. برای تکمیل مراحل ثبت نام در دانشگاه نیز باید به کانادا مهاجرت کنید و کارهای خود را به صورت حضوری پیش ببرید.

میزان تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا و روش اثبات آن

همانطور که در ابتدا اشاره کوتاهی داشتیم، بهره‌مند بودن از تمکن مالی یکی از ضروری‌ترین مراحل برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود. میزان تمکن مالی دانشجویان بنا به هزینه‌های تحصیل و شرایط زندگی در کانادا متغیر خواهد بود.
اما در حالت کلی فرد متقاضی علاوه ‎‌بر شهریه دانشگاه(از 14000 دلار به بالا)، باید توانایی ساپورت 20000 دلار (به عنوان مخارج دانشجویی در سال) و مخارج همراه مثل همسر (بالاتر از 10000 دلار) را داشته باشد.

مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

  • ارائه صورت حساب بانکی متقاضی در 4 ماه گذشته
  • ارائه مدارک مربوط به وام دانشجویی یا تحصیلی، بورسیه یا دیگر کمک‌ هزینه‌های تحصیلی
  • ارائه گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC) از یک بانک کانادایی
  • ارائه صورت حساب بانکی با قابلیت تبدیل به دلار
  • ارائه مدرکی دال بر تمکن مالی شما از بانک کانادایی
  • ارائه گواهی تمکن مالی سرپرست خانواده
  • ارائه رسید پرداخت هزینه‌های تحصیلی مثل شهریه دانشگاه و اقامت

میزان تمکن مالی برای دانش آموزان متقاضی تحصیل در کانادا

میزان تمکن مالی برای دانش آموزانی که خواستار تحصیل در کانادا هستند، متناسب با پایه تحصیلی، نوع مدرسه و… متفاوت است. در واقع این هزینه برای مقطع ابتدایی با مقطع دبیرستان متفاوت خواهد بود. همچنین نوع مدرسه یعنی دولتی، خصوصی یا شبانه روزی بودن آن نیز بر میزان هزینه نهایی تاثیر گذار است. (امکان بورسیه تحصیلی برای دانش آموز نیز وجود دارد که وابسته به بالا بودن میانگین نمرات، مسلط بودن به زبان انگلیسی و داشتن مدرک (مزیت رقابتی) و… است.)

هزینه تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه دولتی در حال حاضر حدود 9500 تا 17000 دلار و هزینه تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه خصوصی حدود 15000 تا 30000 هزار دلار است.

هزینه مدارس شبانه‌روزی بالطبع بالاتر از مدرسه‎های دولتی و خصوصی است؛ چراکه در این مدارس امکان اقامت دانش‌آموز در خوابگاه و بهره‌مندی از خدمات آن فراهم است. البته هزینه نهایی این مدارس نیز به شرایط مختلفی مثل اعتبار مجموعه آموزشی، خدمات و امکانات خوابگاه، شهر و استان قرارگیری آموزشگاه، مدت زمان دوره تحصیلی و… بستگی دارد. شهریه مدارس شبانه روزی خصوصی می‎تواند از 63000 دلار تا 83000 دلار متغیر باشد.
سرپرست دانش آموز باید تمکن مالی خود را اثبات کند و توانایی ساپورت هزینه‌های تحصیلی و اقامت دانش آموز در طول سال را داشته باشد.

 

سخن پایانی درباره میزان تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

در مطلب فوق اطلاعاتی درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا و میزان تمکن مالی افراد برای پذیرش در دانشگاه‌ها یا مدارس کانادا ارائه داده‌ایم. همچنین مدارک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی و مراحل گرفتن پذیرش تحصیلی کانادا را نیز برشمردیم.

برای تسریع مراحل پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی بهتر است از یک مشاور و وکیل کاربلد و مجرب در زمینه مهاجرت کمک بگیرید. این کار باعث می‌شود تا میزان خطای کمتری داشته باشید و بتوانید به راحتی از دانشگاه یا مدرسه مورد نظر خود پذیرش بگیرید.

قوانین و هزینه‌های پذیرش در شهرها و استان‌های مختلف کانادا ممکن است تفاوت‌های جزئی با هم داشته باشد و آگاهی از همه این شرایط و قوانین برای افراد عادی کار دشواری است، اما یک وکیل و مشاور باسابقه می‌تواند شما را از همه قوانین و شرایط پذیرش و اخذ ویزا آگاه کند و کمک کند.

دسته بندی شده در: