دادن امتیازهای اضافی به فرانسوی زبان‌ها در سیستم اکسپرس انتری و ساده‌تر کردن شرط زبان در روش IMP برای فرانسوی زبان‌ها از جمله کارهایی است که شرایط را برای مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه، راحت‌تر کرده است.

تلاش دولت کانادا برای جذب فرانسوی زبان‌ها به کانادا از سال ۲۰۱۶ با برنامه‌های متنوع برای مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه، بیشتر به چشم می‌آید و هدف از این کار، افزایش تعداد فرانسوی زبان‌های خارج از کبک است تا تناسبی نسبت به جمعیت انگلیسی زبان ایجاد شود و کانادا، کشوری دو زبانه باقی بماند.

روش‌های مهاجرت کاری به کانادا از طریق زبان فرانسه

ویزای کار از طریق جاب آفر

این ۲ مورد، شروط اصلی برای گرفتن ویزای کاری و مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه با برنامه ورک پرمیت Francophone Mobility یا همان IMP فرانسوی زبان‌هاست.

روش IMP فرانسوی زبان‌ها زیرمجموعه روش IMP کانادا و برای افرادی با دانش زبان فرانسه در مهارت‌های گفتاری و شنیداری در سطح متوسط (B1 به بالا) است تا با گرفتن جاب آفر بدون نیاز به LMIA از کارفرمایی کانادایی در بیرون استان کبک، کلوزد ورک پرمیت (Closed Work Permit) گرفته و مشغول به کار شوند. فعلاً به‌مدت ۲ سال، افرادی که مهارت متوسط زبان فرانسه دارند با هر ناک شغلی بجز شغل‌های پایه‌ای در زمینه کشاورزی، می‌توانند جاب آفر بگیرند (قبلاً این فرصت فقط برای ناک‌های شغلی با TEER 0, 1, 2, 3 فراهم بود).

با گرفتن جاب آفر و مهاجرت به کانادا از این روش، می‌توانید سابقه کار کانادایی به دست آورید و در نهایت، برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید. به خاطر دانش زبان فرانسوی، در زمان درخواست اقامت دائم، ۲۵ امتیاز اضافه به دست می‌آورید و اگر زبان انگلیسی هم بلد باشید، این امتیاز اضافی به ۵۰ امتیاز تبدیل می‌شود.

مشاغل دارای ظرفیت

محل اقامت
دانش زبان
عنوان شغلیظرفیتNOCمکان
آشپز۱۰63200سراسر کانادا
سوپروایزر رستوران۰62020سراسر کانادا
نانوا و شیرینی‌پز۰63202سراسر کانادا
آرایشگر۰63210سراسر کانادا
قصاب۰63201بریتیش کلمبیا
سرآشپز۰62200سراسر کانادا
نجار۰72310سراسر کانادا
جوشکار۰72106سراسر کانادا

برای اپلای هر یک از این مشاغل، فرم ارزیابی تکمیل کنید. اگر شغل مورد نظر شما در لیست وجود ندارد، می‌توانید همچنان رزومه خود را برای ما ارسال کنید تا در بانک رزومه ما برای مشاغل جدید قرار بگیرید.

روش‌های اثبات توانایی زبان فرانسه

 • گرفتن مدرک زبان فرانسه
  تعدادی از آزمون‌های معتبر برای مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه:

  • TEF
  • TCF
 • داشتن مدرکی از کالج یا دانشگاهی فرانسوی زبان
 • داشتن مدرکی برای اثبات تحصیل در موسسه‌ زبان فرانس

مزایای این روش

 • نیازی به LMIA ندارد (کارفرماها راحت‌تر می‌توانند استخدام‌تان کنند).
 • شاید حتی نیازی نباشد از دانش زبان فرانسه در کار استفاده کنید.
 • مهم نیست کار شما به زبان فرانسوی باشد یا انگلیسی.
 • بعد از کسب تجربه کار کانادایی می‌توانید در صورت واجد شرایط بودن، درخواست اقامت دائم بدهید.
 • محدودیت سنی ندارد.
 • کارفرما نیازی نیست حتماً نیروی کارش را از میان کانادایی‌ها استخدام کند.

نیروی کار ماهر کبک

مهاجرت کاری به کبک برای افرادی با سطح زبان فرانسه حداقل B2 است که قصد زندگی و کار در کبک را دارند. تمرکز برنامه Quebec Skilled Worker Program درحال حاضر روی ۳ دسته از افراد است:

اگر جزو این افراد هستید می‌توانید از روش کبک اسکیلد ورکر، با ساختن پروفایل آریما که سیستمی شبیه اکسپرس انتری اما مخصوص استان کبک دارد، در قرعه‌کشی‌های این استان شرکت کنید. اگر امتیاز شما به حد تعیین شده برسد، دعوت‌نامه برای درخواست اقامت دائم دریافت خواهید کرد.

اکسپرس انتری

اکسپرس انتری با امتیاز دهی به فاکتورهایی مانند زبان، پیشنهاد شغلی، تحصیلات، مهارت‌ها، سابقه کار و سن، امکان گرفتن اقامت دائم کانادا را برای افراد واجد شرایط فراهم می‌کند.

در سیستم اکسپرس انتری کانادا، افرادی که دانش زبان فرانسه دارند، نسبت به افرادی که پیشینه کاری و تحصیلی یکسانی دارند اما تنها دانش زبان انگلیسی دارند، ۲۵ امتیاز بیشتر دریافت می‌کنند که مزیتی برای فرانسوی زبانان برای گرفتن اقامت دائم است. افراد دو زبانه، ۵۰ امتیاز اضافی می‌گیرند.

با کسب حداقل امتیاز لازم در سیستم اکسپرس انتری، دعوت‌نامه برای اپلای اقامت دائم دریافت می‌کنید.

سیستم اکسپرس انتری کانادا سه برنامه مختلف مهاجرتی دارد:

فدرال اسکیل ورکر

اگر نیروی کار ماهر و واجد شرایط هستید، می‌توانید از طریق برنامه فدرال اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر اقدام کنید. برنامه مهاجرت نیروی کاری ماهر و متخصص، زیرمجموعه سیستم اکسپرس انتری است. دانش زبان فرانسه هم به دلیل داشتن پروفایل اکسپرس انتری، می‌تواند به شما در این روش، امتیاز اضافی بدهد. در قرعه‌کشی‌های هدفمند اکسپرس انتری، شغل‌های خاصی بر اساس نیازهای بازار کار، هدف قرار گرفته می‌شوند و اگر شغل شما جزو چنین مشاغلی باشد، ممکن است درصورت رسیدن امتیازتان به حد تعیین شده، دعوت‌نامه دریافت کنید.

فدرال اسکیل ترید یا مشاغل فنی حرفه‌ای

اگر با شغلی در دسته مشاغل فنی حرفه‌ای، واجد شرایط روش فدرال اسکیلد تریدز باشید، می‌توانید از طریق برنامه Federal Skilled Trades Program برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید. برنامه فدرال برای شغل‌های فنی حرفه‌ای از زیر مجموعه‌های اکسپرس انتری است. بعضی شغل‌های فنی حرفه‌ای هم بنا به نیازهای بازار در دراوهای هدفمند اکسپرس انتری وجود دارند و از همین رو، دانش زبان فرانسه شما می‌تواند اگر واجد شرایط این روش باشید، برایتان مزیت محسوب شود و امتیازتان را افزایش می‌دهد.

تجربه کانادایی

برنامه کلاس تجربه کانادایی برای افرادی که قصد دارند از طریق زبان فرانسه اقامت دائم کانادا را بگیرند و در حال حاضر در کانادا هستند مناسب است. اگر با جاب آفر معتبر، ۱ سال در کانادا کار کرده‌اید و درواقع تجربه کار کانادایی دارید، مهارت زبان فرانسه هم به امتیاز شما اضافه می‌کند و می‌توانید از طریق برنامه کلاس تجربه کانادایی، برای گرفتن اقامت دائم، اقدام کنید.

برنامه‌های مهاجرت استانی PNP

برنامه‌های مهاجرت استانی به ۲ طریق افراد فرانسوی زبان را جذب می‌کنند:

۱. بعضی استان‌ها در برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP) از افراد موجود در استخر یا پول اکسپرس انتری بر اساس نیازهای بازار کار، Targeted Draw یا قرعه‌کشی‌های هدفمندی انجام می‌دهند. استان‌های فرانسوی زبان (مانند انتاریو و نیوبرانزویک) در میان پرونده‌های داخل پول اکسپرس انتری، آن‌هایی را که واجد شرایط تعیین شده توسط استان هستند، دانش زبان فرانسوی کافی دارند و امتیازشان به حد نصاب می‌رسد را کاندید می‌کنند. در صورت کاندید شدن توسط استان، امتیاز شما در سیستم اکسپرس انتری بالاتر می‌رود و احتمال قبولی و گرفتن اقامت دائم بیشتر می‌شود.

۲. برای بعضی استان‌ها باید مستقیماً ابراز تمایل‌تان (Expression of Interest) به رفتن به آن استان را ارسال کنید تا وارد پول آن استان بشوید.

داشتن مدرک زبان فرانسه یا دو زبانه بودن چقدر امتیازم را در برنامه اسکیل ورکر هر استان افزایش می‌دهد؟

مطالعه موردی تاثیر زبان فرانسه و موارد مختلف در امتیاز CRS برای گرفتن اقامت دائم کانادا

سمیرا برای گرفتن اقامت دائم کانادا با ۲۶ سال سن و مدرک لیسانس، علاوه بر آیلتس ۵، در زبان فرانسه CLB 7 دارد و در آزمون TEF نمرات زیر را گرفته است:

 • صحبت کردن: ۳۱۰
 • گوش دادن: ۲۴۹
 • خواندن: ۲۰۷
 • نوشتن: ۳۱۰

سمیرا خانواده‌ درجه ۱ در کانادا ندارد و مجرد است. او با ۳ سال سابقه کار در ایران، در کانادا سابقه کاری ندارد اما جاب آفری از کارفرمایی کانادایی در TEER 1 گرفته است.

امتیاز سمیرا در اکسپرس انتری ۴۴۰ می‌شود که امتیاز کمی است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا به زبان فرانسوی

اگر مدرک TCF یا TEF و سطح زبان فرانسه B2 در هر ۴ مهارت زبان دارید، می‌توانید در کانادا به زبان فرانسوی تحصیل کنید. حتی اگر سطح زبان شما B1 هم باشد، بعضی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه Sherbrooke یا دانشگاه UQAM برای بعضی رشته‌ها به شما پذیرش مشروط می‌دهند. البته فراموش نکنید که برای ارشد بعضی رشته‌ها، باید سطح زبان فرانسه C1 داشته باشید.

اگر استادی پرمیت (مجوز تحصیل) شما برای درس خواندن به زبان فرانسوی باشد با توجه به سیاست‌هایی که کبک در تلاش برای تصویب آن‌هاست، احتمالا می‌توانید راحت‌تر اقامت دائم بگیرید. در تمام استان‌ها و قلمروهای کانادا امکان تحصیل به زبان فرانسه وجود دارد.

دسته بندی شده در: