با نیاز شدید کشور انگلستان به کادر درمان، نرخ مهاجرت پزشکان به انگلستان نیز افزایش یافته است. درآمد بالا و ارائه خدمات گسترده به پزشکان در این کشور موجب محبوبیت انگلستان برای کار به‌عنوان پزشک شده است. افرادی که به تحصیل پزشکی در انگلستان می‌پردازند، شانس بیشتری برای ورود به بازار کار پزشکی این کشور دارند. البته درصورتی که تحصیلات خود را در خارج از انگلستان گذرانده‌اید نیز شانس کار در انگلستان را به‌عنوان پزشک خواهید داشت. مهاجرت پزشکان به انگلستان با گذر از آزمون ورودی، شرکت در دوره کارآموزی و دریافت ویزای پزشکی امکان پذیر است که در ادامه این مقاله قصد داریم به‌طور کامل به آنها بپردازیم.

نیاز انگلستان به پزشکان مهاجر

برخلاف تصور اکثر مردم، کشور انگلستان نیاز شدیدی به جذب نیروی پزشک دارد. براساس آمار موجود در حال حاضر انگلستان نیاز به ۴۶,۳۰۰ دکتر تمام وقت دارد. این موضوع کار در انگلستان به‌عنوان دکتر و پزشک را برای افراد خارجی راحت می‌کند. اما باید بدانید که مهاجرت پزشکان به انگلستان به‌همین راحتی‌ها نبوده و نیاز به آماده‌سازی مدارک، شرکت در آزمون و دریافت مجوز کار دارد که در ادامه به توضیح این موراد می‌پردازیم.

شرایط مهاجرت پزشکان به انگلستان

مهاجرت پزشکان به انگلستان به‌عنوان دکتر عمومی یا پزشک متخصص؛ در قدم اول نیازمند اخذ مجوز فعالیت در شورای پزشکی عمومی یا GMC (General Medical Council) است. پزشکانی که در خارج از انگلستان تحصیلات پزشکی خود را گذرانده‌اند، می‌توانند با دریافت تاییدیه برای مدرک خود، اقدام به شرکت در دوره کارآموزی و سپس کار به‌عنوان پزشک در انگلستان کنند. شرایط ثبت نام و اخذ مجوز پزشکی در انگلستان به موارد زیر بستگی دارد:

 • ملیت متقاضی
 • کشوری که در آن مدرک دانشگاهی پزشکی دریافت شده است.
 • موقعیت شغلی درخواست شده پزشک در انگلستان
 • گذراندن دوره ارشد یا دوره کارآموزی پس از اتمام لیسانس پزشکی

پزشکان متقاضی مهاجرت به انگلستان، علاوه‌بر اینکه باید در سایت GMC شرایط و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهند، باید مدرکی که نشان‌دهنده تسلط و مهارت آنها به زبان انگلیسی است نیز داشته باشند.

مراحل دریافت مجوز برای مهاجرت پزشکان به انگلستان

پزشکان برای اینکه بتوانند از طریق حرفه خود به انگلستان مهاجرت کنند باید با گذراندن مراحل زیر اقدام به معادلسازی مدرک پزشکی خود نمایند:

۱آمادگی برای آزمون زبان و دریافت مدرک آن

۲آمادگی برای شرکت در آزمون PLAB

۳درخواست کار در انگلستان

۴ثبت نام و تایید صلاحیت در GMC

۵دریافت جاب آفر یا نامه اسپانسرشیپ از کارفرما

۶اقدام برای دریافت ویزای انگلستان

دریافت صلاحیت کار پزشکان در انگلستان

ثبت نام در شورای عمومی پزشکی انگلستان GMC دارای چند گزینه است. در ادامه روش‌ها و گزینه‌های ثبت نام در GMC را معرفی می‌کنیم:

ثبت نام موقت پزشکان در انگلستان

ثبت نام موقت (Provisional registration) برای پزشکان تازه فارغ‌التحصیل شده است که باید یک سال دوره کارآموزی را بگذرانند. پزشکان با این شرایط، اجازه کار در انگلستان را ندارند اما با تکمیل یک سال دوره کارآموزی می‌توانند صلاحیت خود را از طریق شورای عمومی پزشکی انگلستان دریافت کنند.

پزشکان شرایط ثبت نام موقت، باید آزمون ورودی پزشکی PLAB در انگلستان را گذرانده باشند. پزشکانی که به تازگی از دانشگاه‌های انگلستان فارغ‌التحصیل شده‌اند نیز شامل این مورد می‌شوند.

ثبت نام کامل پزشکان در انگلستان

پزشکان برای ثبت نام کامل باید تحصیلات و دوره کارآموزی خود را به‌طور کامل چه در انگلستان و چه در خارج از انگلستان گذرانده باشند. در این نوع ثبت نام متقاضیان باید به صورت حضوری به شورای پزشکی عمومی انگلستان مراجعه کرده و برای ارائه مدارک خود و انداختن عکس اقدام کند.

ثبت نام پزشکان متخصص در انگلستان

پزشکان متخصص نیز علاوه بر دریافت مجوز فعالیت از طریق GMC و تکمیل دوره کارآموزی، باید یکی از گواهی‌های زیر را دریافت کرده باشند:

 • گواهی تکمیل آموزش تخصص (CCT)
 • گواهی تایید صلاحیت تخصصی (CESR)

پزشکانی که هنوز در دوره کارآموزی ‌GMC شرکت نکرده و درخواست شرکت در این دوره را دارند باید درخواست خود را طبق دستورالعمل های موجود برای پزشک عمومی و متخصص در CESR ثبت کنند.

ثبت نام پزشک عمومی در انگلستان

از سال ۲۰۰۶ به بعد تمامی پزشکانی که قصد کار به‌عنوان پزشک عمومی را دارند باید صلاحیتی تحت عنوان GP درخواست کنند. برای شرکت در دوره کار آموزی پزشکی عمومی در انگلستان باید برای گواهی صلاحیت ثبت عملکرد عمومی (CEGPR) درخواست شود. این درخواست امکان ورود و ثبت نام در GP را می‌دهد.

آزمون‌های موردنیاز برای مهاجرت پزشکان به انگلستان

برای کار در انگلستان به‌عنوان یک پزشک خارجی باید آزمون موردنیاز پزشکی در انگلستان را با موفقیت گذرانده باشید تا صلاحیت لازم برای انجام کار پزشکی در این کشور را بدست آورید. آزمون‌هایی که پزشکان برای مهاجرت به انگلستان نیاز به گذراندن آن خواهند داشت شامل آزمون‌های زیر می‌شوند:

آزمون آیلتس

کار به عنوان پزشک و معاشرت با بیماران و پزشکان دیگر نیازمند داشتن مهارت زبان انگلیسی قوی است. به همین منظور متقاضیان می‌توانند با شرکت در آزمون آیلتس و کسب حداقل نمره کل ۷.۵ مهارت و تسلط خود به زبان انگلیسی را اثبات کنند.

آزمون OET

نوعی دیگر آزمون برای اثبات مهارت زبان انگلیسی آزمون OET است. این آزمون منحصرا برای افرادی که قصد فعالیت در حوزه کادر درمانی و مهاجرت به عنوان کادر درمان را دارند، طراحی شده است. متقاضیانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند باید حداقل به سطح B (Level B) در هر یک از مهارت‌ها دست یابند.

آزمون PLAB پزشکی در انگلستان

این آزمون توسط GMC برگزار می‌شود و یکی از مراحل اخذ صلاحیت فعالیت به عنوان پزشک در انگلستان است. کسانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند باید از قبل در یکی از آزمون‌های زبان آیلتس یا OET شرکت کرده باشند. آزمون PLAB دارای دو بخش است که متقاضیان می‌توانند در خارج از انگلستان نیز در بخش اول این آزمون شرکت کنند. بخش دوم که بخش عملی آزمون PLAB است تنها در انگلستان برگزار می‌شود.

ویزای موردنیاز برای مهاجرت پزشکان به انگلستان

ویزایی که برای مهاجرت پزشکان به انگلستان موردنیاز خواهد بود ویزای Tier 2 است که امروزه با ویزای کار ماهر جایگزین شده است. زیرمجموعه این ویزا، ویزای کادر درمان است که به متقاضی اعتبار ۵ ساله اقامت در انگلستان را می‌دهد. اگر متقاضی از شورای پزشکی انگلستان (NHS) یک پیشنهاد شغلی دریافت کرده باشد می‌تواند این ویزا را دریافت کند. کارفرمایی که به متقاضی جاب آفر می‌دهد به‌عنوان اسپانسر فرد در این ویزا شناخته خواهد شد و صدور نامه اسپانسرشیپ نیز ضروری است.

مدارکی که برای مهاجرت پزشکان به انگلستان از طریق ویزای Tier 2 نیاز خواهد بود به شرح زیر است:

 • مدارک شناسایی
 • جاب آفر یا پیشنهاد شغلی
 • پاسپورت
 • عکس در اندازه پاسپورت
 • فیش پرداخت هزینه ویزا
 • مدرک تحصیلی پزشکی
 • گواهی تمکن مالی (۱۲۷۰ پوند برای ۲۸ روز متوالی در حساب بانکی شخص)

هزینه ویزای پزشکان برای مهاجرت به انگلستان:

اقامت کمتر از ۳ سالاقامت بیشتر از ۳ سال
۲۴۷ پوند۴۷۹ پوند
هزینه ویزای پزشکان

 از طریق این ویزا متقاضیان اجازه همراه کردن همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز خواهند داشت. هزینه ویزا برای هر عضو وابسته به متقاضی به همان اندازه ویزای خود متقاضی است.

درآمد پزشکان در انگلستان

بسته به موقعیت شغلی پزشکی که به انگلستان مهاجرت می‌کند، متوسط درآمد نیز می‌تواند متغیر باشد. البته عوامل دیگری از جمله تجربه کاری، سن، جنسیت پزشک و محل قرارگیری بیمارستان یا دفتر کاری پزشک نیز از عوامل موثر در میزان درآمد پزشکان است.

در حالت کلی متوسط میزان درآمد پزشکان در انگلستان سالانه ۷۶.۳۰۰ پوند (۹۲۳۷۰ دلار) است.

جدول زیر متوسط درآمد پزشکان در انگلستان را در موقعیت شغلی مختلف به‌عنوان پزشک نشان می‌دهد:

نوع شغلدرآمد سالانه (پوند)درآمد سالانه (دلار)
دکتر حوادث و اورژانس (A&E Doctor)۷۰ هزار پوند ۸۴۷۴۰ دلار
دکتر بیمارستان (Hospital Doctor)۶۷ هزار پوند ۸۱۱۰۰ دلار
دکتر شورای پزشکی (NHS Doctor)۶۷ هزار پوند ۸۱۱۰۰ دلار
دکتر واجد شرایط جدید (Newly Qualified Doctor)۴۰ هزار پوند ۴۸۴۲۰ دلار
دکتر تازه کار (Junior Doctor)۳۹ هزار پوند ۴۷۲۰۰ دلار
دکتر تازه کار شورای پزشکی (Junior Doctor NHS)۳۷ هزار پوند ۴۴۸۰۰ دلار
دکتر کارآموز (Doctor in Foundation Training)۳۱ هزار پوند ۳۷۵۳۰ دلار
درآمد پزشکان در انگلستان در موقعیت شغلی مختلف

جدول زیر متوسط درآمد پزشکان در انگلستان را با تجربه کاری متغیر نشان می‌دهد:

تجربه کاریدرآمد سالانه (پوند)درآمد سالانه (دلار)
۰ الی ۳ سال۴۰.۵۰۰ پوند ۴۹۰۰۰ دلار
۴ الی ۹ سال۷۱.۳۰۰ پوند ۸۶.۳۰۰ دلار
۱۰ الی ۲۰ سال۱۲۱.۳۰۰ پوند ۱۴۶.۸۵۰ دلار
بیش از ۲۰ سال۱۴۳.۲۰۰ پوند ۱۷۳.۳۶۰ دلار
درآمد پزشکان در انگلستان را براساس تجربه کاری

روش کاریابی برای مهاجرت پزشکان به انگلستان

یکی از مراحل برای مهاجرت به عنوان یک پزشک به انگلستان پیدا کردن یک کارفرما و داشتن جاب آفر است. آژانس‌های کاریابی، سایت‌های کاریابی و یا ارتباط با پزشکان در انگلستان می‌تواند راهی برای دریافت جاب آفر باشد.

از بهترین پلتفرم‌های کاریابی در انگلستان برای مهاجرت پزشکان، می‌توان به سایت‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم اشاره نمود:

 • Jobmedic.co.uk
 • HealthJobsUK
 • Jobs4Medical
 • BMJ Careers
 • Global Medical Careers
 • JobsMedical
 • CV-Library
 • Totaljobs
 • Indeed
 • LinkedIn

اقامت پزشکان در انگلستان

پزشکانی که ویزای Tier 2 را دریافت می‌کنند، اجازه تمدید ویزای خود را پس از اتمام اعتبار آن خواهند داشت. پس از ۵ سال اقامت در انگلستان، پزشکان واجد شرایط دریافت اقامت دائم انگلستان می‌شوند. اقامت دائم انگلستان اجازه کار، زندگی و تحصیل را به فرد می‌دهد و نیازی به تمدید ویزا هرچندسال یکبار نخواهد بود.

پس از گذشت حداقل ۵ سال از اقامت دائم در انگلستان، پزشکان می‌توانند برای دریافت شهروندی و پاسپورت انگلستان اقدام کنند.  

ساعات کاری پزشکان در انگلستان

ساعات کاری برای پزشکان در انگلستان از ۸ صبح الی ۶.۳۰ عصر است اما می‌تواند براساس فعالیت‌های پزشکان متغیر باشد. برای مثال پزشک جراح می‌تواند خارج از ساعات کاری یا در روزهای تعطیل به انجام جراحی‌ بپردازد.

پزشکان در انگلستان اجازه گرفتن مرخصی نیز دارند اما اگر این مرخصی بیش از ۲ سال طول بکشد نیازمند شرکت در دوره کارآموزی مجدد خواهد بود.

مزایای مهاجرت پزشکان به انگلستان

بدون شک انگلستان یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت پزشکان خارجی می‌تواند باشد. شهرت انگلستان برای ارائه خدمات درمانی با کیفیت، انجام تحقیقات برتر در زمینه پزشکی و برنامه‌های سطح بالای آموزشی به محبوبیت انگلستان به‌عنوان مقصدی برای پزشکان کمک کرده‌اند. مزایای مهاجرت پزشکان به انگلستان شامل موارد زیر می‌شود:

 • درآمد بالای پزشکان در انگلستان
 • امکان برخورداری از درآمد حتی در دوران کارآموزی
 • امکان برخورداری از کمک‌هزینه برای گذراندن دوره‌های کارآموزی پزشکی
 • امکان گرفتن مرخصی بارداری برای زنان باردار به‌مدت ۱ سال و برای مردان به‌مدت ۲ هفته
 • امکان گرفتن ۱۸ هفته مرخصی برای آماده سازی فرزندان زیر ۱۸ سال
 • بازنشستگی از شورای پزشکی انگلستان (NHS) که دارای مزیت‌های زیادی است.
 • دریافت کوپن و تخفیف پزشکی از (NHS) برای خرید کالا