مهاجرت به یک کشور خوب، تبدیل به خواسته و هدف بسیاری از اقشار جامعه از جوان تا پیر و در هر وضعیت تحصیلی، تخصصی، مالی و… شده است. حال اگر صحبت از مهاجرت آسان و ساده به کشوری خوب باشد، این خواسته و هدف تبدیل به یک آرزو و رویای قابل تحقق می‌شود. چرا که هر وقت صحبت از مهاجرت آسان و کم خرج به کشوری شده، در ذهن مخاطبان لیستی از کشورهای رده آخر یا در بهترین حالت در وضعیت متوسط کیفیت زندگی، اقتصاد، رفاه، فرهنگ و… شکل می‌گیرد. اما اگر لیستی از کشورهایی وجود داشته باشد که جزء کشورهای بسیار خوب برای مهاجرت و زندگی بوده و چه بسا در بین آن‌ها چندی از مقاصد برتر مهاجرتی جهان وجود داشته باشد، حتما به شدت ذهن شما مخاطبان را کنجکاو خواهد کرد.

لازم به ذکر است لیست کشورهایی که در این مقاله آورده شده، با تحقیق، بررسی کامل و در نهایت گلچین مقاصد انتخابی سازگار با شرایط ایرانیان از بابت یک یا چند مسئله اصلی مانند مسائل مالی، وضعیت ویزا دهی، وضعیت زندگی ایرانیان در این کشورها و… توسط تیم ادب ویزا انتخاب شده است. امیدواریم این مقاله به خوبی بتواند شما را برای یک مسیر مهاجرتی ساده‌تر جهت دهی نماید. در این بررسی عموما چهار معیار اصلی خواهیم داشت: هزینه، سهولت اخذ ویزا، مدت زمان پروسه مهاجرت و فرهنگ مهاجر پذیری مقصد و معیارهای دیگر کیفیتی را مد نظر نداشته؛ چرا که کشورهای مذکور همه یا اکثر آن معیارهای اصلی کیفیت زندگی را در خود دارند.

کانادا

درباره‌ی جذابیت کانادا به عنوان یکی از برترین مقاصد مهاجرتی جهان آن هم نه فقط برای ایرانیان و بلکه برای مردم از هر سوی جهان، هرچه بگوییم کم گفته‌ایم. کانادا به عنوان دومین کشور بزرگ جهان و واقع در شمال کشور آمریکا، دارای یکی از بالاترین سطح کیفیت زندگی در میان بهترین کشورهای جهان است. این سطح بالای کیفیت در همه زمینه‌ها و معیارهای اصلی در کانادا به وضوح قابل مشاهده است. از جمله در زمینه‌های اقتصادی، تحصیل و سواد بالای مردم، قدرت نظام آموزشی، قدرت بازار کار و اشتغال، آزادی و دموکراسی، شادی و رضایت مردم، برابری مذهبی، سیاسی، اقلیتی، نژادی، فرهنگ بسیار مهاجرپذیر و عدم وجود ذره‌ای رفتار نژادپرستانه، جغرافیا و منابع طبیعی کم نظیر در دنیا و…

یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی به کانادا، تحصیل در کانادا می‌باشد. اگرچه که کلیه روش‌های متداول مهاجرتی به این کشور مانند مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، خوداشتغالی، ویزای نخبگان و… نیز در دسترس همگان قرار داشته اما روش مهاجرت تحصیلی به کانادا به ویژه برای ایرانیان و در کل کشورهای آسیایی، بهترین و ساده‌ترین روش است. هر ساله نیز بیش از 500 الی 600 هزار دانشجویی بین‌المللی در حال تحصیل در این کشور هستند. افراد با تحصیل در این کشور، پس از تحصیل امکان اخذ ویزای کار و اقامت دائم این کشور را به ساده‌ترین شکل ممکن خواهند داشت. همچنین صدور ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانیان به نسبت سایر ویزاها و همچنین سایر کشورها، راحت‌تر است. همین دلایل، روش مهاجرت تحصیلی به کانادا را محبوب‌ترین روش مهاجرتی به این کشور نموده است.

از بین معیارهای هزینه، سهولت اخذ ویزا، مدت زمان پروسه مهاجرت و فرهنگ مهاجرپذیری مقصد، همه موارد برای کانادا در شرایط ایده‌ال قرار دارد. فقط مبحث هزینه به ویژه برای مهاجرت از روش تحصیل در کانادا می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد که شاید همه اقشار از پس آن بر نیایند. اما برای تحصیل در این کشور به ویژه در مقطع دکتری و همچنین کارشناسی ارشد، انواع بورسیه‌های تحصیلی و دیگر کمک هزینه‌های تحصیلی در دسترس هستند و همچنین اجازه کار تمام وقت برای دانشجو وجود دارد. برای تحصیل هم داشتن آخرین مدرک تحصیلی (حتی دیپلم ) و یک مدرک زبان انگلیسی با نمره مناسب کافی است. همچنین امکان شرکت در دوره‌های مربوط به مقاطع تحصیلی مدرسه نیز وجود دارد.

  • بهترین فرصت برای تحصیل در کانادا در کلیه مقاطع با شرایط عالی؛ برای دریافت مشاوره رایگان در جهت تحصیل در کانادا با شماره 02171400111 تماس حاصل نمایید.

استرالیا

درباره‌ی جایگاه ویژه‌ی کشور زیبا و خوش اقلیم استرالیا به عنوان یکی از برترین مقاصد مهاجرتی جهان نیز جای بحثی نیست و در هر لیست مقاصد برتر مهاجرتی و همچنین روش‌های مهاجرتی، نام استرالیا جایی در بالای آن لیست قرار دارد. استرالیا را می‌توان همتای کانادا در نظر گرفت که از نظر موقعیت در نقشه جهانی در حالت قرینه با کانادا قرار دارد. همچنین برخلاف کانادا که کشوری سردسیر است، استرالیا دارای آب و هوایی بسیار عالی و معتدل و البته کمی مایل به گرم می‌باشد.

کشور زیبای استرالیا ملقب به سرزمین کانگوروها و معروف به داشتن سواحل بسیار زیبا و متعدد نیز دارای یکی از بالاترین سطح کیفیت زندگی در میان بهترین کشورهای دنیا می‌باشد. برای استرالیا هم این سطح بالای کیفیت زندگی و مهاجرت همانند کانادا در همه زمینه‌ها و معیارهای اصلی وجود دارد؛ یعنی کلیه زمینه‌ها از جمله اقتصاد، قدرت نظام آموزشی، بازار کار، اشتغال و سطح درآمد، آزادی، حقوق بشر و دموکراسی، شادی و رضایت مردم، امنیت بالا، برابری مذهبی، سیاسی، اقلیتی و نژادی و همچنین مجددا عینا مانند کانادا دارای فرهنگ بسیار مهاجرپذیر و عدم وجود رفتار نژادپرستانه و ایجاد تبعیض.

وقتی که می‌گوییم استرالیا از بسیاری از لحاظ همتای کانادا به حساب آمده، این قضیه درباره محبوب‌ترین روش مهاجرتی بین این دو کشور هم صدق کرده و باید گفت که محبوب‌ترین روش‌ مهاجرتی به استرالیا، تحصیل در استرالیا می‌باشد. البته مجدد باید گفت که کلیه روش‌های متداول و محبوب مهاجرتی دیگر از جمله ویزای کاری، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، خوداشتغالی، ویزای تلنت استرالیا و… نیز در دسترس عموم قرار دارد اما روش مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، مخصوصا برای مردم از کشورهای آسیایی از جمله مردم ایران بهترین و ساده‌ترین روش است.

کشور استرالیا نیز در هر سال تحصیلی میزبان بیش از 500 الی 600 هزار دانشجویی بین‌المللی از بیش از 150 کشور جهان می‌باشد. متقاضیان با تحصیل در استرالیا، پس از پایان دوره‌ی تحصیلی خود امکان اخذ ویزای کار داشته و تنها با 1 سال کار کردن می‌توانند درخواست اقامت دائم این کشور را بدهند که مدت زمان بسیار کوتاه و عالی است. از میان چهار معیار هزینه، سهولت اخذ ویزا، مدت زمان پروسه مهاجرت و فرهنگ مهاجرپذیری مقصد، استرالیا نیز در همه‌ی این موارد در شرایط بسیار عالی و ایده‌ال قرار دارد. اما برای استرالیا هم تنها چالش موجود، هزینه‌های قابل توجه آن به خصوص برای روش تحصیلی پیش رو می‌باشد که از کانادا هم گرانتر است. اما به همان نسبت درآمد و موقعیت‌های شغلی در استرالیا، از کانادا در سطح بهتری قرار دارد و در واقع استرالیا جزء برترین‌ها در لیست کشورهای با بیشترین میزان درآمد و دستمزد قرار دارد. برای تحصیل در استرالیا همانند کانادا عموما به آخرین مدرک تحصیلی و همچنین داشتن مدرک زبان انگلیسی با نمره مناسب نیاز خواهید داشت.

  • بهترین فرصت برای تحصیل در استرالیا در کلیه مقاطع با شرایط عالی؛ جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 02171400111 تماس حاصل نمایید.

قبرس شمالی

قبرس شمالی در واقع بخش شمال جزیره‌ی زیبا و خوش اقلیم قبرس را شامل می‌شود. قبرس شمالی تحت حاکمیت کشور ترکیه می‌باشد و بنابراین از همین ابتدا بزرگترین مزیت را برای ایرانیان دارد و آن چیزی نیست جزء عدم وجود معضل ویزا. از آنجایی که ایرانیان برای سفر به ترکیه نیاز به ویزا نداشته و صرفا داشتن پاسپورت ایرانی کفایت می‌کند، بنابراین سفر به قبرس شمالی که تحت حاکمیت ترکیه است، بدون ویزا ممکن است. جزیره قبرس از جمله قبرس شمالی به یک کشور برای تفریح و استراحت، خوش گذرانی و ریکاوری روحی در محیطی آرام و با آب و هوا و جغرافیای عالی شهرت دارد. در قبرس شمالی فرصت‌های بسیار عالی در زمینه تحصیل و همچنین سرمایه‌گذاری و در اولویت سوم برای ویزای کار وجود دارد.

از میان چهار معیار هزینه، سهولت اخذ ویزا، مدت زمان پروسه مهاجرت و فرهنگ مهاجرپذیری مقصد، قبرس در هر چهار زمینه در موقعیت عالی قرار دارد. هرچند که فرهنگ مهاجرپذیری آن ضمن آنکه بسیار خوب بوده اما همچنان به میزان برتری کشورهایی مانند کانادا و استرالیا نمی‌رسد. اما بر خلاف دیگر کشورها از جمله همین کانادا و استرالیا، قبرس در زمینه هزینه‌ها از جمله برای تحصیل برای ایرانیان معضل ندارد. هزینه تحصیل در قبرس که یکی از روش‌های محبوب مهاجرتی به این کشور بوده، بالا نیست و به طور میانگین در حدود 4 هزار دلار در سال می‌باشد. همچنین دولت قبرس شمالی بورسیه‌های بسیار زیاد و متعددی از فول فاند گرفته تا حداقل بورسیه 50 درصدی را همه ساله برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد.

برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری نیز قبرس شمالی برنامه اعطای اقامت دائم از طریق خرید ملک را نیز در نظر دارد. در بین کشورهای خوب و مرفه، کشورهای کمی مانده‌اند که از طریق خرید ملک می‌توان به اقامت دائم آن دست یافت. کشورهایی مانند قبرس شمالی، یونان، اسپانیا و پرتغال در حوزه اروپا یا نزدیک به اروپا از جمله از این معدود کشورها هستند. با این تفاوت برنامه اقامت قبرس شمالی از طریق ملک به مراتب ارزان تر از کشورهای دیگر می‌باشد. در قبرس شمالی با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار می‌توان به اقامت دائم دست یافت که این مبلغ برای اغلب کشورهای دیگر بالای 400 الی 500 هزار دلار می‌باشد.

مهاجرت کاری به قبرس نیز در اولویت سوم قرار دارد. در واقع قبرس شمالی از بابت اشتغال و پیدا کردن شغل هم می‌تواند گزینه مناسبی تلقی شود. به ویژه در زمینه مشاغلی مانند مهمانداری و گردشگری و در اولویت دوم مشاغل ساخت و ساز و همچنین مشاغل پیرامون گمرک و بازرگانی. اما در کل، اشتغال به کار و همچنین میزان حقوق و درآمد در قبرس شمالی، حالت رقابتی بیشتری دارد و بنابراین اولویت در این زمینه اغلب برای شهروندان خود این کشور است و بنابراین توصیه می‌شود با تحصیل و اتمام آن در این کشور، به سراغ ویزای کار رفت.

ایسلند

ایسلند یک کشور جزیره‌ای زیبای دیگر منتهی اروپایی و عضو اتحادیه شینگن است که در اروپا بین اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و در خط الراس آتلانتیک میانی بین آمریکای شمالی و اروپا قرار گرفته است. ایسلند مانند دیگر کشورهای نوردیک (دانمارک، سوئد، نروژ و فنلاند) از نظر تاریخی دارای تاریخ منحصر به فرد خود می‌باشد و این کشور از نظر فرهنگی و سیاسی به طور مستقیم با اروپا در ارتباط است. ایسلند کم جمعیت ترین کشور در این منطقه است. پایتخت و بزرگترین شهر ایسلند، شهر زیبای ریکیاویک می‌باشد که 36 درصد از جمعیت کل کشور در این شهر سکونت دارند. جمعیت کشور ایسلند واقعا کم است و این کشور تنها نزدیک به 380 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است.

ایسلند از دیگر کشورهای دنیاست که به طبیعت و زیبایی خیلی خاص و منحصر به فرد طبیعی خود شهرت زیاد دارد. البته نام ایسلند را حتما به عنوان یکی از 5 کشور برتر در کلیه لیست‌های مربوط به حقوق بشر، شادی و رضایت مردمی، دموکراسی، تساوی حقوق زنان و مردان، تساوی حقوق اقلیت‌های قومی، مذهبی و غیره، در زمینه آرامش و سلامت روانی مردم، امنیت بسیار بالا، صلح طلبی، در زمینه رفاه و ده‌ها شاخص‌ دیگر مربوط به کیفیت زندگی، دیده یا شنیده‌اید.

سیاست مهاجرپذیری ایسلند نیز در وضعیت بسیار خوبی از جمله برای اقدام متقاضیان ایرانی قرار دارد. خود دولت این کشور به دلیل جمعیت کم خود نیز سیاست‌های مهاجرتی مختلف و با انعطاف خوبی را حاکم کرده است. برای مثال یکی از روش‌هایی که زیاد از آن استقبال می‌شود، روش ازدواج با یک خانم ایسلندی می‌باشد. چرا که ایسلند نه تنها جمعیت کمی داشته بلکه تعداد مردان در آن بسیار کمتر است. بنابراین هرکس از روش ازدواج با یک خانم ایسلندی می‌تواند از همان ابتدا به اقامت دائم این کشور دست یابد. اما اینکه دولت به ازای این روش مهاجرتی به فرد پول و حقوق ماهیانه می‌دهد شایعه است.

همچنین ایسلند از جمله کشورهای اروپایی و در حال حاضر می‌توان گفت بهترین کشور برای اخذ ویزای شینگن است. نرخ ریجکتی درخواست ویزای شینگن این کشور برای کسی که الزامات پرونده را رعایت کرده کمتر از 5 درصد است. بنابراین بسیاری از افراد، چه خود مردم و چه شرکت‌های گردشگری، برای ویزای شینگن بسیار به سمت ایسلند متمرکز شده‌اند. همچنین روش تحصیل در ایسلند نیز روش بسیار خوبی برای ایرانیان به شمار می‌رود. چرا که نه تنها اقدام برای تحصیل در ایسلند از نظر الزامات و صلاحیت‌های لازم به نسبت دیگر مقاصد برتر تحصیلی دنیا راحت‌تر بوده، بلکه هزینه تحصیل در ایسلند بسیار مقرون به صرفه است. شهریه‌های دانشگاه‌های ایسلند در حدود 4 الی 5 هزار دلار در سال است.

کارائیب (جمهوری دومینیکن)

منطقه کارائیب زیر منطقه‌ای از قاره آمریکا به حساب می‌آید که شامل دریای کارائیب و جزایر آن می‌شود. برخی از این جزایر تماما توسط دریای کارائیب احاطه شده‌اند و برخی از آنها هم مرز با دریای کارائیب و اقیانوس اطلس شمالی هستند. منطقه کارائیب در جنوب شرقی خلیج مکزیک و سرزمین اصلی آمریکای شمالی، شرق آمریکای مرکزی و شمال آمریکای جنوبی واقع شده است. در منطقه کارائیب کشورهای متعدد و کوچک جزیره‌ایی وجود دارند که همان جزیره‌های اشاره شده هستند. از بین این کشورها، چند کشوری هستند که دارای سیاست‌های مهاجرپذیری و همچنین توریستی راحتی از جمله در قبال ایرانیان هستند. از بین کشورهای جزیره‌ای در منطقه کارائیب، کشوری که از بقیه موقعیت و فرصت‌های مهاجرتی قابل توجهی را فراهم کرده و به موجب همین، توجه بسیاری از مردم و همچنین موسسات مهاجرتی را به خود جلب کرده، کشور جمهوری دومینیکن می‌باشد.

جمهوری دومینیکن کشوری در بخش شرقی جزیره هیسپانیولا در منطقه دریای کارائیب است. پایتخت این کشور سانتو دومینگو است و زبان رسمی جمهوری دومینیکن اسپانیایی و واحد پول آن پزو است. جمعیت این کشور در حدود 11 میلیون نفر بوده و دارای مساحت 48 هزار کیلومتر مربع می‌باشد. از اولین مزایای بزرگ کشور جمهوری دومینیکن این است که ایرانیان برای سفر به این کشور نیاز به اخذ ویزا ندارند. مهاجرت به جمهوری دومینیکن به ترتیب از طریق مهاجرت به روش سرمایه‌گذاری، مهاجرت تحصیلی و مهاجرت از طریق کار محبوبیت دارد.

چیزی که بیشتر توجه را جلب کرده، با سرمایه گذاری 200 هزار دلار و حتی مبالغ خیلی کمتر از طریق ثبت شرکت یا سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در این کشور، با سرعت بالا و در مدت زمانی کوتاه می‌توانید به پاسپورت جمهوری دومینیکن دست پیدا کنید. جمهوری دومینیکن یکی از قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان را داراست. برای سرمایه‌گذاری، همه روش‌های خرید ملک، ثبت شرکت و کارآفرینی به ویژه در مشاغلی خاص برای سرمایه کمتر و سرعت بیشتر در اخذ شهروندی در دسترس است. برای روش تحصیلی نیز جمهوری دومینیکن دارای 11 دانشگاه می‌باشد که یکی از دانشگاه‌های آن نیز دارای رتبه زیر 200 جهانی است و از طرفی شهریه‌های تحصیل در جمهوری دومینیکن بسیار خوب و مقرون به صرفه است.

رومانی

کشور رومانی از دیگر گزینه‌های بسیار عالی مهاجرتی در دل اروپا به شمار می‌رود. رومانی کشوری است که در واقع در چهارراه اروپای مرکزی، شرقی و جنوب شرقی این منطقه قرار دارد. رومانی از بابت مرزبندی، از جنوب با بلغارستان، از شمال با اوکراین، از غرب با مجارستان، از جنوب غربی با صربستان، از شرق با مولداوی و از جنوب شرقی با دریای سیاه هم‌مرز است. از کشور رومانی نباید انتظار یک کشور پیشرفته و صنعتی بزرگ را داشت اما به هر حال کشوریست با رفاه و پیشرفت و کیفیت زندگی بسیار بالا. چیزی که توجه مردم را به رومانی بسیار جلب می‌نماید، جغرافیا، طبیعت کم نظیر و آب و هوای فوق‌العاده‌ی آن است که دارای آب و هوای عمدتا معتدل قاره‌ای می‌باشد. مساحت رومانی معادل 238 هزار کیلومتر مربع است و دارای جمعیت در حدود 19 میلیون نفر می‌باشد که به نسبت دیگر کشورهای اروپایی، کشوری بزرگ هم از نظر مساحت و هم جمعیت به شمار می‌آید.

رومانی دوازدهمین کشور بزرگ اروپا و ششمین کشور پرجمعیت عضو اتحادیه اروپا به شمار می‌رود که این روزها توجه بسیاری را برای مهاجرت به سمت خود جلب کرده است. یکی از مواردی که باعث سرازیر شدن کانون توجهات متقاضیان مهاجرت به کشورهای اروپایی به سمت رومانی شده، این است که این کشور ضمن آنکه هم‌اکنون فرصت‌های مهاجرتی بسیار خوبی را در زمینه مهاجرت تحصیلی، کاری و… را داشته، عضو اتحادیه شینگن نیست اما طبق گفته‌ها، به زودی و به احتمال بسیار بالا این کشور به کشورهای عضو شینگن می‌پیوندد و در نتیجه داشتن ویزای رومانی به معنای داشتن ویزای شینگن می‌باشد.

پرتغال

کشور پرتغال با عنوان کامل جمهوری پرتغالی، کشوری اروپایی و بسیار فوق‌العاده‌ی دیگر برای مهاجرت و زندگی در لیست ما می‌باشد. پرتغال در شبه جزیره ایبری و در قلمرو ایبریا و قلمروی جنوب غربی اروپا واقع شده است. این کشور دارای غربی ترین نقطه در کل قاره اروپا است و از غرب و جنوب با اقیانوس اطلس و از شمال و شرق با اسپانیا دارای مرز است. شهر لیسبون پایتخت و بزرگترین شهر پرتغال از نظر جمعیت است که نقطه توجه مهاجران به این کشور نیز همین شهر است. پرتغال دارای مساحت 92 هزار کیلومتر مربع و جمعیت بیش از 10 میلیون نفر می‌باشد.

دلیل سرازیر شدن کانون توجهات متقاضیان مهاجرت به کشورهای اروپایی به سمت کشور پرتغال، این است که روش‌های مهاجرتی به این کشور بسیار متنوع بوده و به نسبت دیگر کشورهای هم سطح خود در قاره اروپا و جهان، از هزینه‌های نسبتا کمتری برخوردار است. یکی از روش‌های محبوب مهاجرت به پرتغال مهاجرت از طریق سرمایه‌ گذاری یا کارآفرینی می‌باشد. مهاجرت سرمایه گذاری به پرتغال از طرق مختلفی از جمله از طریق خرید ملک انجام می‌شود که گزینه ایده‌آل همه، همین خرید ملک است و البته گرانترین روش. مهاجرت به پرتغال از طریق خرید ملک نیاز به 500 هزار یورو سرمایه دارد که البته با انتخاب مناطق با امکانات رفاهی کمتر، این هزینه را می‌توان به 350 هزار یورو هم کاهش داد.

همچنین برنامه‌های کارآفرینی که از هرینه‌های به مراتب کمتری برخوردار بوده، در این کشور از محبوبیت بالایی برخوردار است. از طرفی دیگر، توجه دانشجویان بین‌المللی برای انتخاب پرتغال به عنوان مقصد تحصیلی هر روز بیشتر از دیروز می‌شود. ویزای کاری این کشور هم از محبوبیت خاص خود برخوردار است. از دیگر روش‌های محبوب مهاجرت به پرتغال که کشورهای انگشت شماری در اروپا همچنان آن را اجرایی کرده، مهاجرت سرمایه‌ گذاری از طریق ویزای تمکن مالی (به اختصار FIP) می‌باشد. همچنین پرتغال دارای یکی از قوی ترین پاسپورت‌های در جهان است.

دسته بندی شده در: