اخذ ویزای EB1 آمریکا یکی از ساده ترین روش ها برای مهاجرت به این کشور می باشد. این نوع از ویزای آمریکا تنها برای افرادی قابل دسترسی است که دارای توانایی هایی فوق العاده در یک زمینه می باشند و میتوان از آن ها به عنوان نخبه نام برد. توجه داشته باشید که نخبه در این تعریف، تنها به افرادی که در حوزه های علمی فعالیت دارند اطلاق نمیشود؛ در زمینه های تجارت، هنر، علوم و ورزش نیز میتوان از افراد برتر به عنوان نخبه یاد کرد.

با ویزای EB1 آمریکا، دریافت گرین کارت و کار و فعالیت در کشور آمریکا بسیار ساده تر خواهد بود. در صورتی که شرایط اولیه مورد نیاز برای دریافت این نوع ویزای آمریکا را دارید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

ویزای نخبگان آمریکا (EB1) چیست؟

در واقع ویزای EB1 آمریکا مخفف Employment Based 1st preference می باشدبه این معنی که اگر شخصی از کشور بیگانه که دارای توانایی خاص و فوق العاده، استاد و یا پژوهشگر برجسته و یا یک مدیر اجرایی و یا مدیر چند ملیتی باشد می تواند جهت اخذ این نوع ویزا شرایط اولیه را داشته باشدبه عبارتی دیگر، شما باید قادر باشید توانایی خاص خودتان در هنر، بیزینس یا ورزش در حد ملی و یا بین المللی اثبات نماییدجهت اثبات خاص بودن و نخبه بودن ۱۰ شرط اساسی وجود دارد که متقاضی ویزای نخبگان آمریکا باید حداقل ۳ شرط از این ۱۰ مورد را داشته باشد.

ویزای نخبگان آمریکا یکی از روشهای اسکان قانونی در ایالات متحده آمریکا برای افرادی است که استعدادها و خصوصیات قابل ملاحظه ای دارند. همانطور که می دانید ایالات متحده کشور مغزها است و با توجه به توجه زیاد دولت آمریکا به نخبگان آنها ویزای نخبگان آمریکا را به این افراد می‌دهند تا بتوانند به راحتی در آمریکا زندگی کنند و این کشور شرایط زندگی را برای همه فراهم کرده است.

ویزای نخبگان آمریکا برای افرادی است که در کشور یا در سراسر جهان در فضای فعالیت خود شناخته شده هستند. اگر این افراد با شرایط مهم روبرو شوند ، می توانند ویزای محبوب دریافت کنند و در ایالات متحده باشند و برای ادامه کار خود به ایالات متحده بروند.

مزایای اقامت ویزای EB۱ آمریکا :

همانطور که می دانید دریافت ویزای EB1 دارای مزایای بسیار زیادی است که در ادامه به برخی از مهم ترین این موارد اشاره می کنیم.

 • در این روش، متقاضیان می توانند برای اعضای خانواده خود نیز که شامل همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال هستند، درخواست اقامت دائم آمریکا را ارائه دهند.
 • این روش یکی از روش های پر طرفدار و کوتاه مدت برای اخذ اقامت دائم آمریکا و گرین کارت است. در این روش هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.
 • شما در این نوع ویزا هیچ گونه گواهی کاری نیاز ندارید.
 • افراد از سراسر دنیا به راحتی می توانند درخواست دهند.
 • دارای سیستمی بر اساس بر اولویت بندی است.
 • در این ویزا نیاز به هیچ گونه پیشنهاد شغلی دائمی ندارید.
 • فرایند درخواست از LCA سریع تر است.
 • دارای انعطاف پذیری بالاتری است.

معایب ویزای EB1 امریکا چیست؟

این ویزا در کنار مزایای فراوانی که دارد دارای برخی معایب نیز است. برای مثال شما برای دریافت این ویزا باید در ابتدا مهارت های فوق العاده و خاص خود را در زمینه شغلی خود نشان دهید‌. در این مورد خوب بودن شما در آن مهارت کافی نیست و شما باید در کار خود مهارت صد در صدی داشته باشید. هر چند از آنجایی که دریافت این نوع ویزا ممکن است سخت یا پیچیده باشد پیشنهاد می کنیم که از یک وکیل و یا مشاوره مهاجرت بهره ببرید.

اطلاعات بیشتر درباره ویزای نخبگان آمریکا(EB1)

ویزای نخبگان آمریکا یکی از راه های مهاجرت به ایالات متحده و اجازه اقامت دائم (کارت سبز) آمریکا است.این نوع گذرنامه برای اتباع خارجی که توانایی های باورنکردنی در زمینه حرفه ای خود دارند، اعم از علم، هنر، تحصیل، تجارت یا ورزش امکان پذیر است. برای واجد شرایط بودن برای پاسپورت محبوب ایالات متحده، باید با ارائه مدرکی دال بر “تحسین ملی یا بین المللی” توانایی بی نظیری را در رشته خود نشان دهید. از دیگر شرایط قابل قبول برای دریافت ویزای معتبر ایالات متحده (ویزای EB1) دستاوردها و مشارکت شما در پروژه های موفق، نوآوری و ثبت اختراع و همچنین داشتن حقوق بالا یا کار و مدیریت یک شرکت بازی سازی است.

اولین و موثرترین ابتکار برای نشان دادن توانایی قابل ملاحظه برای دریافت پاسپورت EB1 دریافت جایزه ملی یا بین المللی، چه به صورت فردی و چه به عنوان عضو، است تا از این طریق به شهرت رسیده باشید. لازم به ذکر است که حتی معلمان نیز در صورت معروف شدن شاگردشان مشمول این نوع پذیرش خواهند شد. یکی از روش‌های دیگر شامل درج تصاویر، اخبار و مصاحبه‌های شما در نشریات، روزنامه‌ها و سایر رسانه‌های مهم و پرمخاطب است.

ویزای نخبگان آمریکا برای چه افرادی است؟

تا اینجای مقاله به طور کامل با یکدیگر بررسی کردیم که ویزای نخبگان آمریکا چیست و چه فرقی با دیگر نوع ویزاها دارد. در ادامه مقاله شما شرایط افرادی را مطالعه خواهید کرد که می‌توانند ویزای نخبگان ایالات متحده را بدست بیاورند.

دسته اول: افراد مستعد در زمینه‌های گوناگون

شما می توانید توانایی‌های فراتر از حد معمول خود را در زمینه انتخابی خود (علم، هنر، تحصیل، تجارت یا ورزش) با دستیابی به موقعیت ملی یا بین المللی، تمجید و شهرت به نمایش بگذارید.

به عبارت دیگر باید مستندات و مدارک موثقی را داشته باشید که استعداد شما را در یک زمینه خاص، اثبات کنند.

توجه داشته باشید که برای دریافت این نوع ویزا نیازی به پیشنهاد شغلی یا Job offer نخواهید داشت؛ ولی باید مدارکی را داشته باشید که ثابت کنند به منظور فعالیت حرفه ای و کاری قصد ورود به کشور آمریکا و اخذ ویزا دارید. البته تمامی مدارک و مستنداتی که ارائه میدهید به وسیله مسئولین مربوط به امور مهاجرت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به همین دلیل باید مدارکی معتبر و قابل استناد را ارائه کرده باشید.

دسته دوم: علما یا محققین معروف

ممکن است نشان دهنده این باشد که شما برای عملکرد فوق العاده در زمینه آموزشی خاص خود شناخته شده‌اید. به عنوان مثال در یکی از المپیادهای کشوری مدال طلا آورده‌اید و به مسابقات جهانی راه پیدا کرده‌اید و در مسابقات جهانی نیز مقامی بدست آوردید. در این شرایط شما می‌توانید برای ویزا اقدام کنید. علاوه بر این، شما باید حداقل 3 سال سابقه تحصیلی یا پژوهشی در همان رشته تحصیلی داشته باشید.

علاوه بر این، برای ادامه تدریس در دانشگاه های ایالات متحده یا به دست آوردن موقعیت تحقیقاتی در یک کالج (یا برنامه معادل) باید به دنبال پذیرش دانشگاه در ایالات متحده باشید.

افرادی که به دنبال موقعیت آکادمیک و تدریس در دانشگاه های آمریکا هستند، پیش از اخذ ویزای EB1 آمریکا، باید ثابت کنند که قصد دارند در حوزه پژوهش و تدریس در دانشگاه های این کشور فعالیت کنند.

دسته سوم: مدیران عامل یا مدیران شرکت‌های چندملیتی

افرادی که تصمیم می گیرند به قصد ادامه کار در شرکت یا تجارت خود وارد ایالات متحده شوند. این افراد باید حداقل به مدت سه سال در یک پست مدیریتی یا اجرایی در یک شرکت آمریکایی در یک کشور خارجی استخدام شده باشند. در واقع، کارفرمای متقاضی ویزا برای این ویژگی باید کارفرمای ایالات متحده باشد و در زمان ارائه درخواست حداقل یک سال تجربه تجاری داشته باشد. یعنی کارفرما تایید کند که شما قرار است سه سال در آن شرکت کار کنید و ویزای شما را به نوعی بیمه کند.

انواع ویزای EB1 آمریکا کدام است؟

همانطور که گفتیم، افرادی که قصد دریافت ویزای EB1 آمریکا را داشته باشند، میتوانند با توجه به نوع فعالیت های و زمینه کاری خود یکی از این 3 روش را انتخاب کنند. با توجه به اینکه در کدام یک از این دسته ها قرار گرفته­اید، نوع ویزای EB1 شما نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی انواع ویزای EB1 آمریکا را میتوانیم در 3 گروه زیر دسته بندی کرد:

1. ویزای EB1-1 آمریکا

گروه اول متقاضیان ویزای EB1 آمریکا و گرین کارت آمریکا، این نوع از ویزای EB1 را دریافت خواهند کرد. در صورتی که شما هم در یکی از زمینه های هنری، ورزشی، علم یا تجارت دارای توانایی و استعدادهای منحصر به فردی هستید، این نوع ویزا بهترین گزینه برایتان خواهد بود.

2. ویزای EB1-2 آمریکا

محققین و پژوهشگر هایی که جایگاه علمی بالایی را دارند و موفق به کسب رتبه های علمی و آکادمیک منحصر به فردی شده باشند، دسته دوم از متقاضیان ویزای EB1 آمریکا هستند. این افراد میتوانند برای ویزای EB1-2 درخواست دهند و پس از اثبات توانایی و شایستگی های خود، ویزای EB1 آمریکا را دریافت کنند.

3. ویزای EB1-3 آمریکا

مدیران شرکت های غیر آمریکایی میتوانند پس از 3 سال فعالیت در یک حوزه، درخواست ویزای EB1 آمریکا دهند. البته این دسته از مهاجرین حتما باید یک پیشنهاد شغلی از جانب کارفرمایی آمریکایی داشته باشند. همچنین یکی از شروط مهم برای دریافت ویزای EB1 آمریکا برای این افراد این است که کارفرما در یک سال گذشت فعالیت تجاری داشته باشد.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای نخبگان آمریکا:

مدارك معتبر مبنى بر دريافت مدال و يا جوائز معتبر در سطح كشورى و يا بين المللى در رشته مورد نظر.
 مدارك عضويت در نهادهاى مربوطه كه عضويت در انها ملزم به توانايى فراتر از معمول عضو ان نهاد مى باشد.
 مدارك مربوط به چاپ مقالات مرتبط با توانايى فراتر از معمول متقاضى در نشريات معتبر كشورى و يا بين المللى كه تائيد بر برجسته بودن متقاضى در رشته هنرى ورزشى و يا علمى مورد نظر مى باشد.
 مدارك دال بر دعوت متقاضى جهت عضويت در هيئت داوران و يا داورى انفرادى براى قضاوت و يا رتبه بندى ساير افراد در رشته مورد نظر متقاضى در سطح ملى و يا بين المللى مى باشد.
 مدارك تاييد كننده توانايي فراتر از معمول متقاضى در رشته مربوطه صادره از نهادهاى مرتبط كشورى و يا بين المللى شامل تائيديه ، گواهينامه
 مدارك تائيد كننده مبنى بر چاپ مقالات و يا نوشته ها كه در نشريات تخصصى و يا عمومى در سطح كشورى و يا بين المللى ( جرايد، نشريات، مجلات و …)
 مدارك تائيد كننده حضور اثار هنرى و علمى فرد متقاضى در نمايشگاه هاى عمومى و يا اختصاصى در سطح استانى و يا ملى و يا بين المللى
 مدارك دال بر اينكه فرد متقاضى در رشته مربوطه جزء خبرگان و نخبگان مورد نقد و تأييد توسط اساتيد فن و هنر در ان رشته مربوط مى باشدو به عبارت ديگر متقاضى در رشته هنرى ،علمى و يا ورزشى خاص خود جزء برترين ها در سطح كشورى و يا بين المللى مى باشد.
 مدارك تائيد كننده مبنى بر اين كه متقاضى در رشته مربوطه از درآمد بالاتر از حد معمول در ان رشته خاص نسبت به ديگر افراد مشغول به كار و فعاليت در همان رشته مى باشند.
 مدارك دال بر موفقيت و يا موفقيت هاى اقتصادى در رشته هاى هنرى نمايشى.

چگونه برای ویزای EB1 اقدام کنیم؟

درخواست ویزای EB1 آمریکا دارای مراحل متعددی است که این مراحل کارفرما و کارمند را در بر می گیرد، این فرایند به صورت کلی دارای دو بخش عمده است که در ادامه به هر کدام اشاره می کنیم:

 1. در ابتدای درخواست باید تاییدیه را از کارفرمای ایالات متحده آمریکا دریافت کنید. به این صورت که کارفرما موظف است با دریافت کردن رزومه و کار شما دستورالعمل های مورد نیاز را اجرا کند.
 2. بعد از ارائه و گرفتن تاییدیه، کارمند باید در سفارت ایالت متحده در کشور خود برای ویزای EB1 را تقاضا دهد.

نکته: هر چند لازم به ذکر است که اگر در شغل خود دارای توانایی خاص و فوق العاده ای هستید لازم نیست که کارفرما برای شما درخواست دهد و خودتان می توانید به صورت مستقیم از طریق سفارت آمریکا در ایران برای این ویزا درخواست دهید. هر چند برای ویزای محقق و مدیر چند ملیتی EB1 در هر صورت کارفرما باید این درخواست را ثبت کند و شما نمی توانید به صورت مستقیم درخواست دهید‌.

هزینه های ویزای EB1 چقدر است؟

متاسفانه هنگام انجام درخواست برای ویزای EB1 شما باید هزینه های زیادی را پرداخت کنید، این مبالغ می تواند توسط هر کشور متفاوت باشد اما به صورت کلی شما موارد زیر می شود.

 • هزینه ثبت درخواست فرم I-140 USCIS
 • هزینه پردازش DS-260
 • هزینه معاینات پزشکی
 • هزینه وکلای مهاجرتی
 • هزینه های سفر برای مصاحبه ها
 • هزینه دریافت مدارک پشتیبانی
 • هزینه های ترجمه به زبان انگلیسی

هزینه تشکیل پرونده دولتی برای ویزای EB1 چقدر است؟

به منظور اخذ ویزای  EB1 آمریکا، قبل از هر چیز باید یک پرونده تشکیل داده باشید. تشکیل پرونده دولتی در آمریکا هزینه های بالایی را خواهد داشت که به عنوان یکی از هزینه های جانبی مهاجرت به این کشور، حتما باید به آن توجه داشته باشید. به طور کلی هزینه دریافت ویزای  EB1 آمریکا در سال 2023 و تشکیل پرونده در این کشور به شرح زیر است:

 • هزینه اپلکشن فی ویزای  EB1 آمریکا:

700 دلار

 • هزینه پردازش پرمیوم پرونده ویزای  EB1 آمریکا:

2500 دلار (این هزینه اختیاری است و میتواند سرعت پردازش ویزا را افزایش دهد.)

مدت زمان پردازش ویزای EB1 چقدر است؟

همانطور که می دانید زمان پردازش این ویزا نوع از ویزا می تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد، از آنجایی که ویزاهای که بر اساس مشاغل هستند دارای نوعی سقف ظرفیت می باشند زمان پردازش برای آنها می تواند بسیار طولانی مدت باشد، اما تمامی این موارد بر اساس این که چه زمانی درخواست خود را به ثبت رساندید تعیین خواهد شد.

به طور معمول بررسی و پردازش مدارک ارسالی متقاضیان برای اخذ ویزای  EB1 آمریکا، حدودا 8 ماه می باشد. در صورتی که مدارک و فرم های شما تایید شوند، 6 ماه طول خواهد کشید که گرین کارت به دست شما برسد و آرزوی مهاجرت به آمریکا به واقعیت تبدیل شود. این در حالی است که با پرداخت هزینه پردازش پرمیوم میتوانید این مدت زمان را به زیر 60 روز کاری برسانید؛ اما همانطور که اشاره کردیم این نوع پردازش مستلزم پرداخت هزینه بالاتری می باشد.

پوشش مراقبت های بهداشتی آمریکا با ویزای EB1

با توجه به شرایط شما می توانید با داشتن این ویزا به مراقبت های بهداشتی کشور آمریکا دسترسی پیدا کنید، این مورد می تواند برای شما بسیار خوشایند باشد؛ زیرا همانطور که اطلاع دارید هزینه های بهداشت و درمان در کشور آمریکا می تواند بسیار گران باشد.

هنگامی که دست یا پای شما در این کشور دچار شکستگی می شود ممکن است مجبور باشید تا حدود 2500 دلار برای درمان خود هزینه کنید، همچنین هزینه اقامت در بیمارستان در این کشور حدود 10000 دلار است. اما شما می توانید با داشتن یک پوشش بیمه درمانی تا حد زیادی این هزینه ها را کاهش دهید و در هزینه های خود به مقدار زیادی صرفه جویی کنید.

دریافت اقامت دائم آمریکا با ویزای EB1

پس از اینکه توانستید به صورت موفقیت آمیز ویزای EB1 را دریافت کنید، سپس می توانید برای دریافت گرین کارت آمریکا اقدام کنید. برای تغییر ویزای مهاجرتی به اقامت دائم باید در ابتدا درخواست تایید شده ای از USCIS داشته باشید و همچنین در حال حاضر در کشور آمریکا زندگی کنید.

سپس باید فرمی با عنوان I-485 را که در مورد درخواست ثبت اقامت دائم یا تنظیم وضعیت است را به USCIS ارسال کنید. این فرم بررسی می شود و در صورت موافقت با درخواست شما پس از چند هفته می توانید گرین کارت خود را دریافت کنید.

نکته مهمی که در تمامی مراحل دریافت ویزای EB1 آمریکا باید به آن توجه داشته باشید، وجود یک تیم مهاجرتی معتبر و با تجربه در کنارتان خواهد بود. مشاورین و وکلایی که سال ها در زمینه مهاجرت به کشور آمریکا فعالیت داشته اند، مراحل و فرآیند مهاجرت شما را به ساده ترین شکل ممکن امکان پذیر خواهند کرد. مجموعه یونیکن به عنوان یکی از بهترین موسسه های مهاجرتی ایران، به کمک تیم حرفه ای خود، یک همراه مطمئن در مسیر مهاجرتی شما خواهد بود.

انواع ویزای استخدامی در آمریکا

اولین مورد ویزای EB1 است که به آن ویزای کارگری اولویت برای اساتید، محققان نیز گفته می شود. این افراد باید حتما در 3 سال گذشته در یک شعبه خارجی یک شرکت خارجی کار کرده باشند.

 1. گزینه بعدی ویزای EB-2 است که به آن ویزای کارگری اولویت دو نیز گفته می شود. این ویزا برای افراد حرفه ای با مدرک تحصیلی است.
 2. ویزای EB-3 ویزای کارگری اولویت سوم است و برای کارگرانی که بیش از 2 سال تجربه دارند مناسب است.
 3. ویزای EB-4 ویزای اولویت چهارم است که به صورت عمده برای کارگران دولتی، مذهبی و… مناسب است.
 4. ویزای EB-5 به صورت کلی برای سرمایه گذارانی مناسب است که قصد دارند در کشور آمریکا تا 1 میلیون دلار سرمایه گذاری کنند.

جمع بندی

هزینه ویزای EB1 آمریکا به عوامل مختلفی از جمله هزینه های پرونده دولتی، هزینه های وکالت، هزینه های پردازش حق بیمه و سایر هزینه های مهاجرتی بستگی دارد. به منظور پذیرش راحت تر بهتر است تمامی الزامات و راهنمایی های قانونی را به شکل دقیق بررسی کنید. همچنین انتخاب یک مسیر مهاجرتی مناسب میتواند شانس شما را به منظور دریافت ویزای EB1 آمریکا، افزایش دهد.

مزیت های بالقوه مهاجرت با ویزای EB1، موجب افزایش تقاضا برای دریافت این نوع ویزای آمریکایی شده است که از مهمترین آن ها میتوان به اخذ اقامت دائم در ایالات متحده اشاره کرد. در صورتی که پتانسیل و شرایط لازم برای اخذ ویزای EB1 آمریکا را دارید، پیشنهاد میدهیم فرصت بی نظیر مهاجرت به آمریکا و کار کردن در این کشور را از دست ندهید. تیم مهاجرتی یونیکن در طول تمامی مراحل مهاجرتی در کنار شما خواهد بود تا یک مهاجرت آسان را به کشور آمریکا داشته باشید.

بیشتر بدانیم

 در این پرونده به متقاضیان گرین کارت کشور آمریکا تعلق میگیرد که فرد اجازه انتخاب شهر محل زندگی خود را خواهد داشت.

دسته بندی شده در: