کشور گرجستان، کشوری زیبا با تمدنی کهن که در منطقه قفقاز واقع شده است و پایتخت آن شهر تفلیس می باشد. قرار گرفتن گرجستان در دو قاره اروپا و آسیا به این کشور موقعیتی ویژه بخشیده است.
دولت گرجستان تلاش های بسیاری در راستای پیوستن به اتحادیه اروپا انجام داده است و هم اکنون این کشور در صف پیوستن به اتحادیه اروپا قرار دارد که همین امر یکی از دلایل علاقه مندی دانشجویان برای تحصیل در گرجستان و کار در این کشور می باشد.

پایین بودن هزینه ها از دیگر عواملی می باشد که تحصیل در گرجستان را برای متقاضیان تحصیل جذاب کرده است. در این مقاله از جهان تحصیل قصد داریم به طور مفصل به بررسی تحصیل در گرجستان می پردازیم.

شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های گرجستان 

از جمله شرایطی که برای پذیرش در دانشگاه های این کشور می توان اشاره نمود نبودن الزام برای ارائه مدرک زبان است و اگر تسلط لازم را به زبان تحصیلی خود نداشته باشید می توانید در این کشور دوره های زبان نیز بگذرانید گرچه این امر می تواند باعث طولانی شدن دوره تحصیلات شما شود و بهتر است قبل از ورود به گرجستان تسلط لازم را کسب نمایید.

بعد از تعیین رشته و دانشگاه خود می بایست فرم درخواست پذیرش آنلاین را نیز پر کنید و مدارک خود را ارسال کنید. پذیرش در گرجستان در سال دو نوبت انجام می شود یکی ماه مارچ و یکی در سپتامبر. پس شرایط خود را به موقع مهیا کنید تا بتوانید اقدام کنید . مدارک شما باید در کشور تایید شده باشند تا در دانشگاه قابل ارزیابی باشند.

تحصیل در مدارس گرجستان

تحصیل در گرجستان از سن 6 سالگی آغاز می شود و فرد ابتدا باید یک دوره 6 ساله تحصیلات ابتدایی را تا سن 12 سالگی بگذراند. پس از گذراندن این دوره دانش آموزان وارد دوره ای  3 ساله می شوند که از 13 سالگی آغاز و در 15 سالگی به پایان می رسد. هر فردی در گرجستان ملزم است این دوره 9 ساله تحصیلی را پشت سر بگذراند و آموزش و پرورش تا 15 سالگی در این کشور الزامی می باشد . دانش آموزان این امکان را دارند که تا سال نهم تحصیلی, از آموزش و پرورش رایگان استفاده نمایند.

در نهایت اگر فردی بخواهد مدرک دیپلم متوسطه را کسب کند باید دوره 3 ساله دبیرستان را ( از سن 15 تا 18 سالگی) در یکی از دبیرستان ها یا مدارس فنی کشور گرجستان به پایان برساند. این فرد پس از پشت سر گذاشتن امتحانات پایان دوره متوسطه موفق به اخذ مدرک دیپلم گرجستان می شود. سال تحصیلی در تمام مقاطع از سپتامبر شروع می شود و تا ماه جون ادامه پیدا می کند.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی 

مدت زمان تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی عموما 4 سال است. زبان تحصیل در اکثر رشته ها به زبان گرجی و گاها به زبان روسی می باشد و رشته های بسیار محدودی به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در این کشور و در این دانشگاه ها ارائه می شود.

معمولا رشته هایی که مربوط به ادبیات, تاریخ و فرهنگ دیگر کشورهای جهان می باشد امکان ارائه به زبان انگلیسی را دارند. در کشور گرجستان هر زبانی را که دانشجو به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب می کند باید بتواند مدرکی دال بر توانایی خود در آن زبان ارائه نماید. هزینه تحصیل کارشناسی در گرجستان در حال حاضر حدودا 3000 یورو می باشد.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد یک سال و نیم تا 2 سال است. گرچه زبان رسمی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور زبان گرجی می باشد ولی رشته های بسیار متنوعی نیز به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی گرجستان ارائه می شوند. این امر موجب شده علاقه مندان تحصیل در گرجستان زبان را به عنوان مانعی برای تحصیلات خود پیش رو نداشته باشند.

در عین حال فرد نیاز دارد دانش زبان خود را به گونه ای اثبات کند. اصولا ارائه مدرک زبان در کشور گرجستان جزء ملزومات محسوب نمی شود ولی دانش زبان دانشجو در ابتدای ورود به دانشگاه با آزمون های زبان سنجیده می شود . دانشجویانی که بتوانند مدرکی معادل آیلس 5.5 و یا تافل 80 ارائه کنند از آزمون زبان معاف خواهند بود. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در گرجستان و در دانشگاه های مختلف آن 3000 تا 4000 یورو است.

تحصیل در گرجستان در مقطع دکترا

مدت زمان تحصیل دکترا در گرجستان 3 تا 5 سال است. دانشگاه های گرجستان این امکان را فراهم کرده اند که در مقطع دکتری تحصیل در گرجستان در بسیاری از رشته های علوم مهندسی, مالی, حقوق و ادبیات به زبان انگلیسی و سایر زبان هایی مانند آلمانی, فرانسوی و روسی فراهم باشد.

اگر فرد مدرک زبانی مانند آیلس 6 و یا تافل 90 و یا معادل آن در زبان های دیگر دارد نیازی به شرکت در آزمون تعیین سطح زبان ندارد در غیر این صورت باید دانش زبان خود را در هنگام ورود به دانشگاه با شرکت در آزمون تعیین سطح زبان به اثبات برساند. هزینه تحصیل در گرجستان در مقطع دکترا عموما 4000 تا 5000 یورو می باشد.

تحصیل در گرجستان در مقطع پزشکی 

متقاضیان تحصیل در گرجستان در مقطع پزشکی می بایست سابقه علمی بسیار خوبی داشته باشند و در دروس زیست، ریاضیات، فیزیک و شمی نمرات بالایی داشته باشند سپس متقاضیان می توانند با شرکت در آزمون ورودی و اخذ نمره قبولی در دانشگاه مورد نظر خود به تحصیلات خود در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی ادامه دهند .

تحصیل پزشکی در گرجستان  6 سال به طول می انجامد که شامل 2 دوره اصلی می شود: مرحله اول که دوره مقدماتی پزشکی نام دارد 2 سال طول می کشد که دانشجویان در این دوره تحصیلی دروسی همچون: زیست شناسی، فیزیک، شیمی، مهارت های ارتباطی و غیره را مطالعه می کنند. مرحله دوم تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در گرجستان به صورت کامل و یکپارچه 4 سال به طول می انجامد که خود دارای 4 دوره اصلی می باشد.

هزینه تحصیل در گرجستان 

هزینه تحصیل در گرجستان به شرح زیر می باشد:

 • تحصیل در مقطع کارشناسی: 2.500 تا 3000 دلار در سال
 • هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی:  4.500 دلار درسال
 • تحصیل در رشته داروسازی: 3.500_6.500 دلار
 • تحصیل در رشته پرستاری_بهداشت عمومی: 2.500_4.200 دلار
 • تحصیل در رشته بانکداری_حسابداری: 2.500_4.800 دلار
 • تحصیل دررشته فناوری اطلاعات: 2.500_4.800 دلار
 • تحصیل دررشته مهندسی عمران: 2.500_4.800 دلار
 • تحصیل دررشته علوم کامپیوتر: 2.500_4.500 دلار
 • تحصیل دررشته گردشگری: 3000_4.500 دلار
 • تحصیل دررشته اقتصاد: 3.500_4.200 دلار
 • تحصیل دررشته هوانوردی: 2.500_4.800 دلار

تحصیل رایگان در گرجستان

تحصیل رایگان در گرجستان تنها برای شهروندان گرجستان امکان پذیر می باشد و هزینه های تحصیل در گرجستان برای سایر دانشجویان نیز بسیار پایین و مقرون به صرفه است .هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور گرجستان برای دانشجویان بین المللی مانند بسیاری از کشورها بالا نیست.

بورسیه تحصیلی گرجستان

یکی از مزایای تحصیل در گرجستان، ارائه کمک هزینه ها و بورس های تحصیلی به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی است. میزان کمک هزینه تحصیلی توسط دانشگاه ها متفاوت می باشد و برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد میزان هزینه اعطایی و بورس تحصیلی دانشگاه های گرجستان باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمود.

بورسیه تحصیلی گرجستان به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شود که بورس های دولتی از سوی دانشگاه ها و نهاد های دولتی تامین می شوند و بورسیه های خصوصی از سوی شرکت ها، موسسه ها و نهاد های خصوصی برای تربیت نیروی کاری مورد نیاز خود تامین می شوند. اغلب بورسیه های تحصیلی ارائه شده در گرجستان برای دانشجویان محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی تمام وقت در موسسات آموزش عالی گرجستان می باشد که دوره تحصیل خود را در ترم پاییز آغاز می کنند.

اقامت پس از تحصیل در گرجستان

منظور از اقامت پس از تحصیل این است که دانشجویانی که از این کشور فارغ التحصیل می شوند، می توانند این امر را برای خود ممکن کند که تبدیل به یک شهروند خارجی شوند. البته لازم به ذکر است که شهروندان خارجی نیز می توانند برای فردی در خارج از گرجستان دعوت نامه صدور کنند.

برای اخذ اقامت از گرجستان، متقاضیان بین المللی جهت تحصیل در گرجستان می بایست از طریق نماینده مجاز ادرای مرکزی آژانس توسعه خدمات عمومی ارسال می شود . برنامه ای کاربردی و سندهای محرمانه که افراد مجاز به ارسال می شوند، می بایست برنامه ای کامل در زبان انگلیسی و یا روسی پردازش شود . پاسپورت اتباع خارجی ممکن است بدون ترجمه به زبان گرجی ارسال گردد.

مزایای تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان دارای مزایایی می باشد و مزایای تحصیل در کشور گرجستان به شرح زیر است :

 •  کیفیت آموزشی منطبق با استانداردهای اروپایی
 •  هزینه زندگی و تحصیلی مقرون به صرفه در کشور گرجستان
 •  مدرک مورد تایید برای دانشگاههای کشورهای تراز اول اروپا
 •  امکان اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا پس از فارغ التحصیلی
 • امکان اخذ پذیرش بدون نیاز به مدرک آیلتس
 • ویزای تضمینی گرجستان

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی گرجستان

جهت تحصیل در گرجستان دارای مدارکی می باشد و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی گرجستان عبارتند از :

 • ارائه پاسپورت فرد متقاضی تحصیل در کشور گرجستان
 • دو عکس پاسپورتی فرد متقاضی جهت تحصیل در کشور گرجستان
 • مدارکی که نشان دهنده اسکان قانونی فرد در گرجستان  می باشد.
 • ارائه گواهی صادر شده توسط دانشگاه در کشور گرجستان
 • ارائه تمکن مالی جهت هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

دسته بندی شده در: