کرواسی با موقعیت استراتژیک در جنوب شرقی اروپا و زیرساخت‌های با کیفیت خوب، مقصد مورد علاقه‌ای برای سرمایه‌گذاران است. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کرواسی وجود دارد که سرمایه‌گذاری یکی از آن‌هاست. به‌طور کلی، کرواسی سه روش ثبت شرکت، خرید ملک و کارآفرینی را برای سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد. برای سرمایه گذاری در کرواسی و رسیدن به اقامت این کشور، مقدار سرمایه مورد نیاز بسته به نوع سرمایه‌گذاری و نوع اقامت مورد نظر متفاوت خواهد بود. برای اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در کرواسی، به حداقل ۱۰۰,۰۰۰ یورو به عنوان سرمایه اولیه نیاز خواهید داشت و همچنین برای دریافت مجوز سرمایه‌گذاری این کشور باید مدارک شناسایی معتبر و گواهی عدم سوءپیشینه را به سفارت این کشور ارائه دهید.

در این نوشتار از مجموعه GO2TR با گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در کرواسی، شرایط و هزینه‌های هرکدام بیشتر آشنا خواهید شد. برای اخذ اقامت در کرواسی از طریق سرمایه‌گذاری، بهتر است با کارشناسان مهاجرتی ما در گوتوتی‌آر به رایگان تماس بگیرید یا با رزرو مشاوره تخصصی با مشاوران مجموعه در تماس باشید و شرایط و مقررات مربوط به این روش را به دقت بررسی کنید.

شرایط سرمایه گذاری در کرواسی

برای اخذ اقامت در کرواسی از طریق سرمایه‌گذاری، شما نیازمند قرار دادن حداقل مبلغ مورد نیاز در یکی از روش‌های معتبر سرمایه‌گذاری در این کشور هستید. همچنین، باید شرایط دیگری همچون داشتن گواهی سلامت، بیمه درمانی و در صورت لزوم، مدرک زبان کرواتی و غیره را نیز برآورده کنید. سه روش سرمایه گذاری در کرواسی برای افراد خارجی وجود دارد که شامل: سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی است که هر سه این روش‌ها منجر به دریافت اقامت می‌شود.

طبق قوانین کشور کرواسی، تمام شرکت‌های داخلی و خارجی با شرایط مساوی فعالیت می‌کنند. سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند یک شرکت را تأسیس یا در شرکتی که موجود است، سرمایه‌گذاری کند و می‌تواند تحت شرایطی، مشابه هر سرمایه‌گذار داخلی، حقوق و یا تعهداتی کسب کند. قانون اساسی جمهوری کرواسی چندین ضمانت را برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته است. به ویژه تصریح می‌کند که کلیه حقوقی که از طریق سرمایه‌گذاری به دست می‌آید توسط قانون یا سایر اقدامات قانونی محدود نخواهد شد و سرمایه‌گذاران خارجی به طور مطلق از حقوق انتقال آزاد و بازگرداندن سود و سرمایه خود برخوردار هستند.

اشخاص خارجی نمی‌تواند به صورت مستقیم برای خرید ملک در کرواسی اقدام کنند. برای خرید ملک در این کشور شما باید یا از طریق یک نماینده در کشور کرواسی اقدام کنید و یا از طریق روش‌های دیگر پس از دریافت اقامت موقت، ملک مورد نظر را خریداری کنید. توجه داشته باشید که شما می‌توانید در مناطق خاص و بدون کاربری کشاورزی خرید ملک انجام دهید. قیمت زمین‌ها در شهرهای ارزان کشور کرواسی به ازای هر متر مربع ۳,۰۰۰ یورو و در شهرهای بزرگ ۱۰,۰۰۰ یورو به بالا است.

باید توجه داشته باشید که تمکن مالی مورد نیاز برای سرمایه گذاری در کشور کرواسی برای خرید ملک، به میزان پرداخت هزینه‌های خرید ملک و هزینه‌های مرتبط به آن، مثل مالیات، هزینه‌های قانونی، وکیل و … بستگی دارد. برای مثال، تمکن مالی مورد نیاز برای خرید یک آپارتمان یا خانه در کرواسی بستگی به محل و اندازه ملک و وضعیت بازار املاک و مستغلات، مرتبط است.

چرا در کرواسی سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در کرواسی می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی مزایای زیادی داشته باشد. در لیست زیر، برخی از این مزایا ذکر شده است:

 • موقعیت جغرافیایی: کرواسی در قلب اروپا و در نزدیکی کشورهایی مانند ایتالیا، اتریش، مجارستان و اسلوونی قرار دارد. این موقعیت جغرافیایی باعث شده است که کرواسی به عنوان یک مرکز تجاری و گردشگری مهم در اروپا شناخته شود.
 • بازارهای اروپایی: کرواسی عضو اتحادیه اروپا است و به همین دلیل، سرمایه‌گذاران می‌توانند به بازارهای اروپایی دسترسی داشته باشند و از تجارت با این بازارها سود ببرند.
 • زیرساخت‌های مناسب: کرواسی زیرساخت خوبی در زمینه حمل‌و‌نقل، تولید، ارتباطات و فناوری دارد. این ویژگی باعث شده است که سرمایه‌گذاران بتوانند به راحتی در کرواسی به تجارت بپردازند.
 • هزینه‌های کم سرمایه‌گذاری: هزینه‌های کرواسی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی کمتر است. این موضوع باعث شده است که سرمایه‌گذاران بتوانند با هزینه کمتری در کرواسی سرمایه‌گذاری کنند.
 • صنایع تولیدی: کرواسی دارای صنایع تولیدی مختلفی است که شامل صنایع خودروسازی، الکترونیک، ماشین آلات و غیره می‌شوند.
 • گردشگری: کرواسی به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب در اروپا شناخته شده است. این موضوع باعث شده که سرمایه‌گذاران بتوانند در صنعت گردشگری در کرواسی نیز فعالیت کنند.

انواع روش های سرمایه گذاری در کرواسی

همانطور که گفتیم سه روش برای سرمایه گذاری در کشور کرواسی وجود دارد که منجر به دریافت اقامت می‌شود و شامل سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت، از طریق خرید ملک و کارآفرینی است. در ادامه به توضیح کوتاهی در مورد هر روش خواهیم پرداخت.

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در کرواسی

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در کرواسی، یکی از روش‌های معتبر برای اخذ اقامت در این کشور است. در این روش، هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کشور کرواسی، حدوداً ۲۵,۰۰ یورو است. شما برای واجد شرایط شدن دریافت اقامت دائم از طریق ثبت شرکت باید حداقل ۱۰۰,۰۰۰ یورو به عنوان سرمایه اولیه در یک شرکت محلی سرمایه‌گذاری کنید و سه فرد محلی کروات نیز به استخدام شرکت درآورید.

پس از ثبت شرکت، می‌توانید برای اقامت در کرواسی درخواست دهید و پس از گذشت ۵ سال در صورت دارا بودن ۵۱ درصد سهام شرکت، می‌توانید درخواست تبدیل اقامت به اقامت دائم کنید. به علاوه، با تاسیس شرکت در کرواسی، امکان انجام فعالیت‌های متنوع در حوزه‌های گردشگری، صنعت، خدمات و سایر زمینه‌ها نیز وجود دارد.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در کرواسی

این روش سرمایه‌گذاری، به دلیل مزایایی مانند استفاده از ملک به عنوان گزینه‌ای برای رفاه در زندگی و درآمدزایی از طریق اجاره دادن ملک، برای سرمایه‌گذاران جذاب است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد خرید ملک در کرواسی برای افراد خارجی محدودیت‌هایی دارد و همچنین هزینه‌ها با توجه به شرایط ملک متفاوت است. در صورتی که، موفق به خرید ملک و سرمایه‌گذاری از این طریق شوید، پس از خرید ملک می‌توانید برای اقامت در کرواسی درخواست بدهید و بعد از ۵ سال اقامت موقت، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی در کرواسی

با توجه به توسعه و رشد اقتصادی کرواسی در سال‌های اخیر، این روش سرمایه‌گذاری برای کسب و کارهای نوپا و کارآفرینان جذاب است. در این روش، شما می‌توانید فعالیت‌های خود را در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت، خدمات، گردشگری و غیره انجام دهید. شما باید یک شرکت محلی را تأسیس کنید و حداقل ۲۵,۰۰۰ یورو در آن سرمایه‌گذاری کنید. پس از ثبت شرکت، می‌توانید اقامت در کرواسی را درخواست کنید. پس از گذشت ۵ سال، می‌توانید درخواست تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم نیز داشته باشید.

هزینه سرمایه گذاری در کرواسی

حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در یک کشور، به میزان کمترین مبلغ پولی اشاره دارد که باید در اختیار داشته باشید تا بتوانید در آن کشور سرمایه‌گذاری کنید. در جدول زیر حداقل هزینه مورد نیاز برای هر کدام از انواع روش‌های سرمایه گذاری در کرواسی را ذکر کردیم.

انواع روش‌های سرمایه گذاریحداقل سرمایه مورد نیاز
سرمایه‌گذاری در کرواسی از طریق ثبت شرکت۱۰۰,۰۰۰ یورو برای واجد شرایط بودن دریافت اقامت دائم
سرمایه‌گذاری در کرواسی از طریق خرید ملکحداقل ۳,۰۰۰ یورو برای خرید هر متر مربع
سرمایه گذاری در کرواسی از طریق کارآفرینی۲۵,۰۰۰ یورو
حداقل سرمایه مورد نیاز برای انواع روش‌های سرمایه گذاری در کرواسی

مدارک لازم برای دریافت ویزای سرمایه گذاری کرواسی

برای دریافت ویزای مورد نیاز جهت سرمایه گذاری در کرواسی باید مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه دهید:

 • مدرک هویتی معتبر
 • کپی مدارک معتبر مسافرتی
 • مدارکی دال بر منابع مالی کافی برای امرار معاش شما به همراه خانواده در کرواسی
 • بیمه درمانی مناسب
 • سوابق و مدارک تحصیلی
 • اثبات رابطه خانوادگی، ازدواج یا شراکت با شریک زندگی
 • اثبات رابطه با افراد وابسته

اتباع غیر منطقه اقتصادی اروپا که به دنبال اجازه کار و اقامت موقت خارج از سهمیه سالانه هستند، باید مدارک اضافی زیر را ارائه دهند.

 • اثبات مالکیت حداقل ۵۱٪ در شرکتی که پروژه‌های سرمایه‌گذاری استراتژیک در کرواسی را انجام می‌دهد.
 • گواهی ثبت شرکت یا شعبه آن در کرواسی
 • گواهی پزشکی صادر شده که توسط سفارت به تایید رسیده باشد.

مالیات سرمایه گذاری در کرواسی

همواره یکی از مهم‌ترین مباحث برای سرمایه گذاران و کارآفرینان در مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، بحث نرخ مالیات در کشور مقصد است. نرخ مالیات سرمایه گذاری در کرواسی نسبتاً متعادل است و به طور کلی، این کشور به عنوان یکی از بهترین محل‌های سرمایه گذاری در منطقه شناخته می‌شود. در جدول زیر، میزان مالیات برای هرکدام از روش‌های سرمایه گذاری در این کشور آورده شده است.

نوع سرمایه گذاریمقدار مالیات
خرید ملک در کرواسی۳ درصد
ثبت شرکت در کرواسی با درآمد ۳,۸۰۰ دلار۱۰ درصد
ثبت شرکت در کرواسی با درآمد بین ۳,۸۰۰ تا ۱۵,۳۰۰ دلار۱۸ درصد
ثبت شرکت در کرواسی با درآمد بیشتر از ۱۵,۳۰۰ دلار۳۰ درصد
کارآفرینی در کرواسی۲۰ تا ۳۰ درصد
مقدار مالیات برای روش‌های مختلف سرمایه گذاری در کرواسی

دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در کرواسی

کرواسی امکان اخذ اقامت دائم یا موقت برای افراد خارجی را از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور فراهم می‌کند. برای اخذ اقامت از این طریق، باید مبلغ حداقل ۱۰۰,۰۰۰ یورو را در یکی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری معتبر کرواسی قرار بدهید. این پروژه‌ها شامل ساخت‌وساز، گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعتی و غیره می‌شوند.

بعد از سرمایه‌گذاری، باید مستندات مربوط به سرمایه‌گذاری خود را به مقامات مربوطه ارائه کنید تا اقامت موقت یا دائم کرواسی را دریافت کنید. شما می‌توانید بعد از ۵ سال اقامت موقت در کرواسی، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. افرادی که بیش از ۵ سال در کرواسی زندگی می‌کنند، می‌توانند برای شهروندی درخواست دهند و از مزایایی که در این مسیر به دست می‌آید، بهره مند شوند.

دسته بندی شده در: