حتی اگر بخواهید در داخل مرزهای ایران هم سفر کنید، با تفاوت زبان‌ها و لهجه‌ها مواجه خواهید شد؛ بنابراین سفر به خارج از کشور، بدون یادگیری زبان دوم، شما را با مشکلات زیادی رو به رو می‌کند. اما هزاران زبان در جهان وجود دارد که یادگیری آن‌ها، کار بسیار سختی است. به همین دلیل، یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت یکی از بهترین ایده‌ها است.
در شرایطی که یک سفر فوری یا موقعیت مهاجرت ناگهانی برای کسی پیش می‌آید، یادگیری سریع زبان، تبدیل به یک دغدغه بزرگ می‌شود. زبان انگلیسی، نسبت به دیگر زبان‌ها مانند عربی، چینی، فرانسوی، آلمانی و… بسیار ساده‌تر است.
این زبان به عنوان یک زبان بین‌المللی مورد قبول است، به همین علت می‌تواند پل ارتباط تمام مردم دنیا با یکدیگر باشد. اما چطور می‌توان این زبان را در کمترین زمان ممکن آموخت؟

یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت چقدر طول می‌کشد؟

پیش از هر اقدامی، باید بدانید که یادگیری هر زبانی، نیاز به زمان دارد. هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که بدون پیش‌زمینه خاصی، در مدتی کوتاه (مثلا یک تا سه ماه)، صفر تا صد یک زبان را آموخته است. مدت یادگیری انگلیسی برای مهاجرت، بستگی به چند فاکتور دارد:
• سطح کنونی شما
• زمان اختصاصی برای یادگیری
• دوره‌ها و منابع مورد استفاده
در قدم اول باید در یک آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی شرکت کنید. به خصوص اگر از پیش، با این زبان آشنا هستید، باید نقطه شروع مجدد خود را تعیین کنید. حتی اگر آشنایی قبلی شما به نظر خودتان بسیار مبتدی است، باز هم بهتر است در این آزمون‌ها شرکت نمایید.
موسسه زبان سفیر، آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی را با تنوع بسیار بالایی برگزار می‌کند؛ این آزمون‌ها برای زبان‌آموزان عمومی، کودکان و نوجوانان و داوطلبان آیلتس مناسب هستند. شما می‌توانید با توجه به هدف و سطح خود، یکی از این آزمون‌ها را انتخاب نمایید.
توجه داشته باشید که آموزش زبان به کودکان 7 ساله و کمتر از آن، نیازی به آزمون تعیین سطح ندارد، زیرا دانش زبانی در این سن محدود و در حال شکل‌گیری است.

پس از تعیین سطح، نوبت به انتخاب روش یادگیری می‌رسد. بسته به انتخاب شما در این مرحله، مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی برای تعیین سطح مشخص خواهد شد. شرکت در کلاس‌های عمومی برای یادگیری، حداقل به 1 تا 2 سال زمان نیاز دارد.
در عوض، با شرکت در کلاس خصوصی سفیر برای یادگیری زبان انگلیسی، می‌توانید در مدت کوتاه‌تری به نتیجه برسید. این زمان، بسته به سطح شما می‌تواند از 6 تا 9 ماه متغیر باشد.
البته باید توجه داشته باشید که اگر سطح شما بسیار ضعیف باشد و یا بین یادگیری وقفه بیندازید، این زمان طولانی‌تر خواهد شد. با این حال، راه‌هایی هم وجود دارند که می‌توانند روند آموزش را سرعت ببخشند.

سریع‌ترین راه‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت

تصور کنید به طور ناگهانی، یک موقعیت شغلی یا تحصیلی در خارج از کشور برایتان فراهم می‌شود. برای اینکه بتوانید مهاجرت موفقی داشته باشید، نیاز به مدرک زبان با نمره مورد قبول دارید. حتی اگر پای مدرک هم در میان نباشد، برای ارتباط با دیگران، به زبان انگلیسی نیاز خواهید داشت.
بهترین راه این است که سر حوصله و با صرف زمان استاندارد (بین 1 تا 2 سال) به یادگیری زبان بپردازید. با این حال، اگر به هر دلیلی برای آموزش عجله دارید، می‌توانید از روش‌های زیر بهره ببرید:

تعیین درست اهداف یادگیری زبان

اهداف خود را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید. مثلا ابتدا خود را برای مکالمه انگلیسی روزمره آماده کنید، سپس سراغ یادگیری زبان برای محل کار بروید و همینطور قدم به قدم حرکت کنید.
بر اساس نوع مهاجرت، منابع را انتخاب کنید. اگر سفر شما کوتاه و برای بازدید است، مکالمه عمومی برایتان کفایت می‌کند. برای اهداف دانشگاهی و کاری، باید سراغ منابع آیلتس یا تافل بروید. وقت خود را با خواندن منابع غیرمرتبط با هدف و رشته تخصصی خود تلف نکنید.

یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت به روش چالشی

خود را به چالش بکشید. منابعی را انتخاب کنید که سطح آن‌ها فراتر از شماست. وقت خود را با منابعی که آن‌ها را می‌فهمید تلف نکنید، اگر سطح شما متوسط است، کم‌کم سراغ منابع پیشرفته بروید تا سریع‌تر رشد کنید. البته فراموش نکنید که این منابع نباید خیلی هم دور از ذهن و غیرقابل فهم باشند، زیرا باعث خستگی و آشفتگی خواهند شد.

آموزش کاربردی زبان انگلیسی

حفظ کردن لیست‌ها را رها کنید و روی مکالمه تمرکز بیشتری داشته باشید. هرچه بیشتر صحبت کنید، یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت سریع‌تر اتفاق می‌افتد. همچنین اگر می‌خواهید مهارت خواندن یا نوشتن خود را تقویت کنید، باید به صورت مداوم آموخته‌های خود را در این زمینه‌ها به کار ببرید تا با سرعت بیشتری پیش بروید.

مطالعه فشرده منابع به صورت روزانه

زمان روزانه بیشتری را به یادگیری اختصاص دهید. کسانی که برای یادگیری زبان انگلیسی عجله ندارند، می‌توانند هفته‌ای دو تا سه روز و در هر روز بین 3 تا 4 ساعت مطالعه کنند. اما افرادی که می‌خواهند سریع‌تر به نتیجه برسند، باید هر روز بین 5 الی 7 ساعت زمان صرف کنند. زمان را بر اساس کشش خود تعیین کنید، نباید یادگیری سریع زبان انگلیسی، باعث شود که از این زبان دلزده شوید!

کدام دوره برای آموزش زبان انگلیسی برای مهاجرت بهتر است؟

شرکت در کلاس‌های تخصصی آموزش زبان انگلیسی، بهترین روش برای آموزش منظم، اصولی و سریع زبان انگلیسی است. در روش‌های خودآموزی، درصد زبان‌آموزانی که یادگیری را رها می‌کنند، بسیار بالاست، بنابراین جهت یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت، باید روی روش‌های تضمین‌شده‌تری سرمایه‌گذاری کنید.
موسسه های زبان، دوره‌های زیادی را برای آموزش به کودکان و بزرگسالان برگزار می‌کند. پیش از شرکت در تمامی این دوره‌ها، باید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت کنید تا دوره مناسب برای شما مشخص شود.
در صورتی که برای یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت عجله دارید، می‌توانید از کلاس خصوصی استفاده کنید. همچنین اگر هدف شما، محدود به یادگیری مکالمه است، می‌توانید از دوره فقط مکالمه بهره ببرید.

شرکت در دوره‌های فشرده، مختص کسانی است که سطح آن‌ها متوسط به بالاست؛ بنابراین اگر می‌خواهید یک شبه نقطه صفر تا صد را طی کنید، باید بدانید که هیچ دوره و کلاسی به شما کمک نخواهد کرد.
اگر به دنبال آموزش زبان به کودکان 7 ساله الی 14 ساله هستید بهتر است آموزش فشرده را فراموش کنید. کودکان، با آموزش فشرده، خسته و سردرگم می‌شوند. به علاوه، آن‌ها پس از مهاجرت نیز می‌توانند در این زمینه پیشرفت کنند.

و در نهایت…
باید بدانید که بهترین روش برای یادگیری هر چیزی از جمله یک زبان جدید، این است که یک برنامه‌ریزی طولانی مدت و منظم برای آن داشته باشید. با این حال، یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت، آنقدر مهم و ضروری است که گاهی باید در مدت زمان کمی اتفاق بیفتد!
در این مقاله، سعی کردیم روش‌هایی را به شما معرفی کنیم که در کنار شرکت در کلاس، می‌توانند باعث رشد سریع‌تر شما در زمینه یادگیری زبان انگلیسی شوند. فقط به یاد داشته باشید که قبل از هر اقدامی، حتما باید سطح دقیق خود را بدانید و سپس، از یک قدم جلوتر از چیزی که هستید شروع کنید تا بهترین نتیجه برایتان حاصل شود.
تمامی دوره‌های سفیر، مهارت‌های زبان انگلیسی را با توجه به توانمندی زبان‌آموز، در مدت زمان منطقی آموزش می‌دهند. با این حال اگر برای یادگیری عجله دارید، می‌توانید از دوره‌های فشرده و کلاس‌های خصوصی استفاده کنید تا زودتر به نتیجه لازم برسید.

دسته بندی شده در: