سرمایه گذاری در سوئد یکی از جذاب ترین روش های اخذ اقامت در کشور سوئد است. در دنیای امروز ثبات اقتصادی از نکات ارزشمند به شمار می آید و ثبات اقتصادی سوئد محیط امنی را برای سرمایه گذاری در سوئد فراهم می کند. از راه های مناسب برای رمایه گذاری در کشور سوئد می توان به خرید املاک و مستغلات، ثبت شرکت، کارآفرینی، خرید بیزنس و همچنین خرید اوراق بهادار اشاره کرد. البته باید در نظر داشت که خرید املاک و مستغلات و خرید اوراق بهادار نمی تواند منجر به اخذ اقامت سوئد شود. حداقل سرمایه اولیه معادل ۶۰۰ هزار کرون برای سرمایه گذاری در سوئد لازم است. سرمایه گذاری در سوئد می تواند در ابتدا منجر به اقامت دو ساله موقت شده و این اقامت قابل تمدید است.

اگر قصد مهاجرت به سوئد و اخذ ویزای این کشور را دارید یکی از راه های اخذ این ویزا سرمایه گذاری در کشور سوئد است. سرمایه گذاری در کشور سوئد راه های متفاوتی دارد که بسته به شرایط متقاضی متغیر است. پیش از هرگونه سرمایه گذاری در کشور سوئد ابتدا باید تمام جوانب را در نظر گرفته و سپس اقدام کنید. از راه های سرمایه گذاری در سوئد می توان به خرید ملک، ثبت شرکت، خرید بیزنس و همچنین خرید اوراق قرضه اشاره کرد. در ادامه به توضیح هریک از این روش ها پرداخته ایم.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک در این کشور یکی از روش های مطمئن جهت سرمایه گذاری و بهره وری مالی در راستای سرمایه گذاری تلقی می شود، اما نکته مهم و تاثیرگذار در باب سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک و مستغلات عدم کسب اقامت در این کشور محسوب می شود. طبق قوانین کشور سوئد عموم شرکت های چند ملیتی در این کشور مجاز به خرید و فروش املاک و مستغلات اعم از املاک تجاری مسکونی و اداری به صورت آزادانه و بدون محدودیت می باشند. همین طور، اشخاص حقیقی و حقوقی که از قبل اقامت کشور سوئد را به دست آورده‌اند و دارای منابع مالی مشخص می باشند می توانند بر روی خرید ملک در سوئد سرمایه گذاری نمایند. بنابراین افرادی که اقامت سوئد را دارا می باشند می‌توانند ۱۰۰ درصد مالکیت املاک خود را به دست آورند و این موضوع از نظر قوانین بین المللی و سرمایه گذاری های بین المللی یک مزیت مطلوب به حساب می آید.
اما روند سرمایه گذاری از طریق خرید ملک بدین صورت است که در ابتدا قراردادی تنظیم می گردد، منوط به اینکه متقاضی ملک انتخاب شده خود را بررسی نموده و ارزش گذاری آن انجام شده و تاییدیه های اداری ثبت و وضعیت سلامت ملک توسط یکی از محضر های موجود در کشور سوئد به ثبت رسیده است. در مرحله بعد قرار داد خرید ملک در محضر توسط خریدار و صاحب ملک به امضا می‌رسد و مبلغ مورد نظر از سمت خریدار به صاحب ملک اعطا می گردد. البته قابل ذکر می باشد که پرداخت مالیات برعهده خریدار ملک خواهد بود. در ادامه جدولی از قیمت آپارتمان در مرکز شهر و خارج از مرکز شهر را خدمتتان شرح می دهیم.

قیمت آپارتمان
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر55.605.85 کرون
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز شهر35.599.23 کرون

قیمت املاک در سوئد

با توجه به داده های جدید، مطابق با آمار بازار املاک سوئد، بازار ملک در چند سال اخیر روند صعودی ثابتی داشته که نشان دهنده موقعیت های خوب سرمایه گذاری بر روی املاک و مستغلات می باشد. البته که این بازار گاهی دستخوش نوسانات نیز قرار می گیرد. با بررسی آمار درمی یابیم سالانه نرخ ملک چیزی حدود 4 الی 6 درصد افزایش داشته که این درصد در شهرها و مناطق متفاوت سوئد متغیر است. شهرهایی همچون استکهلم، گوتنبرگ و هچنین مالمو قطب های اصلی سوئد هستند که در مقایسه با مناطق روستایی رشد قیمت بیشتری را تجربه می کنند.

دریافت وام برای خرید ملک در سوئد

افرادی که اقامت سوئد را داشته باشند می توانند برای خرید ملک در سوئد وام بگیرند. اما باید این نکته را مد نظر قراردهید که دریافت وام مستلزم داشتن شرایطی است. یکی از عواملی که می تواند موجب شود شما واجد شرایط دریافت وام باشید، داشتن حساب بانکی معتبر در سوئد و اعتبار شما است. این وام ها می توانند تا درصد زیادی از هزینه ملک را تحت پوشش قرار دهند.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از طریق سرمایه گذاری در سوئد، ثبت شرکت در این کشور می باشد. البته سرمایه‌گذارانی که قصد کسب اقامت از طریق ثبت شرکت در سوئد را دارند در صورتی که بتوانند به صورت اصولی و با تکیه بر قواعد و قوانین مهاجرتی و طبق مواردی که دولت سوئد اعلام کرده شرکت را ثبت نمایند تا این امر می‌تواند منجر به اقامت کشور سوئد شود. لازم به ذکر است که افراد جهت سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت، با هدف اخذ اقامت نیاز به یک طرح تجاری قوی و یا استرونگ بیزینس پلن که مبنی بر ایجاد منافع مالی و اقتصادی در آن کشور می باشد خواهند داشت. از دیگر ملزومات کسب اقامت سرمایه گذاری سوئد از طریق ثبت شرکت می توان به سابقه کاری مرتبط (حداقل ۲ سال) اشاره کرد.

سابقه کاریحداقل دو سال
هزینه هاهزینه جهت ثبت شرکت ۱۵۰ هزار کرون سوئد
سرمایه اولیه ۶۰۰ هزار کرون سوئد
الزاماتارائه یک بیزنس پلن قوی
اقامت ابتدا یک اقامت ۲ ساله 

در باب هزینه ها و سرمایه مورد نیاز جهت ثبت شرکت در سوئد می توان به هزینه اول جهت ثبت شرکت در سوئد گه معادل ۱۵۰ هزار کرون سوئد و سرمایه اولیه معادل ۶۰۰ هزار کرون سوئد می باشد، اشاره کرد. سرمایه گذاران خارجی باید دقت داشته باشند که تنها و درصورت ارائه طرح تجاری قوی می توانند. اقامت دائم سوئد را به دست آورند، چرا که اداره مهاجرت سوئد با تائید طرح تجاری وی در ابتدا یک اقامت ۲ ساله به شخص و خانواده ایشان اعطا می کند و با بررسی شرایط شرکت و سود ده بودن آن پس از ۲ سال اقدام به تمدید اقامت سرمایه گذاری سوئد آنان می کند.

مشاغل کوچک شخصی

این شکل از شرکت برای افرادی طراحی شده است که می خواهند یک تجارت نیمه وقت داشته باشند و یا اوقات فراغت خود را با هدف کسب سود پر کنند. به عنوان مثال مشاورین و یا فریلنسرها در این دسته قرار می گیرند. این شرکت نباید کارمند داشته باشد و گردش مالی آن نباید بیش از ۵۰۰۰۰ کرون در سال باشد.

مالکیت اختصاصی

در این حالت صاحبان سهام نسبت به شرکت مسئولیت کامل دارند و در صورت داشتن کارمند یا مشارکت تجاری،‌ در مراجع مالیاتی ثبت خواهند شد.

مشارکت عمومی

در این نوع ثبت شرکت حداقل به دو عضو موسس نیاز است. همه اعضا در قبال تعهدات شرکت کاملا مسئول هستند.

شرکت محدود خصوصی

فقط به یک سهامدار واحد نیاز دارد که الزامی ندارد شهروند دانمارکی باشد. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ۴۰۰۰۰ کرون دانمارک است.

شرکت محدود عمومی

حداقل سرمایه در این نوع ثبت شرکت ۴۰۰۰۰۰ کرون دانمارک است. سهامداران شرکت مسئولیتی در قبال تعهدات شرکت ندارند و سهام را می توان به صورت عمومی داد و ستد کرد و یا با اعضای شرکت به اشتراک گذاشت.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق کارآفرینی

کارآفرینی در سوئد و در دیگر کشور های جهان دارای جایگاه متمایزی بوده و همواره سبب توسعه و پیشرفت اقتصاد، افزایش اشتغال، رشد صنعت و … شده است. در نتیجه کارآفرینانی که با بازار کار و شرایط سرمایه گذاری در سوئد آشنا باشند و بتوانند در این مسیر باعث رشد اقتصادی کشور سوئد شوند در نهایت می توانند از دولت سوئد درخواست اقامت داشته باشند. بنابراین افرادی که قصد دارند از طریق ایجاد یک کسب و کار و کارآفرینی در سوئد از خدمات این کشور به نفع خود بهره مند شوند به دو دسته تقسیم خواهند شد، شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا.

شهروندان اتحادیه اروپا

شهروندان اتحادیه اروپا از آزادی استقرار و آزادی عمل در کشور سوئد بهره مند خواهند شد و این بدین معناست که شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند در سوئد مشغول به کار شوند و همان حقوق و تعهدات کارکنان سوئدی را دارا باشند، در صورت نیاز به فعالیت‌های تجاری خود مستلزم ثبت شرکت خواهند بود. البته افرادی که قصد دارند به عنوان مشاور یا فریلنسر به طور موقت در کشور سوئد خدمات ارائه دهند می توانند با ارائه مستندات و یا گواهی های لازم به صورت توافقی در کشور سوئد مشغول به فعالیت شوند.

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا

شهروندان اتحادیه اروپا از آزادی استقرار و آزادی عمل در کشور سوئد بهره مند خواهند شد و این بدین معناست که شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند در سوئد مشغول به کار شوند و همان حقوق و تعهدات کارکنان سوئدی را دارا باشند، در صورت نیاز به فعالیت‌های تجاری خود مستلزم ثبت شرکت خواهند بود. البته افرادی که قصد دارند به عنوان مشاور یا فریلنسر به طور موقت در کشور سوئد خدمات ارائه دهند می توانند با ارائه مستندات و یا گواهی های لازم به صورت توافقی در کشور سوئد مشغول به فعالیت شوند.

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای تحقق اهداف خود و ایجاد کارآفرینی در کشور سوئد احتیاج به اقامت این کشور خواهند داشت و بنابراین برای راه اندازی و اداره مشاغل تخصصی در سوئد متقاضیان می بایست درخواست اقامت خود را به همراه درخواست ایجاد کار و ارائه کارآفرینی به اداره مهاجرت این کشور تسلیم نمایند.

ارائه گذرنامه معتبر
ارائه اسنادی محکم دال بر ارائه تجربه کافی در زمینه شغل مورد نظر
ارائه مستندی برای دانش بر زبان انگلیسی و سوئدی
اثبات اینکه کالا و یا خدماتی که قرار است در سوئد تولید شود به فروش می رسد
ارائه مستنداتی برای حمایت خود، همسر و فرزندان برای 2 سال

به ازای خود و همسر 200.000 کرون و به ازای هر فرزند 100.000 کرون باید در نظر داشته باشند

متقاضیان و سرمایه گذاران می توانند با اثبات اسنادی که در متن بالا ذکر شده و با ایجاد یک کسب و کار جدید و یا کارآفرینی در این کشور اقامت سوئد ( به مدت 2 سال) را برای خود و خانواده شان به دست آورند و پس از گذشت دو سال طرح آزمایشی وی مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورتی که شرایط شرکت در حال تعادل باشد و کارآفرین مورد نظر بتواند اثبات کنند که قادر است از خود و اعضای خانواده خود حمایت نماید ( مبالغ تعیین شده بر اساس استاندارد های زندگی بر حسب درآمد در سوئد می باشد) اجازه اقامت به مدت 2 سال دیگر تمدید می شود و بعد از آن متقاضیان و کارآفرینان می توانند درخواست خود را مبنی بر کسب اقامت دائم به اداره مهاجرت سوئد تسلیم کنند. اما متقاضیان هنگام ثبت درخواست خود مبنی بر اخذ تابعیت سوئد عبارت است از:

متقاضی باید بالای 18 سال باشد
در زمان درخواست پاسپورت سوئد ارائه کارت اقامت دائم الزامی است
شرایط عمومی در زمان اقامت را رعایت کرده باشند و در مدت تعیین شده در سوئد زندگی کنند

متقاضیان باید به مدتن 5 سال در سوئد زندگی کرده باشند

تسلط نسبی به زبان سوئدی الزامی است

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه داران می توانند از طریق خرید سهام و خرید اوراق قرضه دولتی در سوئد اقدام به سرمایه گذاری در این کشور نمایند اما این بدان معنا نمی باشد که سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی و خرید سهام شرکت های سوئدی و اهدای مبالغی به دولت سوئد منجر به اخذ اقامت آنان در این کشور شود. با این حال متقاضیان برای سرمایه گذاری بر روی شرکت های سوئدی و خرید سهام اوراق قرضه دولتی سوئد باید دقت ویژه ای داشته باشند و از شرایط شرکت، نحوه پرداخت مالیات آن، بدهی و … اطلاعات کافی را به دست آورند و بعد از آن اقدام به انتقال سرمایه نمایند. از دیگر موارد مهم قابل تاکید اشاره به این موضوع می باشد که متقاضیان و سرمایه داران خارجی تنها می توانند 51 درصد سهام شرکت های سوئدی را خریداری نمایند.
بنابراین اگر در اندیشه خود تمرکز بر سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در اروپا را دارید و ضمن این موضوع قصد کسب اقامت برای خود و خانواده خود می باشید پیشنهاد می گردد قبل از هر اقدامی با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و با دریافت اطلاعات ارزنده و مشخص نمودن اهداف خود اقدام به انتقال سرمایه نمایید.

خرید بیزینس در سوئد

خرید بیزنس در سوئد و سرمایه گذاری در این کشور یکی از روش های مهاجرتی می باشد. با توجه به اینکه کشور سوئد رونق اقتصادی و تجاری خوبی دارد، مورد مناسبی برای سرمایه گذاری خواهد بود. شما می توانید از طریق خرید بیزنس در این کشور ویزای سرمایه گذاری سوئد را کسب نمایید و اقامت این کشور را دریافت نمایید. راه های مختلفی برای خرید بیزنس در سوئد وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد. در صورتی که سرمایه گذاری سودآوری در سوئد داشته باشید می توانید در این کشور اقامت بگیرید.

خرید فرانچایز در سوئد

سرمایه گذاری و خرید فرانچایز در سوئد به این معنی است که در یک شغل یا برند معتبر تجاری فعالیت داشته باشید. خرید فرانچایز می تواند سرمایه گذاری در یک رستوران و کافه برند باشد و یا می توانید در فروشگاه های زنجیره ای سرمایه گذاری کنید. از شرایط لازم برای خرید فرانچایز و سرمایه گذاری در سوئد داشتن حداقل سرمایه لازم و تسلط به زبان سوئدی است. علاوه بر سابقه مدیریتی داشتن رزومه کاری نیز مور نیاز است.

خرید رستوران در سوئد

یکی دیگر از مواردی که می توان از طریق آن ویزای سرمایه گذاری سوئد را اخذ نمود، خرید رستوران است. برای خرید رستوران در سوئد باید مقامات نظارتی در این کشور و اداره بهداشت و محیط زیست کسب و کار شما را تایید کنند. برای اینکه بتوانید رستوران خود را در سوئد راه اندازی کنید باید آن را ثبت نمایید. برای ثبت رستوران خود در سوئد باید مبلغی به شهرداری بپردازید که با توجه به شهر محل کار این مبلغ متفاوت خواهد بود. در هنگام خرید رستوران در سوئد باید دقت داشته باشید که دلیل فروش رستوران توسط صاحب آن راه اندازی کسب و کار جدید، تغییر شغل یا هر دلیل دیگه ای بوده است. شما باید این موارد را بررسی کنید ممکن است فرد بخواهد از دست رستوران خلاص شود و به شما صدمه بزند. همچنین باید آگاهی کامل از رستورانی که می خرید داشته باشید تا مشکلی ایجاد نشود.

خرید مغازه در سوئد

از دیگر روش های اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئد، خرید مغازه در سوئد است. هنگام خرید مغازه در سوئد دقت داشته باشید که ملک صاحب دیگری نداشته باشد، مکان مناسبی داشته شاد و بسیاری موارد دیگر در هنگام خرید ملک باید مد نظر داشت. خرید مغازه در سوئد نیازمند سرمایه لازم و تسلط به زبان سوئدی می باشد.

خرید پمپ بنزین در سوئد

شروع یک کسب و کار جدید تصمیم بسیار بزرگی است که باید نهایت دقت را داشته باشید. شرایط خرید پمپ بنزین در سوئد می تواند به عنوان یک کسب و کار پر سود تلقی شود ک منجر به اخذ اقامت سوئد شود. در صورتی که یک پمپ بنزین در سوئد خریداری کنید نیاز به بازاریابی نخواهید داشت. در این صورت شما حتی می توانید از کارکنان قبلی استفاده کنید تا مراحل کسب و کار خود را سریع تر انجام دهید. خرید پمپ بنزین یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در سوئد است و درآمد بالایی دارد.

حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در سوئد

برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری از آنجایی که خرید ملک و مستغلات و همچنین خرید اوراق قرضه نمی تواند منجر به دریافت اقامت شود، بنابراین بهترین روش های سرمایه گذاری برای کسب اقامت کارآفرینی و ثبت شرکت هستند که حداقل سرمایه برای آن البته با توجه به نوع شرکت ۶۰۰ هزار کرون سوئد و از طریق کارآفرینی در  ازای خود و همسر خود حداقل 200.000 کرون و به ازای هر فرزند حداقل 100.000 کرون سرمایه لازم خواهد بود.

مزایای سرمایه گذاری در سوئد

سوئد یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در جهان است که به رغم این موضوع میزان ورود مستقیم سرمایه در بین سال ‌های ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۶ افزایش چشم گیری داشته است اما روند نزولی سالانه سبب گردید که در سال ۲۰۱۸ میزان سرمایه ورودی به داخل سوئد ۱۱.۱ میلیارد دلار برآورد شود. به طور کلی می‌توان گفت که کشور اروپایی یعنی هلند لوکزامبورگ و انگلیس از بزرگترین سرمایه گذاران در سوئد محسوب می شود که به طور تقریبی ۴۵ درصد از کل سهام سرمایه گذاری در سوئد را تشکیل داده‌اند. علیرغم وضعیت نامطلوب بین المللی کشور سوئد توانسته با جذب نیروی کار متخصص و ماهر چند زبانه شرایط خود را از نظر قدرت سرمایه و سرانه مالی در رده های بالا حفظ نماید. دولت سوئد توانسته با ایجاد فناوری‌های جدید و نوآورانه و تغییر در رژیم مالیاتی برای افراد کارآفرین، از استقبال سرمایه داران خارجی بهره مند شود. به همین دلیل دولت سوئد توانست طی شواهدی از کیفیت فضای کسب و کار در اکثر لیست های سرمایه گذاری بین المللی در درجات بالا قرار گیرد.

در شاخص اعتماد به نفس جهت سرمایه گذاری های مستقیم در سال ۲۰۱۹ توانست رتبه ۱۵ در جهان را اذان خود کند. همین طور به عنوان شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹ رتبه دوم را در جهان کسب کرد.

معایب سرمایه گذاری در سوئد

سرمایه گذاری در سوئد معایبی نیز دارد که در این بخش به آن خواهیم پرداخت. از نقاط ضعف جهت سرمایه گذاری در سوئد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه های بالا برای کار
قوانین سخت گیرانه کار و در اولویت قرار دادن و حمایت از کارگران
تنش در بازار مسکن
نرخ مالیات بر درآمد و شرکت نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
عدم سهولت در ایجاد یک کسب و کار نوین و راه اندازی شرکت در کشور سوئد
عدم اخذ اقامت از طریق خرید ملک

همواره دولت سوئد در تلاش هست با ایجاد اقدامات جدید و ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران خارجی شرایط را برای ورود سرمایه به داخل سوئد افزایش دهد. در این راستا سعی کرده با آزاد سازی تدریجی در بخش های مهم اعم از حمل و نقل، ارتباط از راه دور، ارائه خدمات مالی و … اعتماد سرمایه گذاران خارجی را به سمت خود جلب نمایند.

مهم ترین نکات برای سرمایه گذاری در سوئد

از آنجا که تمام روش های سرمایه گذاری در سوئد نمی تواند منجر به اخذ اقامت این کشور شود بنابراین لازم است پیش از هرگونه اقدامی تمامی نکات را بررسی کرده و از درستی اطلاعات خود اطمینان کسب کنید. از جمله نکاتی که باید به آن دقت کرد، میزان مالیات کشور سوئد، میزان رشد نرخ مستغلات، همچنین استانداردهای سرمایه گذاری و همچنین شاخص های تاثیرگذار در اقتصاد سوئد می باشد.

شاخص های اقتصادی تأثیر گذار در سوئد

ممکن است برخی از سرمایه گذاران خارجی جهت سرمایه گذاری در سوئد با شرایط و قواعد سرمایه گذاری در این کشور و شاخص‌های اقتصادی تاثیرگذار در این کشور اعم از مالیات تولید ناخالص داخلی و نرخ بهره بانکی در این کشور آشنا نباشند. چه بسا برخی از سرمایه گذاران خارجی که به ثبت شرکت و ایجاد و راه اندازی یک بیزینس می اندیشند در باب مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر درآمد و مالیات بر شرکت آگاهی کافی و کامل را ندارد.

این شاخصه ( نرخ مالیات بر شرکت) در سال ۲۰۰۶ حداکثر ۲۴ درصد و حداقل ۲۱ درصد و در سال ۲۰۱۹ و حداکثر ۲۸ درصد و حداقل ۲۲ درصد می باشد.

نرخ سود سپرده بانکی از سال ۲۰۱۰ الی سال ۲۰۱۹ در بانک های سوئد با حداکثر ۱.۰۱ و حداقل ۰.۰۸ درصد به مردم کشور سوئد تعلق گرفته است. نرخ سود سپرده متوسط نرخ سود سپرده های یک ساله است که بانک ‌های بازرگانی سوئد به بخش خانوار در این کشور ارائه می دهند.

استانداردهای سرمایه گذاری در سوئد

متقاضیان بسیاری همواره با تحقیقات در سطوح بالا علاقه مند هستند که با فضای سرمایه گذاری در سوئد و استانداردهای سرمایه گذاری در این کشور آشنا شوند و فاکتور های لازم برای موفقیت در این امر را شناسایی نمایند. این امر برای سرمایه گذاران خارجی که تا به حال در سوئد اقامت نداشته اند امری ضروری می باشد و می بایست با دقت عمل بالا اقدام به سرمایه گذاری در سوئد کنند و تمام جوانب آن را مورد ارزیابی قرار دهند. همواره پیشنهاد می شود که سرمایه گذاران خارجی بتوانند در کشورهای سرمایه گذاری نمایند که معاهدات دو جانبه تجاری (BIT) بین آن کشور ها منعقد شده است. از سمتی برای بررسی استاندارد های سرمایه گذاری در سوئد عواملی چون خطر سلب مالکیت (Expropriation risk)، عدم برگشت پذیری ارز و خطر انتقال (Currency irreversibility and transfer risk)، کنترل فساد (Currency irreversibility and transfer risk) در این کشور بسیار پر اهمیت می باشد. که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت .

خطر سلب مالکیت شامل تمام اقدامات تبعیض آمیز از طرف دولت میزبان در حق سرمایه گذاران و افراد خارجی می باشد که بدون هیچ گونه جبرانی سرمایه افراد از آنان سلب خواهند شد. در بین جوامع بین الملل خطر سلب مالکیت در هفت گروه تقسیم بندی می شود و هر چه عدد در گروه نزدیک به (1) باشد کم خطر تر و هرچه عدد به گروه (7) نزدیک باشد خطر سلب مالکیت پر خطر می باشد.

شاخص کنترل فساد در یک کشور ادراکی از میزان اعمال قدرت عمومی برای تسخیر دولت در راستای کسب منافع شخصی می باشد. کنترل فساد در هر کشور در یک نمودار (+2.5 الی -2.5) قرار دارد که یعنی – 2.5 ضعیف ترین شاخص کنترل فساد و + 2.5 قویترین شاخص کنترل فساد در یک کشور می باشد. شما عزیزان برای درک بهتر می توانید نمودار زیر را مطالعه و مشاهده نمایید.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در سوئد

به طور کلی می‌توان گفت سرمایه گذاری در سوئد و اخذ اقامت سرمایه گذاری سوئد در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نظیر اتریش، آلمان، اسپانیا، یونان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی سخت گیرانه تر و به عبارتی دشوار تر می باشد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که سرمایه گذاری در سوئد برای اکثر افراد خارجی و سرمایه‌گذاران خارجی امکان پذیر می باشد، اما تمامی روش های سرمایه گذاری در سوئد منتج به اخذ اقامت در این کشور نخواهد شد. به طور مثال، سرمایه‌گذاران خارجی قادر به سرمایه‌ گذاری در املاک و مستغلات و سرمایه گذاری در اوراق قرضه در کشور سوئد خواهند بود اما این موضوعات منجر به اخذ اقامت آنان در کشور سوئد نمی‌شود. اشخاصی که مایل به دریافت ویزای سرمایه گذاری در سوئد می باشند و قصد دارند از آن طریق  اقامت کشور سوئد را به دست آورند، می توانند با ثبت شرکت طبق اصول بیان شده از سمت دولت و اداره مهاجرت در ابتدا یک اقامت ۲ ساله به دست آورند و برای تمدید اقامت ( به مدت 2 سال دیگر ) می بایست شرکت را به صورت پویا و فعال نشان دهند.

سرمایه داران خارجی می توانند به واسطه ثبت شرکت و کارآفرینی در سوئد در خواست اقامت دهند و از این طریق اجازه دارند همسر و فرزندان زیر 18 سال را به همراه داشته باشند. شایان ذکر است که همراه سرمایه گذاران خارجی اجازه کار در سوئد نخواهند داشت و این یکی از نقاط منفی در این کشور تلقی می شود. سرمایه گذاران خارجی که بتوانند به مدت 4 سال شرکت خود را فعال و پویا نگه دارند می توانند بعد از سال 4 اقامت دائم خود را به دست آورند و در سال ششم در خواست خود را مبنی بر کسب پاسپورت سوئدی به اداره مهاجرت سوئد اعطا نمایند.

نکته ای دیگری که وجود دارد تحصیل برای فرزندان در اروپا فقط در صورت داشتن اقامت دائم رایگان می گردد. پس اگر به دنبال تحصیل رایگان برای فرزندان خود هستید باید برای تحصیل در آلمان و کشور هایی از این قبیل اقدام کنید.