مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و مقررات مربوط به اخذ شهروندی این کشور اخیرا تغییر پیدا کرده است. براساس قوانین جدید سرمایه گذاران برای اخذ اقامت ترکیه باید حداقل 400 هزار دلار آمریکا در این کشور سرمایه گذاری کنند که این سرمایه گذاری به روش های متفاوتی می تواند صورت بگیرد. پرطرفدار ترین روش سرمایه گذاری در ترکیه خرید ملک می باشد. حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک 400 هزار دلار آمریکا می باشد. در این روش به مدت 5 سال ملک خریداری شده را نباید فروخت. روش بعدی سپرده گذاری در ترکیه است که در این روش حداقل مبلغ سپرده باید 500 هزار دلار آمریکا باشد و تا سه سال این سرمایه باید در بانک باقی بماند. حداقل سرمایه گذاری در ترکیه در صورتی که هدف شما اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری است، مبلغ 400 هزار دلار آمریکا می باشد.

جدول محتوا

حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری برای اخذ تابعیت ترکیه

سرمایه گذاری با خرید ملک

شرایط عمومی مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

متقاضیان مهاجرت به کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری لازم است که شرایط عمومی زیر را داشته باشند:

شرایط عمومی
رده سنیداشتن حداقل 18 سال سن
گواهی هاعدم سوءپیشینه، تمکن مالی
موارد مالیپرداخت هزینه های پرونده تابعیت و مالیات
شرایط اقامتعدم ورود یا اقامت غیرقانونی در ترکیه

قوانین سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در یک کشور خارجی می تواند منافع و ریسک های خاص خودش را داشته باشد، بنابراین در زمان سرمایه گذاری در یک کشور خارجی، باید همه ی جوانب مثبت و منفی را در آن کشور در نظر گرفت و بررسی کرد.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و مقررات مربوط به اخذ شهروندی این کشور اخیرا تغییر پیدا کرده است. براساس قوانین گذشته سرمایه گذاران برای اخذ اقامت ترکیه باید مبلغی بین 1 تا 3 میلیون دلار آمریکا به روش های مختلف در ترکیه سرمایه گذاری می کردند. اما در قوانین جدید در سال 2023 این مبلغ کاهش پیدا کرده است و حداقل 400 هزار دلار آمریکا می باشد. سرمایه گذاران از طریق سرمایه گذاری در ترکیه می توانند تابعیت ترکیه را برای خود و خانواده اخذ کنند. ترکیه برای جذب سرمایه گذاران طرح های تشویقی زیر را ارائه داده است:

 • کاهش ریسک سرمایه گذاری
 • تنوع روش های سرمایه گذاری
 • معافیت های مالیاتی
 • دسترسی به بازار خرید و فروش جهانی

روش های سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه روشی است که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی آن را ترجیح می دهند. سرمایه گذاری موفق به عنوان سرمایه گذاری با سود بالا در جهان تعریف می شود. باید گفت بیشتر سرمایه گذاری ها در ترکیه با نرخ سود بسیار بالا باز می گردند. برای پیدا کردن بهترین روش سرمایه گذاری و راهنمای سرمایه گذاری در ترکیه، ابتدا باید سودآورترین بخش ها را بشناسید. موارد ذکر شده در زیر از بهترین مسیر ها برای سودآوری بالا در کوتاه ترین زمان به شمار می روند.

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری با سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری از طریق خرید سهام
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

از طریق سرمایه گذاری در ترکیه می توانید برای خود و خانواده خود تابعیت ترکیه را اخذ کنید. خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. برای اینکه سرمایه گذاری شما منجر به تابعیت ترکیه شود، باید در یکی از زمینه های سرمایه گذاری اعلام شده توسط دولت ترکیه سرمایه گذاری کنید همچنین ملزم به سرمایه گذاری حداقل مبلغ اعلام شده در هر زمینه هستید.

معمولا پروسه اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه برای سرمایه گذار بین 3 تا 6 ماه به طول می انجامد. از سال 2019 با راحت تر شدن قوانین، اخذ تابعیت ترکیه برای خانواده تا 2 ماه به طول می انجامد. دولت ترکیه اجازه دو تابعیتی را می دهد، بنابراین نیازی به سلب تابعیت فعلی خود نیز ندارید. انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت ترکیه و شرایط آن ها در ادامه بررسی شده است.

مدت زمان اخذ اقامت سرمایه گذاری ترکیه
برای سرمایه گذار 3 تا 6 ماه 
برای خانواده 2 ماه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از راه های اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، خرید ملک در ترکیه می باشد. حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک 400 هزار دلار آمریکا می باشد. این مبلغ سابقا یک میلیون دلار آمریکا بود که بر اساس قوانین جدید به 400 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است. یکی از شرایط سرمایه گذاری در این روش این است که به مدت 5 سال ملک خریداری شده را نباید فروخت. خوشبختانه این امکان وجود دارد که با سرمایه گذاری در پروژه هایی خاص با مبلغ کمتر از 400 هزار دلار نیز می توانید اقامت سرمایه گذاری ترکیه و تابعیت این کشور را بدست آورید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله خرید ملک در ترکیه را مطالعه نمایید.

خرید ملک با مبالغ کمتر نیز می تواند موجب اخذ اقامت ترکیه شود. شما با خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار آمریکا می توانید اقامت 3 ساله ترکیه را کسب کنید. این اقامت از نوع توریستی است، به این معنا که در این روش اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته در صورتی که بتوانید به صورت قانونی استخدام شوید امکان دریافت مجوز کار وجود دارد. این اقامت قابلیت تمدید نیز دارد. برای کسب اطلاع از قیمت خانه در ترکیه می توانید به مقاله مربوط به آن مراجعه نمایید.

حداقل سرمایه از طریق خرید ملک400 هزار دلار آمریکا 
شرط خرید5 سال ملک خریداری شده را نباید فروخت
اقامت موقت خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار آمریکا 

شهروندی ترکیه با سپرده بانکی

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری با سپرده بانکی در این کشور امکان پذیر می باشد و نیاز به سرمایه گذاری در هیچ زمینه دیگری نمی باشد. در مسیر اخذ شهروندی ترکیه با سپرده بانکی متقاضی باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا به سپرده گذاری در بانک های ترکیه بپردازید. این مبلغ سابقا 3 میلیون دلار آمریکا بود که اخیرا به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است. متقاضی در صورتی می تواند شهروندی ترکیه با سپرده بانکی  را اخذ نماید که سرمایه اش حداقل به مدت سه سال در بانک باقی بماند.

سپرده بانکی متقاضیحداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا
شرایط سرمایه باید حداقل به مدت سه سال در بانک باقی بماند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در سهام نیز امکان پذیر می باشد. حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام مبلغ 500 هزار دلار آمریکا است که می بایست سهام خریداری کنید. این مبلغ سابقا دو میلیون دلار آمریکا بوده که بر اساس طرح جدید ترکیه کاهش یافته است. از جمله شرایط این نوع سرمایه گذاری در ترکیه این است که سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شود و می بایست سهام خریداری شده را به مدت 3 سال نگهداری نمایید.

سرمایه برای خرید سهاممبلغ 500 هزار دلار آمریکا
شرایط سهام خریداری شده باید حداقل به مدت سه سال نگه داشته شود.
سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شود.

خرید بیزینس در ترکیه

خرید بیزینس در ترکیه یا دویر کردن، یکی از مسیرهای راحت و جذاب برای سرمایه گذاری در ترکیه و در ادامه اخذ اقامت این کشور می باشد. با خرید بیزینس در ترکیه که هم اکنون فعال است، مراحل بسیاری همچون ثبت،افتتاح حساب، کارهای اداری و امور مربوط به شهرداری، قبلا طی شده است و دیگر نیازی به انجام این مراحل ندارید همچنین ممکن است مسیرهای یافتن مشتری ثابت، برندینگ و تبلیغات نیز به درستی اعمال شده باشد و پس از شروع کار، بیزینس شما بسیار سودآور شود. دقت نمایید که در خرید بیزینس در ترکیه می بایست به صندوق و میزان درآمد آن بیزینس در چند سال اخیر توجه نمایید و اقدام به خرید بیزینس هایی نمایید که همواره رشد و درآمد داشته اند و از خرید بیزینس های ورشکسته و زیان آور پرهیز نمایید. سرمایه گذاری در قسمت فرانچایزها و خرید بیزینس در این حوزه ها نظیر مک دونالد، دومینوز پیزا، برگر کینگ و ساندویچ کرالی، بسیار سودآور خواهد بود.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی امکان پذیر است. از جمله شرایط روش سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی این است که اوراق قرضه را نباید حداقل به مدت سه سال فروخت همچنین سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود و حداقل سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی 500 هزار دلار می باشد.

سرمایه برای خرید اوراق قرضهمبلغ 500 هزار دلار 
شرایط اوراق قرضه را نباید حداقل به مدت سه سال فروخت.
سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود.

سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک ترکیه

یکی دیگر از روش های اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در شرکت های فعال در زمینه املاک و مستغلات می باشد. در روش سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک متقاضی باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا در یکی از این شرکت ها سرمایه گذاری نماید.

سرمایه گذاری در شرکت هایفعال در زمینه املاک و مستغلاتحداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی

پیش از این کارفرمای خارجی برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی، ملزم بود 100 شهروند ترکیه ای را استخدام نماید. اما طبق تغییرات جدید در قوانین ترکیه، از سال 2019 کارفرمایان با استخدام 50 شهروند ترکیه ای می توانند تابعیت ترکیه را اخذ نمایند. در روش سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت در ترکیه می بایست بیزینس پلن ارائه دهید که این بیزینس پلن می بایست به تایید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه برسد. سرمایه اولیه برای این منظور می بایست حداقل 2,600 دلار که معادل 10 هزار لیر ترکیه باشد.

سرمایه اولیه برای کار آفرینیحداقل 2,600 دلار معادل 10 هزار لیر ترکیه
شرایط استخدام 50 شهروند ترکیه ای

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه به دلیل موقعیت استراتژیک و بازدهی عالی یکی از اولویت های سرمایه گذاران از سراسر جهان است. بهترین سرمایه گذاری در ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی در ترکیه که بازده بالایی ارائه می دهد و به عنوان سودآورترین سرمایه گذاری شناخته می شود عبارتند از سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترکیه، فناوری اطلاعات، بورس اوراق بهادار استانبول، نساجی و پوشاک، انرژی و منابع طبیعی، محیط زیست و بازیافت، بخش بهداشت و گردشگری، می باشد. به طور کلی وقتی تنها یک پیشنهاد برای بهترین سرمایه گذاری در ترکیه لازم باشد می توان از خرید ملک نام برد پس اگر می خواهید هوشمندانه سرمایه گذاری کنید و از پول خود سود کسب کنید، سرمایه گذاری در املاک مناسب، بسیار مهم است. در اغلب موارد اولین هدف از انجام یک سرمایه گذاری هوشمند این است که دارایی های خود را ذخیره کنید و آن را برای کسب سود ارزیابی کنید. به طور خلاصه، در صورتی که هدف شما کسب سود و حفظ ارزش آن و همچنین تبدیل آن به پول نقد در صورت نیاز باشد یا هدفتان کسب اقامت و پاسپورت ترکیه باشد، خرید ملک و سرمایه گذاری در این املاک یک گزینه بسیار عالی به نظر می رسد.

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه
سرمایه گذاری در املاکمستغلات ترکیه
فناوری اطلاعاتبورس اوراق بهادار استانبول
نساجی و پوشاکانرژی و منابع طبیعی
محیط زیست و بازیافتبهداشت و گردشگری

حداقل سرمایه گذاری در ترکیه

 در صورتی که به دنبال اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری هستید می توانید با خرید ملکی تنها با مبلغ 60 هزار اقامت 3 ساله این کشور را اخذ کنید. این نوع اقامت که از نوع توریستی است به شما اجازه کار در ترکیه نخواهد داد. حداقل سرمایه گذاری در ترکیه در صورتی که هدف شما اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری است، مبلغ 400 هزار دلار آمریکا می باشد. برای این امر شما می بایست ملکی با این مبلغ در ترکیه خریداری نمایید و حداقل به مدت 5 سال آن را حفظ کنید.

نوع سرمایه گذاریمیزان سرمایهشرط
خرید ملک برای اقامت موقت60 هزار دلار اقامت 3 ساله بدون اجازه کار
خرید ملک برای اخذ اقامت دائم400 هزار دلارعدم فروش ملک به مدت 5 سال

مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه

از مهمترین گام های سرمایه گذاری استفاده از تخصص و تبحر یک مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه می باشد. قطعا سرمایه گذاری در یک کشور دیگر دارای مسیرهای قانونی است که بهتر است در این مسیرها از دانش یک مشاور که به قوانین ترکیه مسلط است استفاده شود. یکی از مزایای اصلی استفاده از مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری در در ترکیه می باشد. البته متقاضی می بایست هدف خود را از سرمایه گذاری در ترکیه برای مشاور بازگو نماید و مشاور می تواند با بررسی شرایط و محیط اقتصادی ترکیه و مقایسه آن با محیط اقتصادی کشورهای اروپایی، بهترین کشور را برای سرمایه گذاری به متقاضی معرفی نماید.

امنیت سرمایه گذاری در ترکیه

معمولا یکی از نگرانی های سرمایه گذاران در زمینه سرمایه گذاری در کشور های خارجی، امنیت سرمایه گذاری است. علاوه بر کسب سود بسیار مهم است که سرمایه اولیه نیز حفظ شود.

ایران و ترکیه توافق نامه های دو جانبه تجاری امضا کرده اند که می تواند امنیت سرمایه گذاری شما را تضمین کند و سرمایه گذاری در ترکیه را تسهیل نماید. این توافق نامه ها عبارتند از:

 • توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری

  این توافق نامه با مشخص کردن استانداردهای تجاری، تضمین می کند که محیط مناسب اقتصادی برای سرمایه گذاران فراهم شود. این قرارداد تضمین می کند که اموال سرمایه گذار مصادره نشود مگر در موارد استثنایی که پس از طی مراحل قانونی ممکن است اموال سرمایه گذار برای منافع عمومی مصادره شود.

 • توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی

  این توافق نامه تضمین می کند که مالیات تنها در یکی از دو کشور پرداخت شود و سرمایه گذار در هر دو کشور ترکیه و ایران ملزم به پرداخت مالیات نباشد.

مدارک ثبت درخواست و اخذ ویزا

متقاضیان مهاجرت به ترکیه می توانند با در دست داشتن مدارک زیر برای دریافت ویزای ترکیه اقدام کنند.

 • پاسپورت و مدارک شناسایی
 • دو قطعه عکس
 • فرم مشخصات فردی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • مدارک بانکی مبنی بر انتقال سرمایه

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ پاسپورت این کشور می تواند برای شما و خانواده شما مزایایی در بر داشته باشد. از جمله مزایا اخذ پاسپورت ترکیه می توان موارد زیر را نام برد.

 • همه اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان بهره می برند.
 • امکان حفظ تابعیت قبلی.
 • خدمت سربازی برای دارندگان تابعیت از این روش اجباری نمی باشد.
 • امکان تحصیلات رایگان وجود دارد.
 • امکان سفر بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا و 26 کشور حوزه شنگن.
 • اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه تنها 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.
 • امکان سفر به 148 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا.
 • شرط حضور در ترکیه وجود ندارد.
 • پاسپورت ترکیه جزء 30 پاسپورت برتر دنیاست.
 • پاسپورت ترکیه ده سال اعتبار دارد و به صورت مادام العمر قابل تمدید است.

در کنار مزایایی که پاسپورت ترکیه دارد، سرمایه گذاری در ترکیه خود نیز دارای مزایای بسیاری می باشد. از مزایای سرمایه گذاری در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • وجود زیرساخت های عالی

 • کسب سود

  ببا توجه به زیر ساخت ها و رشد اقتصادی این کشور، می توان با سرمایه گذاری در ترکیه سود مناسبی کسب نمود.

 • باز پرداخت مالیات

  کشور ترکیه حداقل مبلغ 500 میلیون لیر را به سرمایه گذاران خارجی به عنوان باز پرداخت مالیات می دهد. حتی برای جذب سرمایه گذاران خارجی میزان مالیات به 20 درصد کاهش یافته است و گاها برخی از سرمایه گذاران خارجی از پرداخت مالیات معاف می شوند.

  • ارائه برنامه انگیزه های بزرگ

   این برنامه به منظور تشویق سرمایه گذاری در قسمت هایی که تکنولوژی نقش به سزایی دارد، ارائه گردیده است و حدف آن جذب سرمایه گذار خارجی می باشد.

  • وجود توافق نامه های جلوگیری از فساد

   توافق نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه و توافق نامه پیشگیری از دوگانه مالیاتی به منظور امنیت سرمایه گذاران ایرانی و جلوگیری از فساد بین کشورهای ایران و ترکیه امضا شده است.

  • گمرک اروپا

   با توجه به این موضوع که کشور ترکیه در اتحادیه گمرک اروپا عضو می باشد، روابط تجاری این کشور همواره در حال رشد می باشد.

  معایب سرمایه گذاری در ترکیه

  اگر قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری را دارید می بایست برای این امر سنجیده عمل کنید و در کنار مزایای سرمایه گذاری در ترکیه، از معایب سرمایه گذاری در ترکیه نیز اطلاع دقیق داشته باشید تا مقایسه درست مزایا و معایب سرمایه گذاری در ترکیه با دیگر کشورها به خصوص کشورها طراز اول دنیا، بهترین کشور را برای سرمایه گذاری متناسب با هدف و شرایط خود انتخاب کنید. از ترس ها، مشکلات و معایب سرمایه گذاری در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  از دست رفتن ارزش سرمایه به دلیل کاهش ارزش لیر در مقابل دلار و یورو

  ترس از انتخاب یک ملک نامناسب

  ترس از برخورد با یک کارگزار املاک غیر قابل اعتماد

  وجود مشکلات بسیار در هنگام ناتوانی در پرداخت وام مسکن

  نگرانی از نوسانات نرخ لیر ترکیه

  سطح کنترل فساد در سطح متوسط است و وضعیت رشوه، فساد و بی عدالتی در کشور ترکیه چندان ایده آل نیست.

  نرخ مالیات در ترکیه افزایش یافته است و نسبت به برخی از کشورهای منطقه زیاد است.

  خطر مصادره اموال در ترکیه کمی زیاد است. اما با توجه به روابط بین کشور ایران و ترکیه مشکلی ایجاد نمی کند.

  هنگام اخذ اقامت از طریق خرید ملک یا اوراق قرضه دولتی یا داشتن سپرده در بانک، 3 سال باید شرایط باقی بماند یعنی سرمایه گذار به مدت 3 سال نباید دست به سرمایه خود بزند.